გუშინ, წალკიდან დაბრუნებულმა ეკომიგრანტებმა ბათუმის მერიასთან აქცია გამართეს. სამარშუტო ტაქსები, რომლითაც ისინი ბათუმში დაბრუნდნენ, „სითი პარკმა“ 10-10 ლარის ოდენობით დააჯარიმა. მათი მოთხოვნა აღნიშნული ჯარიმის გაუქმება იყო.
ეკომიგრანტების თქმით, მათი აქცია აჭარის მთავრობის შენობასთან ნებადართული იყო და იმ ტერიტორიაზე სამარშუტო ტაქსების გაჩერების უფლება საპატრულო პოლიციამ დართო. მას შემდეგ რაც მათ ჯარიმის შესახებ შეიტყვეს, აჭარის მთავრობის სახლიდან აქციით მერიასთან გადაინაცვლეს.
„ბათუმში დახმარების  სათხოვნელად ჩამოვედით.  წალკაში, იმ სახლებში რომელშიც ვცხოვრობდით, ბერძნები დაბრუნდნენ. დახმარების ნაცვლად მანქანებზე ათლარიანი ჯარიმები აგვიკრეს. მაშინ როცა პატრულმა დაგვაყენა იქ. რა გამოვიდა, ერთმა დაგვაყენა, მეორემ დაგვაჯარიმა. რა ვქნათ, არ ვიცით. მერიას ვთხოვთ  გაგვიუქმოს ეს ჯარიმა,  ანდა კეთილი ინებოს და თვითონ გადაიხადოს. 9 მანქანა დააჯარიმეს, ჯამში 90 ლარია,“ - განაცხადა აქციის ერთ-ერთმა მონაწილემ, მევლუდ ვაშაყმაძემ.
აქციის შემდეგ, ბათუმის საკრებულოს იურისტმა სულიკო შვენთიძემ განაცხადა, რომ  საკრებულომ გაითვალისწინა აქციის მონაწილეთა სოციალური მდგომარეობა და ჯარიმები გააუქმა.
აღსანიშნავია რომ ბათუმში პარკირება ფასიანია. ეკომიგრანტების ავტომანქანებს კი პარკირების საფასური გადახდილი არ ჰქონდათ.

Yesterday eco-migrants from Tsalka held an assembly near Batumi City Hall. Mini buses, they had come to Batumi were fined with 10-10 GEL by “City Park”.  The eco-migrants demanded to cancel the fine.
According to eco-migrants, they had permission to hold an assembly near Adjara government office and police allowed them to stop mini buses in the area. Having heard about fining their cars, they moved to the office of the Batumi City Hall.
“We came to Adjara for help. Greek people returned to the houses where we lived in Tsalka. Instead assisting us they sticked fine-receipts on our cars though patrol police had allowed us to stay here. What was that? One law enforcement body issued permission on us and second fined. We do not know what to do. We urge the City Hall to cancel our fines or pay it from the budget. 9 cars were fined and it is 90 GEL in total,”-said eco-migrant Mevlud Vashakmadze.
After demonstration, lawyer Suliko Shventidze of Batumi city council said the council envisaged social conditions of the eco-migrants and cancelled fines.