ადამიანის უფლებათა ცენტრმა ფსიქიატრიული დაწესებულებების შესახებ ანგარიში გამოაქვეყნა
6 აგვისტოს ადამიანის უფლებათა ცენტრის ანგარიშის - „საქართველოს ფსიქიატრიული დაწესებულებები; პრობლემები, საჭიროებები, რეკომენდაციები“ - პრეზენტაცია გაიმართა. ადამიანის უფლებათა ცენტრის აღმასრულებელი დირექტორის, ალეკო ცქიტიშვილის განცხადებით, კვლევამ წარმოაჩინა ყველა ის აქტუალური პრობლემა, რაც საქართველოს ფსიქიატრიულ დაწესებულებებში არსებობს:
„ადამიანის უფლებათა ცენტრმა  საქართველოს ფსიქიატრიული დაწესებულებების კვლევა განახორციელა მიმიდნარე წლის აპრილსა და მაისში. ჩვენ გუნდის წარმომადგენლები სარგებლობდნენ  სახალხო დამცველის რწმუნებულებით გარკვეულ ინსტიტუციებში, რამაც მოგვცა საშუალება განგვეხორციელებინა მოულედნელი ვიზიტები და უფრო ობიექტური ანალიზი გაგვეკეთებინა“, - აღნიშნა მან.
ანგარიშის ერთ-ერთმა  ავტორმა, ოლგა კალინამ ვრცლად ისაუბრა ფსიქიატრიულ დაწესებულებებში არსებულ პრობლემებზე და რეკომენდაციებზე. მისი თქმით, ფსიქიატრიულ სისტემაზე ძალიან ცუდ გავლენას ახდენს სატენდერო სისტემა, რადგან, ხშირ შემთხვევაში, ფისიქიატრიული დაწესებულებები ტენდერის გზით ყიდულობენ უხარისხო წამლებს მათი დაბალი ღირებულების გამო, რაც  ჯანდაცვის სფეროში მიუღებელი მიდგომაა.
„ხშირ შემთხვაში, ფსიქიატრიულ დაწესებულებებში არის ისეთი კონტიგენტი, რომელთაც არამარტო ფსიქიატრიული პრობლემა აქვთ, არამედ სხვადასხვა სომატური დაავადება.ასეთ ადამიანებს სჭირდებათ განსაკუთრებული მკურნალობა. კიდევ ერთი პრობლემა არის პაციენტთა არაინფორმირებულობა. მათ არ იციან დიაგნოზი, არ იციან მკურნალობის დეტალები და ხშირ შემთხვევაში არც იციან თავისი მკურნალი ექიმის ვინაობა. ეს მიდგომა  მიუღებელია. ასევე,  არსებობს რეაბილიტაციასთან დაკავშირებული პრობლემა. საქართველოში არ არის განვითარებული ეს სფერო. რეაბილიტაციის სერვისებს დაფინანების მხოლოდ 1 პროცენტი ხმარდება,  საავადმყოფოს შიგნით რეაბილიტაცია კი, თითქმის არ ხდება. როდესაც ჩვენ ვატარებდით კვლევას,  თბილისში არსებული ერთადერთი ფსიქო-სოციალური რეაბილიტაციის ცენტრი დახურვის პირას იყო ფართი არქონის გამო. ეს პრობლემა ნამდვილად საჭიროებს რეაგირებას. ასევე აუცილებელია ხარისხის კონტროლის სისტემის შემუშავება. ჩვენთან არ არსებობს ერთიანი სტანდარტი - ზოგ საავადმყოფოში მკურნალობა ძალიან მაღალ დონეზეა, ზოგში კი დაბალზე.  პაციენტს აქვს უფლება თანაბრად მიღოს შესაბამისი მკურნალობა, ხარისხი და საცხოვრებელი პირობები“, - აღნიშნა ოლგა კალინამ.
ანგარიშის კიდევ ერთმა ავტორმა სიმონ მამულაშვილმა საზოგადოებაში გავრცელებულ სტიგმაზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ ფსიქიკური პრობლემების მქონე ადამიანებს „გიჟებად“ მოიხსენიებენ, რაც მიუღებელია:
„კვლევის დროს სურამის საავადმყოფოს დირექტორმა გვითხრა, რომ ხშირად ზაფხულში დასასვენებლად ჩამოსული ადამიანები „ექსკურსიას“ აწყობენ და „გიჟების ჩვენებას“ ითხოვენ დაწესებულების ადმინისტრაციისგან. ეს, რა თქმა უნდა, სოციალურ სტიგმაზე მეტყველებს, რაც ქმნის უამრავ პრობლემას“.
