21 წელი აფხაზეთის ომის შემდეგ
1992  წლის  14 აგვისტოს აფხაზეთში  ომი დაიწყო.  21 წლის  წინ დაწყებული საომარი მოქმდებების  ძირითადი ფაზა  13 თვე  და  13 დღე გაგრძელდა და  1993  წლის  27  სექტმებერს  სოხუმის დაცემით დასრულდა. აფხაზეთის ომის  შედეგად  აღნიშნული ტერიტორიის დატოვება  300 000-მდე ადამიანს  მოუწია. საომარ  მოქმედებებს ჯარისკაცებისა  და  მშვიდობიანი მოხალისეების  სახით 10 00-მდე ადამიანი შეეწირა.
აფხაზეთის  ომის  დაწყების  21  წლისთავთან დაკავშირებით რეინტეგრაციის  სამინისტრო განცხადებას  ავრცელებს:
„დღეს  ქართველები და  აფხაზები ტრაგიკული  მოვლენების  მორიგ წლისთავს  აღვნიშნავთ. 21 წლის  წინ  დაწყებული ომი უმძიმეს შედეგებს ამ დრომდე იმკის. საქართველოს  უახლესი  ისტორიის  ყველაზე სისხლისმღვრელი კონფლიქტის თავიდან აცილება ახლადშექმნილმა სახელმწიფომ და ქვეყნის მაშინდელმა  ხელმძღვანელობამ ვერ შეძლო. პოსტსაბჭოური საქართველოსთის  კონფლიქტების  შედგები  ძალინ მძიმე აღმოჩნდა. ქვეყანამ მიიღო უდიდესი მსხვერპლი, დიდი მატერიალური და ფსიქოლოგიური ზიანი, რომლემაც ხანგრძლივი კვალი დატოვა ქართულ და აფხაზურ საზოგადოებაში. გვინდა, პატივი მივაგოთ  ყველა დაღუპულის ხსოვნას, მივუსამძიმროთ ყველა ოჯახს, ქართველებს და  აფხაზებს. დღეს საქართველოს  ჰყავს ხელისუფლება, რომელიც  მზადაა აფხაზებისა და ოსების ინტერესების დასაცავად,  გულწრფელად დაინტერესებულია მათთან მშვიდობიანი  თანაარსებობის საფუძვლის შექმნით. 2013 წლის 7 მარტს საქართველოს  პარლამენტმა მიიღო რეზოლუცია, რომელშიც დაადასტურა  ცალმხრივი ვალდებულება  ძალის  გამოუყენებლობის შესახებ. ქართველებმა  და  აფხაზებმა  ერთად  უნდა მოვძებნოთ გამოსავალი და  ვიზრუნოთ ევროპულ ღირებულებებზე დაფუძნებული მომავლის მშენებლობაზე, რასაც ალერნატივა  არ გააჩნია“, - აღნიშნულია განცხადებაში.

21 Years after the Armed Conflict in Abkhazia
On August 14, 1992 armed conflict broke out in Abkhazia. Main phase of military operations lasted 13 months and 13 days and finished on September 27, 1993 with the fall of Sokhumi. After the war, about 300 000 people had to flee from Abkhazia. About 10 000 soldiers and civilians were killed in military operations.
State Ministry for Reintegration released a special statement with regard to the 21st anniversary of the start of Abkhaz war.
“Today, Georgian and Abkhaz people are celebrating one more anniversary of tragic events. We still suffer from the horrible outcome of the war that broke out 21 years ago. Newly established state and that time government of the country could not avoid the bloodiest conflict of recent Georgian history. Outcome of the conflict turned up very hard for post-soviet Georgia. A lot of people died, the country received huge material and psychological damage that left deep and lasting trace in Georgian and Abkhaz societies. We would like to honor every person, who died in this conflict; we want to condole to every family – both Georgian and Abkhaz families. Today Georgia has government, which is ready to protect interests of Abkhaz and Georgian people, is sincerely interested in creation of basis for peaceful coexisting with them. On March 7, 2013 Parliament of Georgia passed resolution and took unilateral obligation not to use force. Georgian and Abkhaz people shall together find resolution of the problem and build our future with European values that has no alternative,” the statement reads.