საქართველო ადამიანთა ტრეფიკინგის შესახებ აშშ–ის ანგარიშში ჩამოქვეითდა
საქართველო მეორე ჯგუფში ჩამოქვეითდა აშშ–ის სახელმწიფო დეპარტამენტის ახალ ყოველწლიურ ანგარიშში ადამიანთა ტრეფიკინგის შესახებ, რომლის თანახმადაც, ხელისუფლების „მნიშვნელოვანი ძალისხმევის“ მიუხედავად, ის „სრულად არ აკმაყოფილებს ტრეფიკინგის აღმოფხვრისთვის საჭირო მინიმალურ სტანდარტებს“.
წინა ანგარიშებში, ექვსი წლის მანძილზე მიყოლებით,  საქართველო „პირველ ჯგუფში“ ხვდებოდა – ეს უმაღლესი კატეგორიაა, რომელიც მართალია არ ნიშნავს იმას, რომ ქვეყანაში ადამიანთა ტრეფიკინგის პრობლემა არ დგას, მაგრამ მიუთითებს, რომ მისი მთავრობა გარკვეულ ძალისხმევას მიმართავს, რათა ეს პრობლემა მოაგვაროს და ტრეფიკინგის აღმოფხვრის მინიმალური სტანდარტები დააკმაყოფილოს.
თუმცა ბოლო ანგარიშში, რომელიც 2012 წლის მოვლენებს მოიცავს და რომელიც ქვეყნებს სამი ჯგუფიდან ერთ–ერთში ანაწილებს ტრეფიკინგის აღმოფხვრის მინიმალურ სტანდარტებთან შესაბამისობის დონის მიხედვით, საქართველო ჩამოქვეითდა.
წინა ანგარიშის მსგავსად, რომელიც 2011 წელს ასახავდა, ბოლო ანგარიშშიც ნათქვამია, რომ საქართველო ადამიანთა ტრეფიკინგის „წყარო, ტრანზიტის და დანიშნულების ქვეყანაა“, თუმცა წინა ანგარიშისგან განსხვავებით, ახალ დოკუმენტში ნათქვამია, რომ 2012 წელს უფრო ნაკლები საქმეები იქნა გამოძიებული.
„მართალია მთავრობამ შესაბამისი ტრაინინგები ჩაუტარა მის წარმომადგენლებს ადამიანთა ტრეფიკინგის საკითხებში და ტრეფიკინგის მსხვერპლთა ორი თავშესაფარი დააფინანსა, სამართალდამცავი სტრუქტურების ძალისხმევა შემცირდა და წინა წელთან შედარებით, გამოძიება ტრეფიკინგში ეჭვმიტანილი უფრო ნაკლები პირის მიმართ განხორციელდა“, – ნათქვამია ანგარიშში.
დოკუმენტი ასევე აღნიშნავს, რომ მსხვერპლთა იდენტიფიცირება კვლავ გამოწვევად რჩება. „წინა საანგარიშო პერიოდთან შედარებით ოდნავ ნაკლები მსხვერპლი იქნა ოფიციალურად აღიარებული მთავრობის მიერ და მხოლოდ შეზღუდული ძალისხმევა განხორციელდა იმისთვის რათა პროაქტიულად მომხდარიყო მსხვერპლთა იდენტიფიცირება მოსახლეობის ყველაზე მოწყვლად ნაწილში“, - ნათქვამია ანგარიშში.
„ქალები და გოგონები საქართველოდან სექსუალური ტრეფიკინგის მსხვერპლი ხდებიან ქვეყნის შიგნით და ასევე თურქეთსა და არაბეთის გაერთიანებულ საამიროებში, და უფრო ნაკლები მასშტაბით, ეგვიპტეში, საბერძნეთში, რუსეთში, გერმანიასა და ავსტრიაში. ქალებს უზბეკეთიდან და შესაძლოა სხვა ქვეყნებიდანაც საქართველოში კომერციულ სექს ინდუსტრიაში იძულებით პროსტიტუციაში აბამენ ბათუმის და გონიოს ტურისტულ ზონებში“, – ნათქვამია ანგარიშში.

The U.S. State Department's annual Trafficking in Persons (TIP) report has relegated Georgia to Tier 2, saying that despite government’s “significant efforts”, it “does not fully comply with the minimum standards for the elimination of trafficking.”
In previous reports, for six straight years, Georgia was put in Tier 1 – the highest ranking, which although does not mean that a country has no human trafficking problem, but indicates that its government undertakes efforts to address this problem and meets minimum standards for the elimination of trafficking.
But the recent report, which covers developments in 2012 and which ranks countries into one of three tiers based on their level of compliance with the minimum standards for the elimination of trafficking, downgrades Georgia.
Like the previous report, which was covering developments of 2011, the recent one also says that Georgia is “a source, transit, and destination country” of trafficking in persons, but unlike the previous report, the new one says that fewer cases were investigated in 2012.
“While the government trained its officials on human trafficking and funded two anti-trafficking shelters, law enforcement efforts decreased, with fewer suspected trafficking offenders being investigated and prosecuted than in the previous year,” the report reads.
“Moreover, victim identification remained a challenge, with slightly fewer trafficking victims officially recognized by the government compared with the previous reporting period, and only limited efforts undertaken to identify victims proactively among vulnerable populations.”
“Women and girls from Georgia are subjected to sex trafficking within the country, as well as in Turkey, the United Arab Emirates, and, to a lesser extent, Egypt, Greece, Russia, Germany, and Austria. Women from Uzbekistan and possibly other countries are subjected to forced prostitution in Georgia’s commercial sex trade in the tourist areas of Batumi and Gonio [on Black Sea coast],” according to the report.