BBC - საქართველოში კაშკაშა სასახლეები ტოტალური გამჭვირვალობის გარანტი არ არის
"საქართველო: საკმარისია თუ არა პოლიციის შუშის  შენობები კორუფციის დასამარცხებლად?", - ამ სათაურით აქვეყნებს ბრიტანული BBC სტივ როზენბერგის სტატიას საქართველოზე. როგორც სტატიის ავტორი აღნიშნავს, ათი წლის წინ საქართველოს კორუფციული ქვეყნის რეპუტაცია ჰქონდა. პოლიტიკურმა ცვლილებებმა მნიშვნელოვანი რეფორმები მოიტანა, მათ შორის საყოველთაოდ ნაქები პოლიციის შუშებიანი შენობები.
"ბოლო წლებში, თბილისმა – ამ უძველესმა ქალაქმა თანამედროვე ელვარება შეიძინა გამჭვირვალე შენობებით, რომელიც ერთი შეხედვით მანქანის შოურუმებს ჰგავს. თუმცა, ახლოდან თუ დააკვირდებით, ეს პოლიციის შენობებია – სიმბოლო ახალი გამჭვირვალობის, რომელსაც საქართველო 2003 წლის "ვარდების რევოლუციის" შემდგომ ახორციელებს", - წერს სტივ როზენბერგი.
სტატიის ავტორი ასევე ციტირებს "საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველოს" წარმომადგენლის, მარკ მალენის სიტყვებს, რომელიც მასთან საუბარში აცხადებს, რომ ქართველები კორუფციას სიამაყის გრძნობით უყურებდნენ.
"ქართველებისთვის უამრავი ისეთი სიტყვა არსებობს, რომლითაც ამართლებენ სიეშმაკეს – მაგალითად, "მაღარიჩი", რაც "საჩუქარს" გულისხმობს. საქართველოში, რომელიც პატარა ქვეყანა იყო დიდ იმპერიებს შორის, პატივს სცემენ ოჯახსა და მეგობრებს", - ციტირებს სტატიის ავტორი მარკ მალენის სიტყვებს.
BBC-ის კორესპონდენტი ასევე აღნიშნავს, რომ პოსტსაბჭოთა საქართველოს კორუფცია ახრჩობდა – ქრთამი სჭირდებოდა მშენებლობის ნებართვასა და კომპანიის დარეგისტრირებას, სამსახურის დაწყებას, მათ შორის, საგზაო პოლიციაშიც. ამ ყოველივეს შედეგი კი თავიდან ბოლომდე გახრწნილი სისტემა იყო.
"ზოგიერთები ფულს იმაშიც იხდიდნენ, სახლში რომ შუქი ჰქონოდათ, რადგან იმ პერიოდში დენი გრაფიკით მიეწოდებოდათ. თუმცა 2003 წელს ცვლილებების განხორციელება დაიწყო. ქვეყნის პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი გახდა და ქართველებს იმას შეპირდა, რაც მათ არასდროს ჰქონიათ – გამჭვირვალობას.; პოლიციის გამჭვირვალე განყოფილებებსა და განახლებულ პოლიციას", - წერს სტივ როზენბერგი და პოლიციის ქართველი კაპიტნის, ნინო ღვინიანიძის კომენტარს ციტირებს, რომელიც აცხადებს, რომ წარსულში ბევრი ადამიანი ცდილობდა, პოლიციისთვის ქრთამის შეთავაზებას, თუმცა ახლა ყველამ იცის, რომ პოლიციელები ფულს არ იღებენ.
სტატიის ავტორი ასევე აღნიშნავს, რომ გამჭვირვალობა მხოლოდ პოლიციას არ შეეხო. საქართველოს ხელისუფლებამ საჯარო მომსახურების უდიდესი სახლები გახსნა, სადაც ქართველებს დოკუმენტების აღება ქრთამის მიცემის გარეშე შეუძლიათ, რაც ადრე არ ხდებოდა.
"როგორც ჩანს, პოლიციისა და საჯარო სერვისის სახლების ქრთამისგან გაწმენდით, საქრთველომ შეუძლებელი მისიის შესრულება შეძლო. მსოფლიო გამჭვირვალობის რეიტინგში, სადაც საქართველო ბოლოსკენ იმყოფებოდა, დაწინაურდა და ევროკავშირის რამდენიმე სახელმწიფოსაც კი გადაასწრო. თუმცა, ზოგიერთი ქართველი ჩივის, რომ მათ ახალ გამჭვირვალე სისტემას მკაცრი შეზღუდვები აქვს", - აღნიშნავს სტივ როზენბერგი.