აღნიშნული კვლევა ადამიანის  უფლებათა ცენტრის პროექტ „ ადამიანის უფლებათა ცენტრის ადვოკატირებისა და ინსტიტუციონალური შესაძლებლობების გაძლიერების “ ფარგლებში ჩატარდა,  დონორი ორგანიზაცია კი,  Pro Victims  Foundation  იყო.
კვლევითი ჯგუფის შემადგენლობაში ასევე იყვნენ ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტები, ნინო ანდრიაშვილი და ეკა ქობესაშვილი, რომლებიც უწევდნენ უფასო იურიდიულ კონსულტაციას ფსიქიკური პრობლემების მქონე პირებს. ასევე პროექტის ფარგლებში მომზადდა ორსერიანი დოკუმენტური ფილმი „გარიყულები“, რომელიც ატვირთულია ადამიანის უფლებათა ცენტრის ვიდეოპორტალზე.
ოფიაციალური  მონაცემებით ,საქართველოში 2011 წელს  სულ 67 736 ფსიქიკური ან ქცვითი აშლილობების მქონდე ადამიანი დარეგისტრირდა. რეალურად  ეს რიცხვი გაცილებით დიდია. შიზოფრენიის დიაგნოზით საქართველოში 12 083 ადამიანია რეგისტრირებული.
ანაგრიშში ვკითხულობთ: „ წლების განმავლობაში, ფსიქიატრიულ დაწესებულებებს  მხოლოდ ხელმოკლე, პირადი საცხოვრებლის არმქონე პაციენტები აკითხავენ, მკურნალობენ და შემდეგ წლობით რჩებიან , რადგან ჰოსპიტალსგარეთა მკურნალობა ნაკლებად არის  განვითარებული. არცთუ იშვიათია შემთხვევები , როცა ფსიქიკური პრობლემების  მქონე ადმიანები სამკურნალოდ ან უცხოეთში მიდიან , ან დაწესებულებებს საერთოდ არ მიმართავენ , ფსიქიატრიული რეესტრის აღრიცხვაზე არ დგებიან და სახლის პირობებში  მკურნალობენ“.
სახელმწიფო  ფსიქიატრიული დახმარების პროგრამას ექვს საავადმყოფოში ახორციელებს.სისტემაში  გამოვლენილ პრობლემებს შორის  აღსანიშნავია : სამედიცინო პერსონალის  შრომის  სათანადოდ  ანაზღაურების პრობლემა, არასაკმარისი  რაოდენობის ფსიქოლოგი და  სოციალური მუშაკი.
ცალკეა აღნსანიშნავი,  პაციენტთა მიმართ  არასათანადო მოპყრობა. ანგარიშში აღნიშნულია, რომ ამ მიმართულებით მნიშვნელოვანი დადებითი ცვლილებები მოხდა , „თუკი წინა წლებში არასათანადო მოპყრობის პრაქტიკა პერსონალის მხრიდან საკმაოდ მყარად იყო დამკვიდრებული და ამგვარი საქციელისთვის, გამონაკლისი შემთხვევების გარდა, მათ თითქმის არავის სთხოვდა პასუხს, ეს პრობლემა მნიშველოვანწილად აღმოფხვრილია ფსიქიატრიულ დაწესებულებებში“ - ვკითხულობთ ანგარიშში.
რაც შეეხება  პაციენტების  ფიზიკურ შეზღუდვას ეს  საკამოდ გავრცელებული  სამედიცინო მანიპულაციაა. ამ მიმართულებით მკვლევარების მთავარი მიზანი  იყო აღნიშნული პროცედურის  კანონთან შესაბამისობაში  გამოყენების შემოწმება.იურდიული ნორმების  მიხედვით, ფიზიკური შეზღუდვა  შესაძლებელია გამოიყენებოდეს  იმ შემთხვევაში , როდესაც  პაციენტი საფრთხეს უქმნის საკუთარ თავს ან სხვა პირებს. რეგიონებისგან განსხვავებით, თბილისში ახლადგარემონტებულ საავადმყოფოებში განთავსებული საწოლები აღჭურვილია ფიზიკური შეზღუდვისათის შესაბამისი რკინის მარყუჟებით. ერთეულ შემთხვევებში , სავარაუდოა , რომ შეზღუდვა გამოიყენება პაციენტის დასჯისათვის, ზოგჯერ  არ ივსება ფიქსაციის  ჟურნალი, სადაც  მსგავსი შემთხვევები უნდ აიყოს აღნიშნული.
