გარდაცვლილი პატიმრის ოჯახი სასჯელაღსრულების მინისტრის პასუხისმგებლობის საკითხის დაყენებას ითხოვს
დასავლეთ საქართველოს საოლქო პროკურატურამ 24 წლის ლევან კორტავას მკვლელობის საქმე გახსნილად გამოაცხადა. სასჯელაღსრულების მე-14 დაწესებულების თანამშრომლებს, ასევე, იმავე ციხის ყოფილ პატიმრებს ბრალი  საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის რამდენიმე მუხლით წაეყენა. ბრალდების მხარის მტკიცებით,   გეგუთის მე-14 დაწესებულების უსაფრთხოების ინსპქტორი ილია შანშაშვილი აღნიშნული მკვლელობის დამკვეთი, ხოლო ყოფილი პატიმარი  გიორგი შემაზაშვილი მისი უშუალო შემსრულებელია.
24 წლის ლევან კორტავა მიმდინარე წლის 23 მაისს მასზე განხორციელებული სხეულის მძიმე დაზიანებების შედეგად ციხეში გარდაიცვალა. გამოძიების მიხედვით, მასსა და გიორგი შემაზაშვილს შორის არსებულ დაძაბულობას ხელი არ შეუშალა ილია შანშაშვილმა, რომელსაც პატიმრის დაცვა პირდაპირ ევალებოდა.
მტკიცებულებათა ფალსიფიკაცია, სამსახურებრივი გულგრილობა, სხეულის განზრახ მძმე დაზიანებაში დახმარება, რამაც სიცოცხლის მოსპობა გამოიწვია - ეს ის ბრალდებებია,  რომლის მიხედვითაც დასავლეთ საქართველოს საოლქო პროკურატურამ ქუთაისის საქალაქო სასამართლოს შუამდგომლობით მიმართა და გეგუთის მე-14 დაწესებულების უსაფრთხოების ინსპქტორ ილია შანშაშვილის მიმართ,  აღმკვეთ ღონისძიებად პატიმრობის შეფარდება მოითხოვა.
„სისხლის სამართლის საქმეზე პროკურატურის ბრალდება მოტივირებული იყო მტკიცებულებებით. ქუთაისის საქალაქო სასამართლომ გაითვალისწინა ბრალდების მხარის შუამდგომლობა და ილია შანშაშვილს წინასწარი ორთვიანი პატიმრობა შეუფარდა“ - განაცხადა დასავლეთ საქართველოს საოლქო პროკურატურის პროკურორმა ალექსანდრე ჭაბუკიანმა მედიისთვის გაკეთებულ კომენტარში.
4 აგვისტოს გამართულ სასამართლო პროცესზე, ქუთაისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლემ დავით ახალბედაშვილმა წინასწარი ორთვიანი პატიმრობა შეუფარდა  გეგუთის მე-14 დაწესებულების ყოფილ პატიმარ გიორგი შემაზაშვილსაც, რომელსაც პატიმრის სასტიკ მოპყრობასა და ცემაში ედება ბრალი.
დაცვის მხარე აცხადებს, რომ პროკურატურის შუამდგომლობა აბსოლუტურად დაუსაბუთებელია და შესაბამისად, სასამართლომ არამართებული განაჩენი გამოიტანა.
ციხის კიდევ სამი დაკავებული თანამშრომლის დავით ნარსიას, გიგა კოხოძისა და ალეკო ბაბუნაშვილის ბრალეულობაზე ქუთაისის საქალაქო სასამართლო დღეს იმსჯელებს.
უახლოეს დღეებში კი, არ არის გამორიცხული, სასჯელაღსრულების სხვა თანამშრომელთა პასუხისმგებლობის საკითხი დადგეს.  პროკურატურა არ გამორიცხავს ასევე მაღალჩინოსანთა პასუხისმგებლობის საკითხის დადგომასაც, რასაც დაჟინებით მოითხოვს  დაზარალებული მხარე. გარდაცვლილის ოჯახის წევრები თვლიან, რომ მიუხედავად საქმის გახსნილად გამოცხადებისა, მთავარი დამნაშავე ჯერ დაკავებული არ არის.
ლევან კორტავას დედა, ხათუნა კორტავა აცხადებს, რომ გეგუთის მე-14 დაწესებულებაში ჯერ კიდევ ძველი რეჟიმია. ციხეში არიან მაყურებლები, რისთვისაც პასუხისმგებლობა სასჯელაღსრულების მინისტრს სოზარ სუბარს ეკისრება.

Family of Diseased Prisoner Requests Responsibility of the Minister of Penitentiary
Western Georgia’s Regional Prosecutor’s Office declared the murder case of Levan Kortava, 24, resolved. Employees of the prison # 14 and former inmates of the same prison were charged under several articles of the Criminal Code of Georgia. The prosecutor’s office claims that security inspector of the Geguti Prison # 14 Ilia Shanshashvili ordered this murder and former prisoner Giorgi Shemazashvili executed it.
On May 23, 2013 Levan Kortava, 24, died in prison as a result of grave injuries he had received in the establishment. According to the investigation, Ilia Shanshashvili did not combat controversy between Kortava and Giorgi Shemazashvili though it was his duty to secure the prisoner.
Falsification of evidence, professional negligence, and premeditated grave injury of the body that resulted into death – western Georgia’s Regional Prosecutor’s Office petitioned to the Kutaisi City Court to impose preventive measure on security inspector Ilia Shanshashvili and imprison him.
“Accusation prepared by the prosecutor’s office was motivated by evidence. Kutaisi City Court considered the solicitation of the prosecutor and sentenced Ilia Shanshashvili to two-month pretrial imprisonment,” prosecutor Aleksandre Chabukiani at the Western Georgia’s Regional Prosecutor’s Office told media.
At the trial on August 4, Judge Davit Akhalbedashvili at the Kutaisi City Court imposed two-month pretrial imprisonment on the former inmate of Geguti Prison # 14 Giorgi Shemazashvili too; the latter is accused of ill treatment and physical assault of the prisoner.
The defense side claims the solicitation of the prosecutor’s office was absolutely not grounded and the court passed unfair judgment.
Kutaisi City Court will discuss culpability of three more detained employees of the prison – Davit Narsia, Giga Kokhodze and Aleko Babunashvili.
In near future, other employees of the penitentiary establishments will also be held responsibility for the crime. Prosecutor’s Office speaks about the responsibility of senior officials too because the victim side categorically demand it. Family members of the diseased prisoner believe although the case was declared resolved, real offenders are not arrested so far.
Levan Kortava’s mother Khatuna Kortava said old regime is still in effect in Geguti Prison # 14. Supervisors still rule the prison and the penitentiary minister Sozar Subari is responsible for that.