სტატიის ავტორი ასევე წერს, რომ საქართველოს უდიდესი სატელეკომუნიკაციო კომპანიის ყოფილ მფლობელ მამია სანადირაძესთან შეხვედრისას, ქართველმა ბიზნესმენმა მას განუცხადა, რომ ის ხელისუფლება, რომელიც კორუფციას ებრძოდა, ბიზნესზე ზეწოლას ახდენდა. პრობლემები კი ხელისუფლებასთან მაშინ შეექმნა, როდესაც შინაგან საქმეთა ყოფილმა მინისტრმა ინტერნეტ მოხმარებელთა საიდუმლო მოსმენების განხორციელება დაავალა.
"უარი ვუთხარი. მათ კი მითხრეს, რომ სავარაუდოდ, მომავალში პრობლემები შემექმნებოდა", - ციტირებს BBC-ის კორესპონდენტი მამია სანადირაძის კომენტარს, რომელიც აცხადებს, რომ ამ შემთხვევიდან ძალიან მალე მას 7,45 მილიონი დოლარის ჯარიმა დააკისრა საგადასახადო სამსახურმა.
სტატიის ავტორი ასევე წერს, რომ გასული წლის საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ საქართველოში ხელისუფლება შეიცვალა, რომელსაც სათავეში სააკაშვილის მეტოქე, მილიარდერი ბიძინა ივანიშვილი ჩაუდგა.
"მისი აზრით, ანტიკორუფციული სახელმწიფო, რომელიც მემკვიდრეობით ერგო, გამჭვირვალობის შუქურა არ არის", - წერს სტივ როზენბერგი და პრემიერ-მინისტრის სიტყვებს ციტირებს, რომელიც სტატიის ავტორთან საუბარში აცხადებს, რომ წინა ხელისუფლება წარმატებით ებრძოდა კორუფციას ქვედა და საშუალო დონეზე. "თუმცა, შემდეგ ეს ფული მაღალ საფეხურზე მყოფთა შორის ნაწილდებოდა და საქართველოში ელიტური კორუფცია ყვაოდა", - ციტირებს სტატიის ავტორი ბიძინა ივანიშვილის სიტყვებს.
სტატიის ავტორს ასევე მოჰყავს საქართველოს პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის კომენტარი, რომელიც უარყოფს პრემიერის ბრალებებს.
"შეგიძლიათ იმის თქმა, რომ სასამართლო სისტემა ბოლომდე დამოუკიდებელი არ იყო და ამაზე დაგეთანხმებით. დაგეთანხმებით იმაზეც, რომ პროკურორები თავიანთ უფლებებს აჭარბებდნენ. თუმცა, ქრთამს არავინ იღებდა, ფულს არავინ იპარავდა და ერთადერთი მიზანი, რის გამოც, ისინი ზოგჯერ თავიანთ უფლებებს აჭარბებდნენ, იმის მცდელობა იყო, რომ ქვეყანაში კორუფციის დაბრუნება არ დაეჭვათ", - ციტირებს BBC-ის კორესპონდენტი საქართველოს პრეზიდენტის კომენტარს.
სტატიაში ასევე ნათქვამია, რომ მიუხედავად პრეზიდენტის განცხადებებისა, ის ცოტა ხნის წინ საკუთარი მიზნებისთვის საზოგადოებრივი თანხების ხარჯვაში დაადანაშაულეს, რომ ის ათასობით დოლარებს ხარჯავდა სასტუმროს ძვირფას ნომრებსა და გასალამაზებელ პროცედურებზე ნიუ იორკში, მათ შორის ბოტოქსზე.
"შემომხედეთ, ხედავთ რაიმეს (ბოტოქსის კვალს)? შეხედეთ პრემიერ-მინისტრსა და მისი მეგობარ პუტინს და ნახავთ ჩვენს შორის განსხვავებას. სად არის ის "უმიზნოდ გახარჯული და მოპარული მილიონები და მილიარდები? – არსად. იმიტომ, რომ ეს ქვეყანა სუფთა იყო", - ციტირებს სტივ როზენბერგი მიხეილ სააკაშვილის სიტყვებს.
სტატიის ავტორი ასევე ციტირებს მარკ მალენის სიტყვებს, რომელიც აცხადებს, რომ მიხეილ სააკაშვილის მთავრობის ყოფილი მინისტრებისა და პარტიის მაღალჩინოსნების დაკავება, პოლიტიკურად მოტივირებულია.
"საქართველომ ბევრს და სწრაფად მიაღწია. ქვეყნის ისტორიაში არასოდეს ყოფილა აქამდე ასე რთული კორუფციის მიჩქმალვა. თუმცა, საქართველოში განვითარებული მოვლენები მიუთითებს, რომ კაშკაშა სასახლეები არ არის ტოტალური გამჭვირვალობისა და კანონის უზენაესობის გარანტია, სანამ თავიანთ შუშის სახლებში მყოფი პოლიტიკოსები ქვებს ისვრიან", - წერს სტივ როზენბერგი.

