ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტის გამგებლის მოვალეობის შემსრულებელმა „გურიის მოამბეს“ სასამართლოში უჩივლა
ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტის გამგებელის მოვალეობის შემსრულებელმა, თამაზ ჯინჭარაძემ, რეგიონულ  გაზეთ „გურიის მოამბეს“ ოზურგეთის რაიონულ სასამართლოში უჩივლა და მისგან 5-ათასლარიანი კომპენსაცია მოითხოვა მორალური ზიანისთვის, რომელიც ჯინჭარაძის განცხადებით, გაზეთში გამოქვეყნებული ცილისმწამებლური  წერილების გამო მიიღო.
მიმდინარე წლის 8 ივლისს „გურიის მოამბეში“ (ოზურგეთი, დასავლეთ საქართველოი) გამოქვეყნებული სტატიის თანახმად, რომელიც „თვითმხილველების“ ნაამბობს ეყრდნობა, გამგებელის მოვალეობის შემსრულებელმა, რომელიც სამსახურეობრივ ავტომანქანას   ნასვამ მდგომარეობაში მართავდა, გზაზე მსხვილფეხა  რქოსანი პირუტყვი გაიტანა, დახოცილი საქონლის ხორცი  მან ადგილობრივ მაღაზიებში ჩააბარა.ერთი დღით ადრე „გურიის მოამბის“ ვებ-გვერდზე ასევე გამოქვეყნდა,  რომ თამაზ ჯინჭარაძე ხორცის ბიზნესით არის დაინტერესებული.
გამგებელის მოვალეობის შემსრულებელმა Media.Ge-ს უთხრა, რომ მან სასამართლოს მას შემდეგ მიმართა, რაც გაზეთმა  უარი უთხრა   გამოქვეყნებული ცრუ  ინფორმაციის შესწორებაზე. მისივე განცხადებით, არცერთი სტატია არ შეესაბამება სიმართლეს.
„ყველაფერს აქვს საზღვარი, ეს ადამიანები წერენ იმას რაც უნდათ, - განაცხადა ჯინჭარაძემ.
„[თამაზ ჯინჭარაძემ] საკუთარი მძღოლი დასვა საჭესთან და ეს საქონელი დაკლა და ჩააბარა ოზურგეთის ხორცის გადამამუშავებელ პუნქტში, ეს ჩვენ ავარიის თვითმხილველელბმა და ქარხნის თანამშრომლებმა დაგვიდასტურეს - თავის მხრივ განაცხადა  „გურიის მოამბის“ გამომცემელმა და მთავარმა რედაქტორმა ვლადიმერ  მენაბდემ.
„გურიის მოამბემ“ 29 ივლისს სასამართლოს შესაგებელი სარჩელით მიმართა, მიუთითა რა „სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლების შესახებ“ კანონის მე-18 მუხლი, რომლის მიხედვითაც, „სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლების უკანონო შეზღუდვის მიზნით ცილისწამების შესახებ აშკარად უსაფუძვლო სარჩელის წარდგენის შემთხვევაში მოპასუხეს უფლება აქვს მოითხოვოს მოსარჩელისაგან გონივრულ ფარგლებში ფულადი ანაზღაურების მიღება.“
ვლადიმერ მენაბდემ Media.Ge-ს უთხრა, რომ რედაქცია კომპენსაციის სახით იმდენივეს ითხოვს რამდენსაც ჯინჭარაძე - 5 ათას ლარს.
გაზეთის  ადვოკატმა კახა ჩავლეშვილმა Media.Ge-ს უთხრა, რომ სასამართლოს გამწერსრიგებელი სხდომა ჯერ ჩანიშნული არ არის.

Gela Bochikashviliwww.media.ge
Gamgebeli of Chokhatauri Municipality Tamaz Jincharadze has turned in a lawsuit against Guria Moambe regional newspaper to Ozurgeti regional court and has requested GEL 5 thousand compensation as moral loss compensation, which, as Jincharadze has claimed, he has faced due to a slanderous article published by the newspaper.
8 July Guria Moambe (Ozurgeti, western Georgia) published an article based on a story told by a “eyewitness” which read that acting Gamgebeli driving a vehicle under influence of alcohol, hit cattle on a road and sold meat of the killed cattle in local stores.  Day before the article was published Guriis Moambe website also published information that Tamaz Jincharadze has interest in meat business.
Acting Gamgebeli told Media.ge that he appealed to court after the newspaper refused to correct the slanderous information published by it. According to him, none of the articles are true.
“Everything has limits; these people write whatever they want,” Jincharadze said.
“[Tamaz Jincharadze] let his driver to drive the car and took the meat to local meat processing points in Ozurgeti; this information was provided to us by eyewitnesses and the meat processing factory staff,” publisher and Chief Editor of Guriis Moambe Vladimer Menabde said.
29 July Guriis Moambe lodged a response lawsuit to court referring to Article 18 of the Law on Freedom of Speech and Expression according to which “in case of clearly baseless lawsuit on slander with the purpose of illegally restricting freedom of speech and expression, respondent side has the right to request financial compensation within reasonable limits from the applicant.”
Vladimer Menabde told Media.ge that the newspaper requests the same amount of compensation – GEL 5 thousand.
Newspaper lawyer Kakha Chavleshvili told Media.ge that the Court hearing date has not been scheduled yet.