შს მინისტრის ყოფილ პირველ მოადგილეს გირაოს გადახდა შეეფარდა
თბილისის საქალაქო სასამართლომ 15 მაისს არ დააკმაყოფილა პროკურატურის შაუმდგომლობა  ყოფილი შსს მინისტრის პირველი მოადგილის, გელა ხვედელიძის მიმართ აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის შეფარდების შესახებ.   ბრალდებულს,  საპატიმრო უზრუნველყოფით, დაეკისრა გირაოს გადახდა  5000 ლარის ოდენობით.
თბილისის საქალაქო სასამართლოს ვებ-გვერდზე გამოქვეყნებული  ინფორმაციის თანახმად, გელა ხვედლიძე გირაოს თანხის სრული მოცულობით  გადახდისთანავე გათავისუფლდება პატიმრობიდან.
როგორც სასამართლო განმარტავს,  გირაოს შეფარდებისას  სასამართლომ  მხედველობაში მიიღო ის გარემოება, რომ ბრალდებულს ბრალად ედება  ნაკლებად მძიმე კატეგორიის დანაშაული, იგი წარსულში არ არის ნასამართლევი, ამასთან, „პროკურორის მიერ სათანადოდ ვერ იქნა დასაბუთებული ყველაზე უფრო მკაცრი სახის აღკვეთის ღონისძიების - პატიმრობის გამოყენების აუცილებლობა.“
2013 წლის, 12 მაისს გამართულ სპეციალურ ბრიფინგზე საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრმა, ირაკლი ღარიბაშვილმა გელა ხვედელიძის დაკავების  შესახებ განაცხადა. მინისტრის განცხადებით  ხვედელიძე  მხილებულია ქართველი  ჟურნალისტის პირადი ცხოვრების ამსახველი ფარული  კადრების ინტერნეტით გავრცელებაში.
ღარიბაშვილმა დასძინა, რომ წინა  ხელისუფლების დროს ჩაწერილი ამ და სხვა კადრების უსაფრთხოების უზრუნველყოფა სხვა თანამდებობის პირებთან ერთად,  მინდობილი ჰქონდა  გელა ხვედელიძეს.

Former First Deputy Interior Minister to be Released for Bail
15 May Tbilisi City Court did not satisfy the appeal of the Prosecutor’s Office on imprisonment of the First Deputy Minister of Internal Affairs Gela Khvedelidze.  The accused has been obliged to pay bail of GEL 5000.
According to the information posted on the Tbilisi City Court website Gela Khvedelidze will be released from prison upon full payment of the bail.
Court clarifies that when deciding upon bail the Court has considered the circumstance that the accused has been accused of relatively less heavy crime, he has not been tried before and additionally “and the Prosecutor’s Office has not evidenced the necessity for imprisonment.”
At 12 May briefing Minister of Internal Affairs of Georgia Irakli Garibashvili announced Gela Gvedelidze’s detainment.  According to the Minister, Khvedelidze has been reproved of circulating by Internet the hidden video-footage of private life of Georgian journalist.
Gariobashvili stressed that security of these and other footages recorded during previous government was the responsibility of Khvedelidze along with other officials.