პოლიციაში დაკითხვის შემდეგ მიქაუტაძის გარდაცვალებამ კითხვები გააჩინა
36 წლის მამუკა მიქაუტაძის გარდაცვალებამ, რომელიც პოლიციაში 12 გრამამდე მანიხუანის საქმეზე დაკითხვიდან მეორე დღეს თბილისის გარეუბანში ჩამომხრჩვალი იპოვნეს, პოლიციის მიერ მის მიმართ შესაძლო ცუდად მოპყრობასთან დაკავშირებით ბრალდებები გამოიწვია.
უფლებადამცველი ორგანიზაციები, რომლებიც ყურადღებით აკონტროლებენ ამ საქმეს, ხელისუფლებას დაჟინებით თხოვენ, რომ ზედმიწევნით გამოიძიონ მიქაუტაძის ოჯახის ბრალდებები, რომელთა მიხედვითაც, მას პოლიციელები ცუდად მოეპყრნენ, რათა აეძულებინათ, რომ საკუთარი მეგობრის წინააღმდეგ მიეცა ჩვენება.
კოალიცია ქართული ოცნების ზოგიერთმა წარმომადგენელმა განაცხადა, რომ მათაც გააჩნიათ კითხვები საქმესთან დაკავშირებით, თუმცა ასევე მოუწოდა უფლებადამცველებს არ გაეკეთებინათ ნაჩქარევი დასკვნები.
5 ივლისს მამუკა მიქაუტაძე პოლიციამ დააკავა ნარკოტიკებთან დაკავშირებულ სავარაუდო დანაშაულზე „მოწმის“ სახით დაკითხვის მიზნით.
იმავე დღეს დააკავეს მიქაუტაძის მეგობარი, გელა მანჯავიძე და 12 გრამამდე მარიხუანას შენახვაში დასდეს ბრალი; ოფიციალური გამოძიებით, მანჯავიძე მარიხუანას გადაცემას მიქაუტაძისთვის აპირებდა. მანჯავიძე, რომელიც სასამართლო პროცესამდე გირაოთი გამოუშვეს, ბრალდებებს უარყოფს.
მიქაუტაძის მეუღლის და მისი რამდენიმე მეგობრის თქმით, პოლიციაში დაკითხვის შემდეგ მიქაუტაძემ უთხრა მათ, რომ ის პოლიციამ სცემა და აიძულა, ყალბი ჩვენება მიეცა მისი მეგობრის გელა მანჯავიძის წინააღმდეგ. მიქაუტაძის მიერ ხელმოწერილი ჩვენება ერთ–ერთი მთავარი მტკიცებულებაა მანჯავიძის წინააღმდეგ; იმ უფლებადამცველმა ორგანიზაციებმა, რომლებიც საქმეს აკონტროლებენ, განაცხადეს, რომ ჩვენება სერიოზულ შეუსაბამობებს შეიცავს, რაც მის ნამდვილობას კითხვის ნიშნის ქვეშ აყენებს.
მიქაუტაძის მეუღლემ ზიზი ეძგვერაძემ განაცხადა, რომ დაკითხვის შემდეგ მეუღლემ უთხრა მას, რომ მას თავის მოკვლა უნდოდა, რადგანაც პოლიციის ზეწოლას დაჰყვა და ყალბი ჩვენება მისცა საკუთარი მეგობრის წინააღმდეგ. 6 ივლისს მიქაუტაძე თბილისის ზღვის მიმდებარე ტერიტორიაზე ჩამომხრჩვალი იპოვნეს.
ორი არასამთავრობო ორგანიზაცია, საქართველოს დემოკრატიული ინიციატივა და საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია (საია) ყურადღებით აკონტროლებენ ამ საქმეს დაწყებისთანავე; ამასთან, საია იურიდიულ მომსახურებასაც უწევს მიქაუტაძის ოჯახს.
