სასამართლომ 17 მაისის ძალადობის გამო დაკავებული პირები დააჯარიმა და გაათავისუფლა
17 მაისის ჰომოფობიურ ძალადობასთან დაკავშირებით დაკავებულ ოთხ პირს თბილისის საქალაქო სასამართლომ თითოეულს 100 ლარის ოდენობით ადმინისტრაციული ჯარიმის გადახდა დააკისრა ხულიგნობის გამო და სასამართლო დარბაზიდან გაათავისუფლა.
მოსამართლემ ოთხივე პირს, რომელთა შორის ერთი 16 წლის არასრულწლოვანი იყო,  პოლიციის დაუმორჩილებლობის შესახებ ადმინისტრაციული წესით თავდაპირველად წაყენებული ბრალი მოუხსნა. არცერთი მათგანი მოხსნილ ბრალთან დაკავშირებით თავს დამნაშავედ არ ცნობდა, თუმცა სამმა პირმა ხულიგნობის ნაწილში აღიარა, რომ მათი მხრიდან აქციის დროს ადგილი ჰქონდა სიტყვიერი შეურაცხყოფის მიყენებას.
ბრალდების მხარე ორი დაკავებულისთვის 10 დღით ადმინისტრაციულ პატიმრობას, ხოლო დანარჩენი ორისთვის ჯარიმის შეფარდებას ითხოვდა.
ბრალდებულთა ადვოკატებმა სასამართლოს წარუდგინეს სამედიცინო დასკვნები იმის შესახებ, რომ ოთხივე მათგანს სხვადასხვა ტიპის დაზიანება ჰქონდა მიღებული აქციაზე, მათ შორის ერთს ფეხზე სამარშრუტო ტაქსმა გადაურა.
ოთხი პირი პოლიციამ 20 მაისს დააკავა, როგორც სასამართლოზე გაცხადდა, ვიდეო-მასალებსა და პოლიციელების მიერ მათი ამოცნობის შედეგად.
შსს-ს განცხადებით, 17 მაისის მოვლენებთან დაკავშირებით ასევე აღძრულია რამდენიმე სისხლის სამართლის საქმე.

Four Persons Fined for Petty Hooliganism in May 17 Events
Three young men and a 16-year-old boy, arrested on Sunday in connection to the May 17 violence in downtown Tbilisi, were fined by the court with GEL 100 each and released after they were found guilty of petty hooliganism.
The four persons were charged by the police with petty hooliganism and resisting police orders under the administrative code of offenses.
All four were denying charges over resisting police and three out of four admitted petty hooliganism charges, involving verbal insults.
The Tbilisi City Court said that charges over police resistance were not proven, but the four persons were found guilty of petty hooliganism and fined with GEL 100 each – the maximum sanction envisaged for this offense.
The police wanted ten-day imprisonment for two persons and a fine for two others.
During the hearing lawyers of all four persons presented medical documents showing that they all were injured in melee.
The authorities said that criminal investigation was also ongoing into the May 17 violence and pledged to bring perpetrators before the justice.