საკონსტიტუციო სასამართლომ ალკოტესტის ჩატარებისგან თავის არიდებასთან დაკავშირებული ნორმა არაკონსტიტუციურად ცნო
საკონსტიტუციო სასამართლომ საქართველოს მოქალაქისა და უცხო ქვეყნის მოქალაქის მიმართ სიმთვრალის დასადგენად თავის არიდებასთან დაკავშირებით არსებული სხვადასხვა სახის სანქცია არაკონსტიტუციურად ცნო. საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ აღნიშნული მოთხოვნით სასამართლოს მოქალაქე ავთანდილ კახნიაშვილმა მიმართა.
სარჩელი შეეხებოდა „საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის“ 117-ე მუხლის პირველი ნაწილის საქართველოს კონსტიტუციის მე-14 მუხლთან (დისკრიმინაციის აკრძალვა) შეუსაბამობას.  სადავო ნორმის მიხედვით,  სატრანსპორტო საშუალების მართვისას,  ალკოჰოლური, ნარკოტიკული ან ფსიქოტროპული სიმთვრალის დასადგენად შემოწმებისათვის თავის არიდება, საქართველოს მოქალაქისთვის იწვევდა სატრანსპორტო საშუალების მართვის უფლების ჩამორთმევას 3 წლის ვადით, ხოლო,  იგივე ქმედების ჩადენა საქართველოს ტერიტორიაზე მყოფი უცხოელი მოქალაქისა და მოქალაქეობის არმქონე პირის მიერ,   500 ლარის ოდენობით დაჯარიმებას.
„ვინაიდან, სადავო ნორმით, ერთი  და იმავე სამართალდარღვევისთვის, უცხოელსა და საქართველოს მოქალაქეს განსხვავებული სანქცია ეკისრებათ, სახეზეა არსებითად თანასწორი პირების მიმართ უთანასწორო მოპყრობა მოქალაქეობის ნიშნის საფუძველზე. სასამართლომ მიიჩნია, რომ მოცემულ შემთხვევაში, არ არსებობს  დასაბუთება იმისა, რომ საქართველოს მოქალაქეებისა და უცხოელების მიმართ განსხვავებული სანქციის დაწესება, საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების და საზოგადოებრივი წესრიგის დაცვის ლეგიტიმურ მიზანს ემსახურება. მოპასუხე მხარემ ვერ დაასაბუთა სადავო ნორმაში არსებული დიფერენცირებული მიდგომის არსი და დანიშნულება, მის მიერ მოყვანილი არგუმენტები საფუძველს იყო მოკლებული“ - აღნიშნულია საკონსტიტუციო სასამართლოს განცხადებაში.
როგორც იმავე განცხადებაშია აღნიშნული, მოცემულ საქმეზე, სასამართლო არ წყვეტს სადავო ნორმით გათვალისწინებული ქმედებისთვის  მართვის უფლების ჩამორთმევა 3 წლის ვადით უფრო ადეკვატური სანქციაა,  თუ ჯარიმა 500 ლარის ოდენობით. სასამართლოს შეფასების საგანს წარმოადგენს საქართველოს მოქალაქისა და საქართველოს მოქალაქეობის არმქონე პირთათვის ერთი და იმავე ქმედებისათვის განსხვავებული სანქციის კონსტიტუციურობის საკითხი.  სასამართლომ აღნიშნა, რომ მოქმედი კანონმდებლობა, მართვის უფლების ჩამორთმევას უფრო მძიმე სანქციად მიიჩნევს, ვიდრე ფულად ჯარიმას. შესაბამისად, სადავო ნორმით, საქართველოს მოქალაქეს ეკისრება უფრო მკაცრი სანქცია, ვიდრე - უცხოელს.
საბოლოოდ, სიმთვრალის დასადგენად თავის არიდებასთან დაკავშირებით რომელი სანქცია დარჩება კანონში - ჯარიმა თუ მართვის მოწმობის ჩამორთმევა, ამის შესახებ ახალ ნორმას პარლამენტი მიიღებს.

Constitutional Court found different sanctions imposed on Georgian and foreign citizens for avoiding alcohol-test unconstitutional. Avtandil Kakhniashvili lodged the constitutional lawsuit against the Parliament of Georgia at the Constitutional Court.
The lawsuit was about incompliance between Article 117 Part I of the Georgian Administrative Code and Article 14 of the Constitution of Georgia (combat of discrimination). According to the norm, citizen of Georgia was deprived from driving license for three years if he/she refused to take a test on alcohol, narcotic or psychotropic influence, whilst foreign citizens and person without citizenship were fined only with 500 lari for the same violation.
“Since one norm imposes different sanctions on the citizen of Georgia and foreign citizens, we see unequal approach to the offence based on person’s citizenship. The Court concluded that in this particular case there was no verification that different sanctions imposed on Georgian citizens and foreign citizens served legitimate purpose of public order. Defense side could not verify the essence and purpose of different approach to the norm; their arguments lacked grounds,” the statement of the Constitutional Court reads.
In the same statement, Constitutional Court states that it does not stipulate which sanction is more adequate for the offense – three-year seizure of driving license or 500 lari fine. The Court just considered constitutionality of different sanctions imposed on Georgian citizens and persons without Georgian citizenship. The Court noted that current legislation views seizure of driving license as more grave sanction than fine. Consequently, according to the disputable norm, citizen of Georgia is punished more strictly than foreign citizen.
Finally, the Parliament of Georgia is authorized to make decision which sanction will remain in the law to be imposed on the offender.