პრემიერმინისტრმა მთავრობის გამჭვირვალობის უზრუნველსაყოფად განკარგულება გამოსცა
საქართველოს პრემიერ მინისტრმა ბიძინა ივანიშვილმა ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) სამოქმედო გეგმის განხორციელებისთვის აუცილებელ ღონისძიებათა შესახებ განკარგულება გამოსცა.
OGP აშშ-ს პრეზიდენტის ბარაკ ობამას ინიციტივაა, რომელიც გულისხმობს თანამედროვე ტექნოლოგიების გამოყენებით ღიაობის, გამჭვირვალობის და მოქალაქეთა ჩართულობის ახალი სტანდარტების დამკვიდრებას. ობამას ინიციტიავას 2011 წელს საქართველოც შეუერთდა და ვალდებულებები აოღო. მის შესრულების პროცესს მონიტორინგს უწევს არასამთავრობო ორგანიზაციათა ფორუმი, რომელმაც საკუთარი რეკომენდაციები სამოქმედო გეგმასთან დაკავშირებით პრემიერ მინისტრს ჯერ კიდევ 5 თებერვალს წარუდგინა.
ბიძინა ივანიშვილმა შესაბამისი განკარგულება 9 ივლისს გამოსცა. განკარგულებით დადგინდა OGP-ის მიზნების უზრუნველსაყოფად განსახორციელებელ ღონისძიებათა ნუსხა. კერძოდ,  საქართველოს იუსტიციის სამინისტრომ, საქართველოს კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს სამდივნოს კოორდინაციით (იუსტიციის სამინისტროს ანალიტიკური დეპარტამენტი), შესაბამის სამთავრობო დაწესებულებათა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენელთა მონაწილეობით და არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციების რეკომენდაციების გათვალისწინებით,  2013 წლის 1 აგვისტომდე შეიმუშავოს და საქართველოს მთავრობას წარუდგინოს:
ა) პროაქტიულად გამოსაქვეყნებელი საჯარო ინფორმაციათა ნუსხის პროექტი.
ბ) მოსაზრებები საჯარო ინფორმაციის პროაქტიულად გამოქვეყნებისა და ელექტრონულად გაცემის იმპლემენტაციისთვის საჭირო ღონისძიებათა შესახებ;
გ) „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ განახლებული სამოქმედო გეგმა;
დ) მოსაზრებები ცენტრალური და ადგილობრივი ხელისუფლების საქმიანობისა და გადაწყვეტილების მიღების პროცესში მოქალაქეთა ჩართულობის უზრუნველყოფისათვის აუცილებელი მექანიზმების შესახებ;
ე) წინადადებები საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის საკანონმდებლო მექანიზმების გაუმჯობესების შესახებ.
ამავე განკარგულები, საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს დაევალა, სამოქალაქო საზოგადოებასთან თანამშრომლობით მთავრობას 2013 წლის 1 სექტემბრამდე წარუდგინოს წინადადებები საჯარო ფინანსების გამჭვირვალობის უზრუნველყოფის, მათ შორის, ბიუჯეტის დაგეგმვისა და მისი შესრულების შესახებ საზოგადოების ინფორმირების ეფექტური სისტემის ჩამოყალიბების თაობაზე.
ასევე 1 სექტემბრამდე კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის უწყებათაშორისმა საკოორდინაციო საბჭომ უნდა წარადგინოს სავალდებულო დეკლარირებას დაქვემდებარებულ თანამდებობის პირთა განვრცობილი ნუსხის პროექტი, მოსაზრებები თანამდებობის პირთა ქონებრივი მდგომარეობის დეკლარაციების ეფექტური მონიტორინგის უზრუნველსაყოფად.
ამავე განკარგულებით, „კონკურენციისა და სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტო“ ვალდებულია მთავრობას წარუდგინოს წინადადებები შესყიდვების ელექტრონული სისტემის გაუმჯობესებისათვის საჭირო ღონისძიებების შესახებ, მათ შორის საქართველოს პრეზიდენტის, საქართველოს მთავრობის და ქ. თბილისის მერიის სარეზერვო ფონდებიდან განსახორციელებელი შესყიდვების პროცესის სრულყოფისა და გამჭვირვალობის უზრუნველყოფის თაობაზე.
პრემიერ მინისტრის ამ განკარგულების შესრულების მონიტორინგს საქართველოს მთავრობა გაუწევს, რომელსაც ერთიან ანგარიშს წარუდგენს კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭო.
განკარგულებით კმაყოფილები არიან არასამთავრობო ორგანიზაციები, რომლებიც პროცესში აქტიურად იყვნენ ჩართულნი.
„ამ განკარგულებით ცხადად გამოიხატა OGP-ის პრინციპების, ღია და გამჭვირვალე მმართველობის მხარდაჭერა. მნიშვნელოვანია, რომ ეს პროცესი პრემიერ მინისტრის ხელში გადავიდა“, - აღნიშნაMedia.Ge-სთან საუბრისას ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის“ დირექტორმა გიორგი კლდიაშვილმა.

Prime Minister issues decree for insuring transparency of government
Prime Minister of Georgia Bidzina Ivanishvili issued a decree on actions to be taken for implementing the action for the Open Governance Partnership (OGP).
OGP is the initiative of US President Barak Obama and it provides for introduction of new standards of openness, transparency and citizen involvement by using modern technologies.  Georgia joined President Obama’s initiative in 2011 and took obligations.  Forum of NGOs monitors the process of fulfillment of these obligations.  The Forum presented recommendations in relation to the action plan to Prime Minister back on 5 February.
Bidzina Ivanishvili issued the coinciding decree 9 July.  The decree sets list of actions to be taken for insuring achievement of OGP goals.  Namely, Ministry of Justice of Georgia, by coordination from the Anti-Corruption Interagency Coordination Council Secretariat (Analytical Department of the Ministry of Justice), by participation of representatives of governmental bodies and civil society and by considering recommendations from NGOs and international organizations, to before 1 August 2013 develop and present to Georgian government:
a) Draft list of public information to be published proactively;
b) Viewpoints on actions necessary for implementing proactive publication and electronic issuing of public information;
c) Renewed action plan for Open Governance Partnership;
d) Viewpoints on mechanisms necessary for citizen involvement in the process of work of central and local governments and decision making;
e) Recommendations for improving legislative mechanisms for availability of public information.
By the same decree the Ministry of Finance of Georgia has been ordered to in cooperation with civil society, present to Georgian Government recommendations for insuring transparency of public finances before 1 September 2013, including budget planning and development of effective system for informing the public about budget implementation.
Also before 1 September the Anti-Corruption Interagency Coordination Council must develop the draft extensive list of officials falling under obligatory declaration, opinions on insuring of effective monitoring of property declarations of officials.
By the same decree the State Competition and Procurement Agency is obliged to present to Government recommendations for improvement of electronic system of procurement, including the issue of insuring perfection and transparency of the process of procurement to be conducted from Georgian President’s, Georgian Government’s and Tbilisi Municipality reserve funds.
Government of Georgia will monitor the fulfillment of the given decree of the Prime Minister and the Ant-Corruption Interagency Coordination Council will submit the general report to the Government.
NGOs that have been actively involved in the process are quite satisfied.
“By the given decree has been openly expressed support to OGP principles and to open and transparent governance.  It is important that the process has been taken under control of the Prime Minister,” Giorgi Kldiashvili, Director of the Institute of Development of Freedom of Information told media.ge.