„სტაციონარში მოთავსებული პაციენტები ინდივიდუალურად  უნდა იყვნენ ინფორმირებულები  თავისი უფლებების შესახებ“ - ეს ევროპის საბჭოს მინისტრთა კომიტეტის 2004 წლის რეკომენდაციაა. იგივე არის  ნათქვამი საქართველოს კანონში „ფსიქიატრიული დახმარების შესახებ“. კვლევის ფარგლებში  გამოკითხული პაციენტების უმრავლესობამ არ იცოდა თავისი დიაგნოზი და მკურნალობის დეტალები. როგორც ანგარიშშია აღნიშნული, ხშირ შემთხვევებში  პაციენტები არ ფლობენ ინფორმაციას მათი უფლებების შესახებ. ეს განსაკუთრებით ეხება „ნებაყოფლობით მკურნალობაზე“  მყოფ პაციენტებს, რომლებსაც  რეალურად  უნდათ საავადმყოფის დატოვება, მაგრამ დარწმუნებულნი არიან რომ არ აქვთ ამის უფლება.
კვლევაში აღნიშნულია, რომ უკნასკნელ წლებში ფსიქიკური ჯანმრთელობის სფეროში  განხორციელებული ცვლილებებიდან  ერთ-ერთ მნიშვნელოვან საკითხს ფსიქიატრიული პროფილის ახლდგახსნილ საავადმყოფოებში საცხოვრებელი პირობების  გაუმჯობესება  წარმოადგენს. თუმცა სხვადასხვა  დაწესებულებებში ეს  პირობები არაერთგვაროვანია. ზოგ დაწესებულებაში პაციენტთა  პალატები, რომლებში ისინი ყველაზე  დიდ დროს ატარებენ, არასახარბიელო მდგომარეობაშია. მძიმე სუნი, ვენტილაციის  სისტემის  არარსებობა, არასაკმარისი განათება, მოუწესრიგებელი  ტუალეტები და სააბაზანოები - ეს ის ძირითადი პრობლემებია, რაც კვლევის შედეგად გამოიკვეთა. ანგარიშის მიხედვით,  ამ მხრივ განსაკუთრებით მძიმე ვიტარებაა ქუტირისა და სურამის ძველ სტაციონარში.
კვლევის  ბოლოს  მოცმეულია  საზოგადოებრივის აზრის  გამოკითხვის შედეგები ფსიქიკურად დაავადებულ ადამიანებთან მიმართებაში. მიღებულმა შედგებმაც  ცხადყო, რომ საზოგადოების  მნიშვნელოვანი ნაწილი არასაკმარის  ინფორმაციას ფლობს აღნიშნულ პრობლემასთან დაკავშირებით, მათ  სოციალურ განწყობებში დომინირებს ისეთი სახის სტერეოტიპები, რომლებიც სტიგმატიზაციასა და  დისკრიმინაციას განაპირობებს, ამ რისკის  ქვეშ მყოფი პირების მიმართ.

Human Rights Center Presented Report on the Research on Psychiatric Institutions in Georgia
On August 6, Human Rights Center presented its report “Research on Psychiatric Institutions in Georgia – Problems, Needs, Recommendations”. Executive Director of Human Rights Center Aleko Tskitishvili said the research revealed many urgent problems in psychiatric institutions of Georgia.
“Human Rights Center carried out research in psychiatric institutions of Georgia in April and May of 2013. Our representatives held warrants of Public Defender during the research that allowed them to pay sudden visits to the institutions and make more unbiased analysis of the real situation there,” he noted.
One author of the report, Olga Kalina spoke about the problems observed in psychiatric institutions and recommendations to relevant agencies. She said tender system negatively impacts on the psychiatric system because very often psychiatric institutions purchase low-quality medicines because of cheap price that is inadmissible approach in the healthcare field.
