"ადვოკატთა ასოციაცია" სასჯელაღსრულების დაწესებულებას გამომძიებლებთან დანაშაულებრივ ალიანსში ბრალს სდებს
"ადვოკატთა ასოციაცია" და ადვოკატი კახაბერ მუმლაძე სასჯელაღსრულების დაწესებულებას ყოფილი ხელისუფლების დროინდელ გამომძიებლებთან დანაშაულებრივ ალიანსში სდებენ ბრალს. როგორც "ადვოკატთა ასოციაციის" თავმჯდომარემ, ზაზა ხატიაშვილმა და ადვოკატმა, კახაბერ მუმლაძემ დღეს გამართულ პრესკონფერენციაზე განაცხადეს, სასჯელაღსრულების #8 დაწესებულების ადმინისტრაციასა და გამომძიებელ მერაბ ანჯაფარიძის წინააღმდეგ პროკურატურაში სარჩელს შეიტანენ, სისხლის სამართლებრივი დევნის დაწყების მიზნით. კერძოდ, ზაზა ხატიაშვილის განმარტებით, გამომძიებელმა მერაბ ანჯაფარიძემ მუქარა განახორციელა გლდანის #8 დაწესებულებაში მყოფ უვადო პატიმრობა მისჯილ შალვა ლილუაშვილზე. კერძოდ, ზაზა ხატიაშვილის განცხადებით, შალვა ლილუაშვილმა მოითხოვა მასზე პატიმრობის პერიოდში განხორციელებული ზეწოლისა და მუქარის ფაქტებზე საქმის აღძვრა, რაშიც ადვოკატი კახაბერ მუმლაძე ეხმარებოდა. ხატიაშვილის ინფორმაციით, როდესაც საქმის მასალების შეგროვება დაიწყო, გამომძიებელი მერაბ ანჯაფარიძე, რომელიც ლილუაშვილის საქმეზე მუშაობდა, ციხეში ყოველგვარი სტატუსისა და უფლების გარეშე შევიდა, რაზეც ადმინისტრაციამ თანხმობა განუცხადა. კერძოდ, ანჯაფარიძე პატიმრის საქმეში 2010 წლის აპრილამდე იყო. საქმე სწორედ ამ პერიოდში დასრულდა და მან მოითხოვა დაწესებულებაში პატიმართან შესვლა მუქარის მიზნით.
"მსჯავრდებულ შალვა ლილუაშვილის განცხადებით, ადვოკატ კახაბერ მუმლაძის დახმარებით ამზადებდა საჩივარს გამოძიების დროს მის საქმეში მტკიცებულებათა გაყალბებისა და მის მიმართ განხორციელებული ცემის, წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის გამო, მსჯავრდებულს ჩაუმტვრიეს კბილები და გაუტეხეს ცხვირი ძვლამდე. აღნიშნული მოვლენების შესახებ საჩივრის მომზადების გამო მას დაემუქრა გამომძიებელი მერაბ ანჯაფარიძე, რომელიც იმერეთში საქმიანობს. #8 სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში მყოფმა მსჯავრდებულმა შალვა ლილუაშვილმა "ადვოკატთა ასოციაციაში" განცხადება შემოიტანა, საიდანაც ირკვევა, რომ მიმდინარე წლის პირველ მაისს მსჯავრდებულთან შევიდა ყოფილი გამომძიებელი მერაბ ანჯაფარიძე, რომელმაც 2010 წლის 30 აპრილს დაასრულა მსჯავრდებულ შალვა ლილუაშვილის საქმის გამოძიება და სასამართლოს გადასცა განსახილველად. მსჯავრდებულის განცხადებით, იგი მისი ადვოკატის კახაბერ მუმლაძის დახმარებით ამზადებდა საჩივარს გამოძიების დროს მის საქმეში მტკიცებულებათა გაყალბებისა და მის მიმართ განხორციელებული ცემის, წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის გამო. როგორც მსჯავრდებული განცხადებაში განმარტავს, აღნიშნული მოვლენების შესახებ საჩივრის მომზადების გამო მას დაემუქრა მერაბ ანჯაფარიძე და განუცხადა, რომ ჩივილს აზრი არ ჰქონდა და ამის გამო მას პრობლემებს შეუქმნიდა", - განაცხადა ზაზა ხატიაშვილმა.
ადვოკატთა ასოციაციის თავმჯდომარის თქმით, პატიმრის განცხადებაში ხაზი გაესვა იმას, რომ სასჯელაღსრულების დაწესებულებში კვლავ შედიან პატიმართა წამებაში მონაწილე პირები, რომლებიც პატიმრებზე ახორციელებენ ფსიქოლოგიურ ზეწოლას და თანამდებობას ბოროტად იყენებენ, რაც მიზნად ისახავს მათ მიერ ჩადენილი დანაშაულებების დამალვას.
