„თუშეთობაზე“ მარგველაშვილის მიწვევა შეიძლება უკანონო შემოწირულობად ჩაითვალოს
„ქართული ოცნებიდან“ პრეზიდენტობის კანდიდატი გიორგი მარგველაშვილი 3 აგვისტოს, სოფელ ომალოში „თუშეთობა 2013“–ს დაესწრო. მარგველაშვილი, ახმეტის მაჟორიტარმა დეპუტატმა ზურაბ ზვიადაურმა პრეზიდენტობის კანდიდატის სტატუსით წარადგინა. ღონისძიება ადგილობრივი ბიუჯეტიდან იყო დაფინანსებული.
„საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველოს“ იურისტის ირინე ურუშაძის განცხადებით, ასეთ ღონისძიებებზე საარჩევნო მიზნების მქონე პირის მიწვევა შეიძლება უკანონო შემოწირულებად ჩაითვალოს.
„გიორგი მარგველაშვილი ჯერჯერობით საპრეზიდენტო კანდიდატად რეგისტრირებული არ არის და აღნიშნული ქმედებებისგან თავშეკავების, ისევე როგორც მინისტრობიდან გადადგომის ფორმალური ვალდებულება მას არ გააჩნდა. თუმცა, იქედან გამომდინარე, რომ წინასაარჩევნო კამპანია ფაქტიურად უკვე დაწყებულია, საპრეზიდენტო კანდიდატად რეგისტრაცია კი მხოლოდ ფორმალურ პროცედურას წარმოადგენს, კოალიცია „ქართული ოცნების“ მომავალი კანდიდატი ვალდებულია, დაიცვას ეუთოს კოპენჰაგენის დოკუმენტი, რომლის თანახმად, სახელმწიფოსა და პოლიტიკურ პარტიებს შორის მკაფიო განსხვავება უნდა არსებობდეს, რაც ამ შემთხვევაში დარღვეულია. პრეზიდენტობის კანდიდატი ვალდებულია დაიცვას მის მიერვე დეკლარირებული მაღალი პოლიტიკური სტანდარტი და კანდიდატად ოფიციალურად დარეგისტრირებამდეც არ დაუშვას ადმინისტრაციული რესურსების გამოყენება, ვინაიდან ამომრჩევლისთვის ის უკვე აღიქმება, როგორც საპრეზიდენტო კანდიდატი“, – განუცხადა კახეთის საინფორმაციო ცენტრს ირინე ურუშაძემ.
მისივე თქმით, მეორეს მხრივ, სახელმწიფო და ადგილობრივი ორგანოების მხრიდან ასეთ ღონისძიებებზე პოლიტიკური სუბიექტის და განცხადებული საარჩევნო მიზნების მქონე პირის მოწვევა შეიძლება ჩაითვალოს უკანონო შემოწირულებადაც, რამდენადაც ამით პოლიტიკურმა პირმა სარგებელი მიიღო.

Margvelashvili’s Invitation to Tushetoba Can Be Viewed as Illegal Donation
On August 3, Presidential candidate from Georgian Dream Giorgi Margvelashvili attended public event Tushetoba 2013 in Omalo village. Akhmeta district majoritarian MP Zurab Zviadauri introduced Margvelashvili to the population as a presidential candidate. The event was funded from the local budget.
Lawyer Irine Urushadze of the Transparency International – Georgia said invitation of a person with declared election goals might be viewed as illegal donation.
“Giorgi Margvelashvili is not registered as a presidential candidate yet and he had no legal obligation to refrain from participating in this event as well as to resign from the position of the Minister of education. However, since the pre-election campaign is officially underway, his registration as a presidential candidate is just a formal procedure. On that ground, future candidate of the Georgian Dream shall adhere to: the OSCE Copenhagen document, according to which there should be a clear distinction between the state and the political parties, which was violated in the above-mentioned cases; shall adhere to the high political standard he has declared and refrain from using administrative resources before officially registering as a candidate for presidency, since the voters already perceive him as one,” Irine Urushadze told ICK.
She added that on the other hand, invitation of a person with declared election goals might be viewed as illegal donation because the politician received some benefit from it.