ახალაიას განაჩენი მომდევნო სასამართლო სხდომაზე გამოცხადდება
ყოფილი შინაგან საქმეთა მინისტრის, ბაჩანა ახალაიას და მასთან ერთად ბრალდებულების  სასამართლო პროცესზე, რომელიც 7 სპეცრაზმელის წამების ეპიზოდს შეეხება, ბრალდებისა და დაცვის მხარეებმა დასკვნითი სიტყვა წარმოადგინეს. მოსამართლე დავით მგელიაშვილი  განაჩენს რამდენიმე დღეში გამოაცხადებს.
პროცესზე საბოლოო სიტყვა წარმოთქვა ბაჩანა ახალაიამაც და განაცხადა, რომ იგი დარწმუნებულია, რომ მოსამართლე გაითვალისწინებს პროკურატურის მიერ წარმოდგენილ ურთიერთგამომრიცხავ მტკიცებულებებს და მას და მასთან ერთად ბრალდებულებს გაამართლებს.
„მე რომ დამნაშავე ვყოფილიყავი, ამას აუცილებლად ვიტყოდი და დანარჩენი ბრალდებულები ახლა აქ არ იქნებოდნენ.“ - აღნიშნა ყოფილმა მინისტრმა.
მისივე თქმით, საქმეში დაზარალებულად ცნობილი შვიდი სპეცრაზმელი გადიოდა ჩვეულებრივ წვრთნებს, რომელსაც ფიზიკური მოუმზადებლობის გამო ვერ გაუძლეს. ახალაიას განცხადებით,  ამჟამად ისინი მხოლოდ პროკურატურის დაკვეთას ასრულებენ და  სასამართლო პროცესის დასრულების შემდეგ, მათ, როგორც მოუმზადებელ და გამოუსადეგარ სპეცრაზმელებს, სამსახურს დაატოვებინებენ.
პროკურორმა შაქრო ზაალიშვილმა  დასკვნით სიტყვაში ვრცლად ისაუბრა ახალაიასა და მასთან ერთად ბრალდებული 7 პირისთვის წაყენებული ბრალის შესახებ.
პროკურატურის ინფორმაციით, 2012 წლის აგვისტოში, საპარლამენტო არჩევნების პეიროდში ახალაიამ შეიტყო, რომ შსს-ს განსაკუთრებულ საქმეთა დეპარტამენტის პირველი სამმართველოს 7 სპეცრაზმელი მხარს უჭერდა კოალიცია „ქართულ ოცნებას“, რის გამოც მათი დასჯა გადაწყვიტა. ამ მიზნით, ახალაიას ორგანიზებით 1-ლი სამმართველოს პირადი შემადგენლობა, 19 აგვისტოს წაიყვანეს იალღუჯის საწვრთნელ ბაზაზე, თითქოსდა რეინჯერის კურის გავლის მიზნით,  სადაც იმყოფებოდნენ 21 სექტემბრამდე და აღნიშნულ 7 სპეცრაზმელს აყენებდნენ სიტყვიერ და ფიზიკურ შეურაცხყოფას და ჰყავდათ გაუსაძლის მდგომარეობაში.
„საწვრთნელ ბაზაზე ასული სპეცრაზმელებიდან აღნიშნული 7 სპეცრაზმელი გამოყვეს ცალკე და დანარჩენებს მათთან კონტაქტის უფლება არ ჰქონდათ. პირველივე დღეს ვარჯიშის შემდეგ ისინი გააშიშვლეს, დააწვინეს ძირს, პირით მიწისკენ,  ბრალდებულმა ჩუბინიძემ მოტეხა ნუშის ტოტები და 2 მათგანს უკანა ტანში გაუკეთა, ინსტრუქტორებს კი დაავალა, გადაეღოთ მათთვის სურათები, რათა ახალაიასთვის ეჩვენებინათ. შემდგომში ინსტრუქტორმა ერთ-ერთ მათგანს გამოაბა კისერზე თოკი და გაათრია. ასევე,  ერთ-ერთი „ბაბაიაგასავით“ გადასვევს ცოცხზე, ასე ახვეტინეს,“ - აღნიშნა დასკვნით სიტყვაში პროკურორმა ზაალიშვილმა.
მისივე თქმით, შინაგან საქმეთა ახალი მინისტრის მიზანი იყო, ამ ადამიანების დასჯით, სხვა თანამშრომლებისთვისაც ეჩვენებინა მაგალითი, რა მოუვიდოდათ განსხვავებული პოლიტიკური შეხედულებების გამო. ამასთან, ეს დასჯა უნდა ყოფილიყო შენიღბული, თითქოსდა უტარდებოდათ რეინჯერის კურსი, რეალურად კი, სიტყვა „რეინჯერი“ ბრძანებაში ნახსენებიც არ ყოფილა.