ორივე ორგანიზაცია ეჭვობს, რომ მიქაუტაძის ჩვენება პოლიციამ შესაძლოა ძალდატანებით მოიპოვა. მათ სამართალდამცავი სტრუქტურებიც გააკრიტიკეს იმის გამო, რომ მათ სწრაფი რეაგირება არ მოახდინეს მიქაუტაძის ოჯახის ბრალდებებზე. ორგანიზაციები ასევე აცხადებენ, რომ საქმეში პროცედურულ დარღვევებსაც ჰქონდა ადგილი,  მათ შორის იმ კუთხით, რომ ადვოკატებს არ მიეცათ საშუალება რამდენიმე საათის განმავლობაში დაკავებულებთან შესულიყვნენ, როდესაც მათ პოლიციაში კითხავდნენ.
დამოუკიდებელმა სასამართლო ექსპერტიზის ბიურომ „ვექტორი“, რომელიც საია–მ დაიქირავა, მიქაუტაძის გვამს გარეგანი დათვალიერებით ექსპერტიზა ჩაუტარა. დათვალიერებამ აჩვენა, რომ მიქაუტაძეს სისხლნაჟღენთები აღენიშნებოდა ცხვირთან, რაც ბლაგვი საგნის მოქმედებითაა გამოწვეული სიკვდილის დადგომამდე ახლო პერიოდში.
ალექსანდრე გეჯაძემ, რომელმაც გვამის გარეგნული დათვალიერება განახორციელა, აღნიშნა, რომ შეუძლებელია იმის თქმა, თუ ზუსტად რამ გამოიწვია ეს დაზიანება.
საია–ს თავმჯდომარემ კახა კოჟორიძემ განაცხადა, რომ მართალია გვამის გარეგანი დათვალიერება ზედმიწევნით ზუსტ სურათს ვერ იძლევა, თუმცა დამოუკიდებელი ექსპერტის დასკვნამ გაამძაფრა ის ეჭვი, რომ მიქაუტაძეზე ძალადობა განხორციელდა.
მიქაუტაძის გარდაცვალების საქმეს შინაგან საქმეთა სამინისტრო იძიებს; საქმე სისხლის სამართლის კოდექსის 115–ე მუხლით არის აღძრული, რაც თვითმკვლელობამდე მიყვანას გულისხმობს.
უფლებადამცველებმა მოუწოდეს, რომ საქმე პროკურატურას გადაეცეს, რათა ობიექტური გამოძიების მეტი გარანტიები იყოს უზრუნველყოფილი.
მთავარმა პროკურორმა არჩილ კბილაშვილმა განაცხადა 9 ივლისს, რომ ჯერჯერობით არ არსებობს იმის საჭიროება, რომ საქმე პროკურატურამ გამოიძიოს. მან ასევე განაცხადა, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტროს „ღირსების“ საკითხია, რომ მან ეს საქმე გამოიძიოს.
შინაგან საქმეთა მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა განაცხადა 9 ივლისს, რომ გამოძიება მიმდინარეობს და სხვებისგან განსხვავებით, ის თავს შეიკავებს ნაჩქარევი კომენტარების და დასკვნების გაკეთებისგან.
პარლამენტის თავმჯდომარემ დავით უსუფაშვილმა განაცხადა 9 ივლისს, რომ სხვების მსგავსად, მასაც აქვს კითხვები ამ საქმესთან დაკავშირებით.
„პასუხები ჯერ არ მაქვს და მეც დიდი ინტერესით ველოდები გამოძიების დასრულებას“, – განაცხადა მან, „მე მაინც მივმართავდი ჩემს ყოფილ კოლეგებს არასამთავრობო სექტორიდან, რომ ასეთ სერიოზული საკითხებზე პრინციპულობა და პრინციპული პოზიციის დაკავება არ ნიშნავს, რაც შეიძლება მეტი წინასწარი ვარაუდის გამოთქმას.  პრინციპულობა ნიშნავს საკითხის ბოლომდე მიყოლას, კითხვების რაც შეიძლება მკაფიოდ და კვალიფიციურად დასმას და ამასთანავე, რაც შეიძლება მეტად თავის შეკავებას  წინასწარი ვარაუდების და დასკვნებისგან“.

