სოხუმი ეთნიკური ქართველებისთვის აფხაზური პასპორტების გაცემას წყვეტს
დეფაქტო აფხაზეთის ხელისუფლებამ რეგიონის ეთნიკური ქართველი მაცხოვრებისთვის აფხაზური პასპორტების გაცემა შეწყვიტა იმის შიშით, რომ ამ პროცესს, როგორც აფხაზეთის ზოგიერთი ოფიციალური პირი აცხადებს, შესაძლოა „აფხაზეთის ქართველიზაცია“ მოყვეს.
პროცესი სპეციალური კომისიის მუშაობის განმავლობაში შეწყდა. კომისია აფხაზეთის ლიდერმა ალექსანდრე ანქვაბმა გასულ კვირას ჩამოაყალიბა და მისი მიზანია შეისწავლოს განხორციელდა თუ არა „პასპორტიზაციის“ პროცესი დეფაქტო რეგიონის კანონმდებლობის შესაბამისად, იტყობინებოდა „აფსნიპრესი“ 13 მაისს.
კომისია მას შემდეგ შეიქმნა, რაც ოპოზიციამ და სხვა რამდენიმე ჯგუფმა ხელისუფლება გალის, ტყვარჩელის და ოჩამჩირის ეთნიკური ქართველებით დასახლებულ რაიონებში აფხაზური პასპორტების დარიგებაში დაადანაშაულა მოქალაქეობის შესახებ აფხაზეთის კანონის დარღვევით.
ოპოზიციურმა ორგანიზაციამ „აფხაზეთის ხალხთა ერთობის ფორუმმა“ განაცხადა 24 აპრილს, რომ „მასობრივი“ პასპორტიზაციის პროცესი ხორციელდება „ეროვნული უსაფრთხოების საზიანოდ“, რაც „სუვერენიტეტის და ტერიტორიული მთლიანობის დაკარგვის“ რისკს შეიცავს.
თვითგამოცხადებულ აფხაზეთში 2005 წლის 24 ოქტომბერს ე.წ. აფხაზეთის რესპუბლიკის მოქალაქეობის შესახებ მიღებული კანონის თანახმად, აფხაზეთის მოქალაქედ ითვლება ყველა ეთნიკური აფხაზი და ყველა ის პირი, რომელიც 1999 წლის 12 ოქტომბრის ე.წ. აფხაზეთის რესპუბლიკის დამოუკიდებლობის აქტის მიღების შემდეგ არანაკლებ 5 წლისა მუდმივად ცხოვრობდა აფხაზეთში. ეს დებულება მიზნად ისახავს სამართლებრივი ბარიერის შექმნას იმ ეთნიკური ქართველების მიერ აფხაზური პასპორტების მიღებაში, რომელთაც აფხაზეთი 1992–1993 წლების შეიარაღებული კონფლიქტის შემდეგ დატოვეს და რომლებიც შემდეგ გალის რაიონში დაბრუნდნენ.  გარდა ამისა, დეფაქტო აფხაზეთის მოქალაქეს შეუძლია ერთდროულად იყოს მხოლოდ რუსეთის ფედერაციის მოქალაქე, ხოლო აფხაზეთის მოქალაქეობიდან გასვლის შემთხვევაში მას უფლება აქვს გახდეს მხოლოდ რუსეთის მოქალაქე.
იმ ეთნიკურმა ქართველებმა, რომლებიც გალის რაიონში დაბრუნდნენ და რომელთაც აფხაზური პასპორტების აღება სურთ,  დეფაქტო აფხაზეთის კანონის თანახმად, ხანგრძლივი პროცედურები უნდა გაიარონ, რაც ასევე მოიცავს მოთხოვნას, რომ წარადგინონ დოკუმენტური მტკიცებულება იმასთან დაკავშირებით, რომ მათ უარი თქვეს საქართველოს მოქალაქეობაზე. აფხაზური ოპოზიცია აცხადებს, რომ სწორედ ეს დებულება ირღვევა, როდესაც აფხაზური პასპორტების დარიგება ხდება ეთნიკური ქართველებისთვის, რადგანაც, მათი თქმით, ბევრ მათგანს, რომელთაც პასპორტები აიღეს, საქართველოს მოქალაქეობა კვლავ აქვთ.