ზაზა ხატიაშვილის განცხადებით, ციხის ადმინისტრაცია არის დანაშაულებრივ ალიანსში დამნაშავე გამომძიებლებთან რომლებიც ყოფილი ხელისუფლების პირობებში პატიმრებზე არაერთ მუქარასა და ზეწოლას ახორციელებდნენ. აქედან გამომდინარე ხატიაშვილი მიმართავს სასჯელაღსრულების მინისტრს, სოზარ სუბარს კონტროლი გაუწიოს დაწესებულებებში არსებულ ვითარებას. მისი ინფორმაციით, საჩივარი ციხის ადმინისტრაციასა და დეტექტივ გამომძიებელ მერაბ ანჯაფარიძის წინააღმდეგ პროკურატურაში დღეს ან ხვალ შევა.
პატიმარ შალვა ლილუაშვილის ადვოკატმა კი მის ყოფილ კოლეგას და ამჟამინდელ გენერალურ პროკურორს, არჩილ კბილაშვილს მიმართა, რომ გააკონტროლოს გამომძიებლების დანაშაულებრივი ქმედებები.
ზაზა ხატიაშვილისა და ადვოკატ კახაბერ მუმლაძის განცხადებით, ციხის ადმინისტრაციამ ანჯაფარიძის დაწესებულებაში შეშვებით სამსახურებრივი გულგრილობა გამოავლინა, ხოლო თავად გამომძიებელმა კი ჩაიდინა სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტება. მათივე განცხადებით, ორივე ფაქტი იძლევა სისხლის სამართლებრივი დევნის დაწყების საშუალებას.
კახაბერ მუმლაძის განცხადებით, უვადო პატიმრობა მისჯილი შალვა ლილუაშვილი გასამართლებულია შემთხვევითი მკვლელობისთვის. ადვოკატის თქმით, პატიმრის ჯანმრთელობის მდგომარეობა ამჟამად მძიმეა და გამომძიებლის დაწესებულებაში შესვლის შემდეგ იგი ექიმის კონტროლის ქვეშ იმყოფება.

Bar Association Blames Penitentiary Establishment in Criminal Alliance with Investigator
Bar Association and lawyer Kakhaber Mumladze blame penitentiary establishment in illicit cooperation with the investigators acting during previous government. Chairman of the Bar Association Zaza Khatiashvili and lawyer Kakhaber Mumladze said at the press-conference today, they will lodge a suit against the administration of the penitentiary establishment # 8 and investigator Merab Anjaparidze and request to start criminal prosecution against them. Namely, Zaza Khatiashvili clarified that investigator Merab Anjapraidze intimidated Gldani prison # 8 inmate Shalva Liluashvili, who was sentenced to life imprisonment. Zaza Khatiashvili said that Liluashvili requested to launch a case on his intimidation during imprisonment term and lawyer Kakhaber Mumladze assisted him in it. According to Khatiashvili, when collection of case materials started investigator Merab Anjaparidze, who worked on Liluashvili’s case, entered the prison without any status and right with the permission of the prison administration. Anjaparidze was involved in the prisoner’s case before April 2010. The case processing finished in this period and he requested entrance to the penitentiary establishment in order to intimidate the inmate.
“Convicted Shalva Liluashvili said that with the support of the lawyer Kakhaber Mumladze, he was drafting suit on fabrication of evidence in his case materials and intimidation, torture and inhuman treatment in prison. His teeth and nose were broken. Investigator Merab Anjaparidze threatened him against lodging suit on these allegations. Shalva Liluashvili filed a complaint to the Bar Association which showed that former investigator Merab Anjaparidze met the prisoner in the custody on May 1, 2013. The latter had finished Shalva Liluashvili’s case on April 30, 2010 and handed to the court for discussion. The convicted said he was preparing a lawsuit together with his lawyer Kakhaber Mumladze on fabrication of evidence in his case materials and his intimidation, torture and inhuman treatment. Merab Anjaparidze threatened him and warned it was useless to sue and threatened with creating problems for that,” Zaza Khatiashvili said.
According to the chairman of the Bar Association, the prisoner underlined that people participating in the torture of prisoners still freely enter custodies and exercise psychological oppression on the inmates and abuse their power that aims to camouflage the crime they had committed.
Zaza Khatiashvili said the prison administration is in criminal alliance with investigators who intimidated prisoners during previous government. On that ground, Khatiashvili appeals to the Minister of Penitentiary Sozar Subari to control the situation in the custodies. According to his information, the lawsuit against the prison administration and detective-investigator Merab Anjaparidze will be submitted today or tomorrow.
Lawyer of Shalva Liluashvili appealed to his former colleague and currently prosecutor general Archil Kbilashvili and asked to control criminal activities of investigators.
According to Khatiashvili and Mumladze, the prison administration demonstrated negligence to their professional duties when allowing Anjaparidze to enter the prison; and the investigator himself abused his professional duties. Khatiashvili and Mumladze added that both facts give ground to start criminal prosecution. Mumladze said convicted Shalva Liluashvili was judged for accidental murder. According to the lawyer, his health conditions are grave and after the investigator visited him, the inmate is under the doctor’s supervision.