BBC Shiny Palaces Themselves are no Guarantee of total Transparency or Rule of Law
BBC publishes Steve Rosenberg’s article “Georgia; Are glass-walled police stations enough to tackle corruption?” The author of the article says that A decade ago, Georgia had a terrible reputation for corruption. Political changes brought about substantial reform - including much-vaunted glass-walled police stations.
“In recent years, the ancient city of Tbilisi has acquired something of a modern sparkle, with glass palaces popping up across Georgia's capital. At first glance, they look like car showrooms.
On closer inspection, they're police stations - see-through to make the officers inside more accountable to the public.
Glass police precincts symbolise the new transparency which Georgia has been promoting since the 2003 "Rose Revolution", Steve Rosenberg writes.
The author of the article quotes Mark Mullen of Transparency International Georgia who said that “There was a sense of pride here about corruption”.
"There are a lot of words in Georgian for admirable sneakiness - like "magarichi", which means "gift among men''. This was a small country among big empires which had skimmed a bit from the caravan and had done well by saluting the powers that be - while taking care of family and friends." Mark Mullen said.
BBC correspondent notes that corruption was strangling post-Soviet Georgia.
“If you wanted a construction permit or to register a company, you had to give a bribe. If you wanted to get into a good university and guarantee good grades, greasing someone's palm was the way to do it. Some people even paid bribes just to get their lights switched on at home, because of power shortages - certain jobs could only be secured by a backhander.
Georgians used to pay massive bribes to get a job in the traffic police. Once in, new officers would start taking bribes themselves to recoup their losses. The result was a system rotten from top to bottom.
In 2003 things began to change.
Incensed by rampant corruption and a rigged parliamentary election, people power swept away the old guard. Mikheil Saakashvili became the new president and promised Georgians something they'd never had before - transparency.
Cue the glass police stations. And a revamped police force”, Steve Rosenberg writes, who spoke to Georgian Captain Nino Gvinianidze, who recalls that "many people tried to give police officers money. But nowadays everyone knows officers don't take money."
Following the article It's not just the police that became more transparent.
The Georgian government opened giant public service palaces, to enable Georgians to obtain documents without having to pay bribes. Transactions that were once under the table, like getting a passport, are now out in the open.
“By cleaning up its act in the police and public services, Georgia seemed to have fulfilled a mission impossible. From being right down near the bottom of the global league table on transparency, it rose to a ranking higher even than some EU states.
But some Georgians complain that their shiny new system of transparency had strict limits” Steve Rosenberg notes.
Steve Rosenberg writs that he met Mamia Sanadiradze, the former owner of one of Georgia's largest telecom companies, who maintains that the same government which claimed to be fighting corruption was putting pressure on his business. His problems began, he says, when the interior ministry asked him to facilitate secret surveillance of internet users.
"I refused," Mr Sanadiradze says, "They told me other telecom operators are wiser than me and that I might have problems in the future."
Mr Sanadiradze claims that, soon after, some of his company's cables were cut. Then, he received a $7.45m (£5 million) fine from the tax office which he couldn't afford.
The author of the article writes that after the parliamentary elections last year, the billionaire Bidzina Ivanishvili came in power.
“He believes the anti-corruption government which preceded him was no beacon of transparency”, Steve Rosenberg writes, quoting Prime Minister’s words: "what happened was that the money which had previously been divided up among the lower levels was being shared by a small group of people higher up. This was elite corruption."
Steve Rosenberg writes that Mikhail Saakashvili denies the accusations.
"You can say that the judiciary was not totally independent. I would agree with that," President Saakashvili tells BBC correspondent. "You can say that prosecutors were somehow overstretching their limit. I would agree with that. But nobody was taking bribes. Nobody was stealing money. And the only reason they were sometimes overstretching their limits was just to try not to allow corruption back into our country."
Following the article, the president has been accused recently of spending public money on private whims. President Saakashvili spent thousands of dollars from his security budget on luxury hotel rooms, paintings and beauty treatments in New York - including Botox injections.
"Look at me. Look at me! Can you see anything?" The President asks Steve Rosenberg pointing to his face. "Look at the prime minister and his friend Vladimir Putin and you will see the difference. The point is, is that all they could claim and find? Where are all these 'millions' and 'billions' 'misspent' or stolen'? Nowhere. Because this country was clean”, Saakashvili said.
“Georgia has achieved so much, so fast. Never in its history has corruption been so difficult here to conceal.
But Georgia's story shows that shiny palaces themselves are no guarantee of total transparency or rule of law. As long as politicians on all sides - in their glasshouses - are still throwing stones”, the article reads.