შინაგან საქმეთა სამინისტრომ განაცხადა, რომ ტერორისტული აქტის ჩადენის მცდელობა მომზადების სტადიაზე აღკვეთა, როცა 13 ივნისს გამთენიისას თბილისში უცხო ქვეყნის ორი მოქალაქე დააკავა.
დაკავებული არიან უცხო ქვეყნის მოქალაქეები მიკაილ კადიევი და რიზვან ომაროვი, რომელთა დროებითი საცხოვრისიდან, ჩხრეკის შედეგად, შსს-ის ცნობით, ამოღებული იქნა დიდი ოდენობით ძლიერმოქმედი ასაფეთქებელი ნივთიერება, სავარაუდოდ, პლასტიდი და ელექტროდეტონატორები, ასევე, ცეცხლსასროლი იარაღი, საბრძოლო მასალა და პირადობის დამადასტურებელი ყალბი დოკუმენტაცია.
შსს-ის მიერ გავრცელებულ დაკავების ადგილას გადაღებულ კადრებში სხვა ნივთებთან ერთად ჩანს რუსეთის ფედერაციის მოქალაქის ორი პასპორტი, რომლის მონაცემებიც დაფარულია.
სამინისტროს პრესსპიკერმა უარი განაცხადა დაეკონკრეტებინა, თუ რომელი ქვეყნის მოქალაქეები არიან დაკავებულები, რომელთა აყვანის ოპერაციაც საქართველოს ანტიტერორისტული ცენტრმა, შს სამინისტროს სხვა ოპერატიული დანაყოფებისა და საქართველოს პროკურატურასთან თანამშრომლობის ფარგლებში გატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად ჩაატარა.
სამინისტრო აცხადებს, რომ გამოძიების მიერ ამ ეტაპზე „უტყუარად დადასტრებულია“, რომ ერთ-ერთი დაკავებული, ინტერპოლის მიერ ძებნილი კადიევი საქართველოს 2011 წლიდან აფარებდა თავს, თუმცა პერიოდულად ტოვებდა ქვეყნის ფარგლებს.
„ამჟამად მიმდინარეობს ინტენსიური საგამოძიებო და ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიებები ტერორისტული აქტის მომზადებაში მხილებულ პირთა დანაშაულებრივი კავშირების - ხელშემწყობებისა და მფარველების - გამოვლენისა და გაუვნებელყოფის მიზნით როგორც ქვეყნის შიგნით, აგრეთვე საერთაშორისო ანტიტერორისტული თანამშრომლობის ფარგლებში, ვინაიდან მიკაილ კადიევის მიერ სხვა ქვეყნის ტერიტორიაზე ჩადენილი დანაშაულის თანამონაწილე პირი დასავლეთ ევროპის ერთ-ერთი ქვეყნის სამართალდამცავების მიერ ჯერ კიდევ 2012 წელს იქნა დაკავებული“, - ნათქვამია შსს-ის განცხადებაში.
სამინისტრო აცხადებს, რომ გააგრძელებს პერიოდულ ინფორმირებას მიმდინარე გამოძიების თაობაზე. „გვსურს დაგარწმუნოთ, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო გააკეთებს ყველაფერს ტერორიზმის საფრთხისგან საქართველოს მოქალაქეების დაცვის მიზნით“, - აცხადებს შსს.

The Interior Ministry said on June 13 that its counter-terrorism center “has thwarted an attempted terrorist act at its stage of preparation” and arrested on Thursday morning two “foreign citizens” in Tbilisi.
Two arrested men have been identified by the Interior Ministry as Mikail Kadiev and Rizvan Omarov.
A spokesperson for the Interior Ministry has declined to specify citizens of which country the two men are.
Police recovered “large amount of powerful explosive material”, electric detonators, firearm and munitions, as well as fake identification documents from a Tbilisi apartment the two men lived in, the Interior Ministry said in a statement.
In a video footage released by the Interior Ministry, showing arrest of the two men, two passports of the Russian Federation are also seen.
“At this stage of the investigation it has been incontrovertibly established that Kadiev, has been hiding on the territory of Georgia from Interpol since 2011; he, however, used to leave the country occasionally,” the Interior Ministry said.
The Interior Ministry said that these measure were carried out both within the country and “in frames of international anti-terrorism cooperation, because an accomplice of a crime, committed by Mikail Kadiev in one of the foreign country’s territory, was arrested in one of the western European states in 2012.”
The Interior Ministry’s statement does not say anything about what the potential target of “attempted terrorist act” was.