Death of a 36-year-old man, Mamuka Mikautadze, who was found hanged in Tbilisi outskirts a day after he was interrogated in the police over alleged case involving less than 12 grams of marijuana, triggered allegations of possible police mistreatment of the man.
The authorities are facing intense pressure from the rights groups, which are closely monitoring the case, to thoroughly investigate allegations by Mikautadze’s family that he was subjected to mistreatment to force him testify against his friend.
Senior officials from the Georgian Dream coalition have said that they also “have questions” about this case, but called on the watchdog groups not to jump to conclusions.
On July 5 Mamuka Mikautadze was taken into the police custody for the purpose of interrogation as a “witness” into alleged drug-related offense.
Mikautadze’s friend, Gela Manjavidze, was arrested on the same day and charged with possession of up to 12 grams of marijuana, which according to the official investigation, Manjavidze intended to hand over to Mikautadze. Manjavidze, who has been released on bail pending trial, denies charges.
According to accounts of Mikautadze’s wife and several of his friends, after the police questioning Mikautadze told them that he was beaten by the police and forced to give a false testimony against his friend Gela Manjavidze. The testimony, signed by Mikautadze, is one of the key pieces of evidence against Manjavidze; the testimony, according to rights groups monitoring the case, however, contains serious inconsistencies, which question its validity.
Mikautadze’s wife, Zizi Edzgveradze, said that his husband told her after the interrogation that he wanted to kill himself for yielding police pressure and giving false testimony against the friend. On July 6 Mikautadze was found hanged in the vicinity of Tbilisi Sea artificial lake.
Two Tbilisi-based non-governmental organizations, Georgian Democracy Initiative (GDI) and the Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA), have been closely monitoring the case from the very beginning with the latter providing legal service to Mikautadze’s family.
The both groups suspect that Mikautadze’s testimony might have been obtained by the police under duress. They have also criticized the law enforcement agencies for being slow to react to Mikautadze family’s allegations. The groups also say that there were procedural violations as well, including not allowing a lawyer to gain access to detainees for several hours while they were held in the police station and interrogated.
An independent forensic bureau, Vector, which was hired by GYLA, carried out external forensic examination of Mikautadze’s dead body. The examination found that Mikautadze had a bruise at nose caused by impact with blunt object before the death.
“This traumatic injury might have been inflicted in a timeframe in which this case unfolded,” said Alexandre Gejadze, who carried out post mortem external examination; he said that it was not possible to say precisely what caused this injury.
Kakha Kozhoridze, chairman of GYLA, said that although post mortem external examination was not comprehensive, its finding fueled his suspicion that Mikautadze was subjected to duress.
The case of death of Mikautadze is being investigated by the Interior Ministry; police opened an investigation under the article 115 of the criminal code, which deals with alleged cases of bringing a victim to a suicide.
The rights groups, monitoring the case, have called for the case to be referred for investigation to the prosecutor’s office in order to provide more guarantees for impartial probe.
Chief prosecutor, Archil Kbilashvili, said on July 9 that there is no need at this point for the prosecutor’s office to take over the investigation. He also said it’s a matter of “dignity” for the Interior Ministry to investigate this case.
Interior Minister, Irakli Garibashvili, said on July 9 that the investigation was ongoing and “unlike others” he would refrain from making any haste comments or conclusions.
Parliamentary Chairman, Davit Usupashvili, said on July 9 that like many others, he too has “questions about this case.”
“But I don’t have any answers yet and I am waiting for the end of investigation with great interest,” he said. “I would like to address my former colleagues from the civil society that having a principle position on such serious issues should not mean pre-judging and making as many early assumptions as possible. Principled position means to follow the case up to the end, asking questions clearly and in a qualified manner and refraining from making early assumptions and conclusions.”