თავის ბოლო ანგარიშში აფხაზეთზე საერთაშორისო კრიზისების ჯგუფი აცხადებს, რომ გალის მაცხოვრებლების იმიტომ იღებენ აფხაზურ პასპორტებს, რომ უფრო ადვილად გადაადგილდნენ ადმინისტრაციულ საზღვარზე ან ისინი რუსეთში გასამგზავრებლად გამოიყენონ.
„გალის მაცხოვრებლების უმეტესობას ქართული პასპორტებიც აქვთ შემორჩენილი, რათა საქართველოში იმოგზაურონ და ძირითადი დახმარებები და მომსახურებები გამოიყენონ. მაგრამ თუ აფხაზეთის ადგილობრივი ხელისუფლება აღმოაჩენს ქართულ პასპორტს, ‘მისი კონფისკაცია და დახევა ხდება’, როგორც მოსახლეობა აცხადებს“, – ნათქვამია ანგარიშში, რომლის თანახმადაც აფხაზები შიშობენ, რომ გალის ყველა მკვიდრისთვის „მოქალაქეობის“ მინიჭება შეასუსტებს მათ რეგიონის დომინანტური ეთნიკური ჯგუფის ისედაც სუსტ პოზიციას“.
აფხაზეთის ხელისუფლების მიერ 2011 წელს განხორციელებული მოსახლეობის აღწერის მიხედვით, აფხაზეთში 46 000–ზე მეტი ეთნიკური ქართველი ცხოვრობს, ძირითადად გალის რაიონში, რაც დეფაქტო რეგიონის მოსახლეობის 19%–ზე მეტს შეადგენს.
აფხაზეთის უშიშროების საბჭოს მდივნის სტანისლავ ლაკობას განცხადებით, 2013 წლის თებერვლის ბოლოს მონაცემებით, გალის და ტყვარჩელის რაიონების ეთნიკურ ქართველებზე სულ 22 724 პასპორტი გაიცა.
ლაკობამ, რომელიც 13 მაისს ამ საკითხზე სასაუბროდ პარლამენტში დაიბარეს, განუცხადა დეპუტატებს, რომ ეთნიკური ქართველებისთვის პასპორტების დარიგება კანონის მკაცრი დაცვის გარეშე აფხაზეთს შიგნიდან „ააფეთქებს“.
„ჩვენ აფხაზეთის სრული ქართველიზაციის პროცესის წინაშე ვდგავართ“, – განუცხადა ლაკობამ დეპუტატებს.
კომისია, რომელიც ეთნიკური ქართველებისთვის პასპორტების გაცემის კანონიერებას შეისწავლის, თავის დასკვნებს 2013 წლის 1 აგვისტომდე წარმოადგენს.
იმავდროულად, დეფაქტო რეგიონის პარლამენტმა 13 მაისს ცალკე, საკუთარი კომისიის ჩამოყალიბების გადაწყვეტილება მიიღო, რომელიც ამ საკითხს შეისწავლის, იტყობინება „აფსნიპრესი“.
ბოლოს, როდესაც ეთნიკური ქართველებისთვის აფხაზური პასპორტების გაცემამ  რეგიონში პოლიტიკური უთანხმოება გამოიწვია, 2009 წლის აგვისტო იყო, როდესაც პარლამენტმა მოქალაქეობის შესახებ კანონში ცვლილებები შეიტანა, რის შედეგადაც გალის მოსახლეობისთვის პასპორტების გაცემა გამარტივდა. ამ ქმედებას მაშინ ოპოზიციის პროტესტი მოყვა, რამაც აიძულა მაშინდელი ლიდერი სერგეი ბაღაფში ცვლილებაზე ვეტო დაედო, ხოლო  რეგიონის  დეფაქტო პარლამენტს საკუთარი გადაწყვეტილების შეცვლა მოუხდა.

