5 ივნისი გარემოს დაცვის საერთაშორისო დღეა
5 ივნისი გარემოს დაცვის საერთაშორისო დღეა. ამ დღესთან დაკავშირებით, ღონისძიებები თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტშია დაგეგმილი.
თსუ-ში სტუდენტური კონფერენცია ჩატარდება. დაჯილდოვდებიან კლიმატის ცვლილების თემაზე ესეების კონკურსის  გამარჯვებულები სტუდენტებიც. გამარჯვებულებს, საზეიმო ვითარებაში, აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) მისიის დირექტორი სტეფან ჰაიკინი დააჯილდოვებს. ამასთან, თსუ-ის საბავშვო უნივერსიტეტის "ეკოდებატკლუბი" სასწავლო წლის დამთავრებასთან დაკავშირებით შემაჯამებელ ღონისძიებას გამართავს. "ეკოდებატკლუბის" მოსწავლეები და თსუ-ს სტუდენტები ერთობლივ აქციას მოაწყობენ. დაასუფთავებენ თსუ-ის პირველი კორპუსის მიმდებარე ტერიტორიას და სკვერს.
გაერო-ს გენერალურმა ასამბლეამ გარემოს დაცვის საერთაშორისო დღედ 5 ივნისი 1972 წლის 15 დეკემბერს გამოაცხადა.  2013 წლის გარემოს დაცვის საერთაშორისო დღის თემაა "დაფიქრდი, მიირთვი, დაიცავი”. საინფორმაციო კამპანია მიმართულია საკვების არამიზნობრივი ხარჯვის წინააღმდეგ.
გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტროს ცნობით,  გარემოსდაცვითი დღის აღნიშვნა მიზნად ისახავს ადამიანთა პასუხისმგებლობის გაცნობიერებას ბუნების მიმართ, გარემოს მდგრადი განვითარებისათვის ხელშეწყობას და გარემოს შენარჩუნებისა და გაუმჯობესებისათვის ბრძოლაში საზოგადოების აქტიურ ჩართვას.

June 5 is International Environment Day and some events are planned with regard to this date at Tbilisi State University.
Student conference will be held at the TSU. Students winning the competition of the essays on climate change will be awarded today. USAID Mission Director in Georgia Stephen M. Haykin will personally award the winners. Besides that, Eco-Debate-Club of the TSU’s Children’s University will hold summarizing event of the school year. EDC pupils and TSU students will hold joint action and clean the vicinities and the square of the TSU First Building.
UN General Assembly established June 5 to be the International Environment Day on December 15, 1972. The topic of the World Environment Day in 2013 is “Think, Eat, Save.” The information campaign aims to combat unreasonable waste of food.
Ministry of Environment and Natural Resources of Georgia released information that celebration of the World Environment Day aims to raise public awareness about their responsibility before the nature, to promote sustainable development of the environment, its maintenance and active engagement of the society into the struggle for better environment.