“Very often, beneficiaries of psychiatric institutions have not only psychiatric problems but different somatic diseases. They need particular medical treatment. Another problem is uninformed patients. They do not have information about their diagnosis, medical treatment details and very often they do not know the name of their doctor. This approach is inadmissible. There is also a problem of rehabilitation; this field is not developed in Georgia. Only one percent of funding is spent on the rehabilitation services; this service is almost unavailable inside the hospital. During our research, the only psycho-social rehabilitation center in Tbilisi was on the edge of close up because they did not have space for functioning. This problem really need respond. The state shall also develop quality control system. There is no joint standard in our country – in some institutions beneficiaries get high-standard service while it is very poor in others. Patients have right to get adequate treatment, good quality and honorable living conditions,” Olga Kalina said.
Another author of the report Simon Mamulashvili spoke about stigma in society and noted that people call “mad” to people with psychic problems that is inadmissible:
“During the research, director of Surami hospital noted with us that often people on excursion in
Summer come to the gate of the hospital and request “to show them crazy people” as if these people were aliens. Of course, it demonstrates social stigma that finally results into many problems.”
Research of psychiatric institutions in Georgia was carried out by Human Rights Center in the frame of the project (“Strengthening the advocacy & institutional capacity of HRIDC“) with financial support of Pro Victims Foundation (Geneva, Switzerland).
The members of the research group were lawyers of Human Rights Center Nino Andriashvili and Eka Kobesashvili; they provided people with psychic problems with free legal consultations. In the frame of the project two-part documentary film “The Rejected” was prepared, which is available at the video-portal of Human Rights Center.
According to official data, in 2011, 67 736 people were registered in Georgia with mental or behavioral disorders. But in reality this number is a lot bigger. 12 083 people are registered in Georgia with the diagnosis of schizophrenia.
The report reads: “For years, mental hospitals were visited only by poor and homeless people or people with the most severe forms of illnesses. They were treated in the hospitals and stayed there for years as the medical treatment outside of hospital was not developed. Sometimes, people with mental problems receive medical treatment abroad. Sometimes, they refuse to receive treatment; they do not register and receive medical treatment at home.”
As of today, six mental hospitals provide mental help programs in Georgia. The revealed problems are: relevant reimbursement of medical personnel’s labor; insufficient number of psychologists and social workers.
Another issue is ill-treatment towards patients. The report states that significant positive changes were observed in this direction: “If the practice of ill-treatment from the side of medical staff was widespread practice in the past and nobody was held responsible for these kinds of actions except for few exceptions, nowadays this problem is mostly eradicated in mental hospitals.”
As for the method of restrictive physical intervention, it is widespread medical manipulation in mental hospitals in Georgia. The goal of the research group was to examine the compliance of this procedure to the law. . According to relevant legal regulations, restrictive physical intervention can be used in the instances when the patient represents a danger for himself/herself or for other persons. Unlike regions, in new hospitals in Tbilisi the beds are equipped with the special metal loops for restrictive physical intervention. In some cases, presumable the restrictive intervention is used for the punishment of patients, sometimes the notice journal is not filled in that is necessary in similar cases.
In accordance to the 2004 recommendation of the Committee of Ministers of the Council of Europe, persons treated or placed in relation to mental disorder should be individually informed of their rights as patients. Law of Georgia on Psychiatric Care states the same. Majority of interviewed patients did not know their diagnoses and details about their treatment.  According to the report, patients do not have information about their rights. It mostly refers to the patients taking “voluntary treatment”, who in fact want to leave hospital but are not sure they have right to.
The research showed that for the recent years, one of the most significant achievements in the sphere of mental health has been improvement of housing conditions in new hospitals. However, conditions vary with different hospitals. State of infrastructure in the hospitals represents a general problem.
Particularly, patient wards where they spend most of the time are in unsatisfying state. Due to lack of ventilation systems, there is strongly unpleasant smell in the hospitals; the lightning is insufficient; the heating conditions are unsatisfying. Particularly urgent situation is in Kutiri and Surami old mental hospitals.
At the end, the report presents results of public survey about people with psychic problems. The results showed that big part of society does not have sufficient information regarding this problem. The stereotypes which stigmatize mentally ill people and impose risk of discrimination dominate in society.