Authorities in breakaway Abkhazia have suspended issuing Abkhaz passports to ethnic Georgian residents of the region fearing that the process might result into, as some Abkhaz officials put it, “Georgianization of Abkhazia.”
The process was suspended pending work of a special commission, which was established by the Abkhaz leader Alexander Ankvab last week for the purpose of studying whether this “passportization” process was done in compliance with the breakaway region’s legislation, Abkhaz news agency, Apsnipress, reported on May 13.
The commission was established after opposition and some other groups in Abkhazia accused the authorities of issuing Abkhaz passports in predominantly ethnic Georgian populated Gali district, as well as in Tkvarcheli and Ochamchire districts, in violation of the Abkhaz law on citizenship.
Opposition group, Forum of People’s Unity of Abkhazia, said in a statement on April 24 that “massive” passportization process was carried out in “detriment to the national security” and was fraught with risk of “losing sovereignty and territorial integrity.”
According to the breakaway region’s law on citizenship ethnic Abkhazians, regardless of place of residence, can become Abkhaz citizen; those, who are not ethnic Abkhazians, are eligible to the breakaway region’s citizenship if they lived in Abkhazia for at least five years prior to adoption of “act of independence” in October, 1999. This provision aims at creating legal hurdle in obtaining Abkhaz passports to those ethnic Georgians, who fled Abkhazia as a result of 1992-1993 armed conflict, and who then returned back to Gali district. The breakaway region’s law on citizenship allows for dual citizenship, but only with the Russian Federation.
Those ethnic Georgians, who have returned back the Gali district, and want to obtain Abkhaz passports, according to breakaway region’s law, should undergo lengthy procedures, which also include a requirement to submit a documented proof that they denounced their Georgian citizenship. Abkhaz opposition says that this very provision is being violated while issuing Abkhaz passports to ethnic Georgians, saying that many of those who have obtained passports also retain their Georgian citizenship.
According to a recent report on Abkhazia by Brussels-based think tank, International Crisis Group, Gali residents tend to take Abkhaz passports to travel more easily across the administrative boundary line or use them to travel to Russia, where they are accepted for entry due to Moscow’s recognition of Abkhazia.
“Most Gali residents retain their Georgian passports to travel to Georgia and benefit there from basic support and services. But if local Abkhaz authorities spot a Georgian passport, ‘it is confiscated and torn up’, residents say,” according to the report, which also said Abkhazians fear that “giving ‘citizenship’ to all in the Gali district would risk diluting their tenuous position as the entity’s dominant ethnic group.”
According to 2011 census by the Abkhaz authorities, over 46,000 ethnic Georgians live in Abkhazia, mainly in the Gali district, which makes over 19% of the breakaway region’s population.
According to secretary of Abkhaz security council, Stanislav Lakoba, total of 22,724 passports have been issued to ethnic Georgians in the Gali and Tkvarcheli districts as of late February, 2013.
Lakoba, who was summoned by the Parliament to discuss the issue on May 13, told lawmakers that distributing passports to ethnic Georgians without strict observance of the law would “explode” Abkhazia from within.
“We are facing the process of oily and total Georgianization of Abkhazia,” Lakoba told lawmakers, according to Apsnipress.
The commission, which studies whether passports were issued to ethnic Georgians in compliance with the law, has to table its conclusions before August 1, 2013.
Meanwhile, the breakaway region’s Parliament decided on May 13 to establish its own, separate commission to look into the issue, Apsnipress reported.
The last time when granting of Abkhaz citizenship to ethnic Georgians triggered major political controversy in the breakaway region was in August, 2009, when the Parliament amended law on citizenship, easing granting passports to residents of the Gali district. The move at the time triggered opposition’s outcry, which forced then Abkhaz leader Sergey Bagapsh to veto the amendment and the breakaway region’s Parliament had to revise its decision.