დასკვნით სიტყვაში ადვოკატებმა ყურადღება გაამახვილეს სასამართლოში დაკითხულ მოწმეთა ჩვენებებზე და იმ გარემოებებზე, რაც, მათი აზრით, წარმოაჩენდა მტკიცებულებების სიყალბეს.
„პროკურორმა აღნიშნა, რომ გაშიშვლებულ დაზარალებულებს ინსტრუქტორებმა მობილურებით ფოტოები გადაუღეს ახალაიასთვის საჩვენებლად, თუმცა საგულისხმოა, რომ გამოძიების ეტაპზე  საერთოდ არ გასჩენიათ  ამ ინსტრუქტორების ტელეფონების ამოღებისა და დათვალიერების სურვილი. იქნებ ჯერ კიდევ ჰქონდათ შენახული აღნიშნული ფოტომასალა. მაგრამ საქმე ისაა, რომ პროკურატურამ ძალიან კარგად იცოდა, რომ ეს იყო ტყუილი და ფოტოების ტელეფონებში ძებნას აზრი არ ჰქონდა“ - განაცხადა ახალაიას ადვოკატმა, გიორგი ონიანმა.
ახალაიასთან ერთად ბრალდებულმა ინსტრუქტორებმა განაცხადეს,  რომ ის მკაცრი პროგრამა, რომლითაც სპეცრაზმელებს წვრთნიდნენ, თავადაც აქვთ გავლილი და ეს კრიმინალს არ წარმოადგენს. მათივე თქმით, წვრთნისას ჯარისკაცებს აყენებენ გაუსაძლის ფიზიკურ და ფსიქოლოგიურ მდგომარეობაში, რათა  ჰქონდეთ მაღალი დონის ფსიქოლოგიური და ფიზიკური მომზადება. ყოფილი ინსტრუქტორებისვე განმარტებით, რეინჯერთა კურსის მიზანია, მოხდეს რაც შეიძლება მეტი ოდენობის ჯარისკაცის გაცხრილვა წვრთნისთვის, რათა წვრთნას გაუძლოს ძალიან ცოტა, მაგრამ ხარისხიანმა ჯარისკაცმა, ამისთვის კი ინსტრუქტორები სხვადასხვა ხასიათის ფსიქოლოგიური და ფიზიკური დატვირთვის ხერხს მიმართავენ. მათივე განცხადებით, შეატყვეს რა,  საწვრთნელთა ფიზიკური მოუმზადებლობა, მეორე დღესვე შეიცვალა პროგრამა და უფრო გამარტივებული მეთოდით გააგრძელეს წვრთნა.
ადვოკატმა მალხაზ ველიჯანაშვილმა ასევე აღნიშნა, რომ ყველა მსურველს შეეძლო კურსის დატოვება და გაიხსენა მოწმე კურდღელიას ჩვენება, რომელმაც განმარტა, რომ შექმნილი ფიზიკური პრობლემების გამო იალღუჯიდან წამოვიდა და ამაში მისთვის ხელი არავის შეუშლია.
ადვოკატებმა ასევე  განაცხადეს, რომ ახალაიამ საერთოდ არ იცოდა, თუ რა ტიპის წვრთნებს გადიოდნენ სპეცრაზმელები იაღლუჯას ბაზაზე. იმ პერიოდში იგი  ბაზაზე საერთოდ არ ყოფილა.
ბაჩო ახალაიას და მასთან ერთდ იმავე საქმეში ბრალდებულ 7 პიროვნებას, ბრალი ედებათ  სისხლის სამართლის კოდექსის 333-ე, 143-ე და 144-ე მუხლებით, რომელებიც სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტებას, თავისუფლების უკანონოდ აღკვეთას, წამებას,  დამამცირებელ და არაადამიანურ მოპყრობას გულისხმობს.
მოსამართლე დავით მგელიაშვილმა განაჩენის გამოსატანად რამდენიმე დღე ითხოვა და აღნიშნა, რომ მომდევნო სასამართლო სხდომის გამართვის თარიღს, როდესაც განაჩენი უნდა გამოცხადდეს, მხარეებს სხდომის გამართვამდე ერთი დღით ადრე შეატყობინებს.
ამ ეტაპზე, ბაჩანა ახალაიას წინააღმდეგ კიდევ ერთი სისხლის სამართლის საქმეა აღძღული. საქმე ციხის ბუნტის ეპიზოდს ეხება. საქმეზე სასამართლო სხდომები სექტემბერშია ჩანიშნული. სენაკის მე-2 ქვეით ბრიგადაში გვარდიის ჯარისკაცების აბანოში გამოკეტვის, ბიზნესმენ ზვიად აბესაძისთვის თავისუფლების უკანონოდ აღკვეთისა და ვაზიანის ბრიგადაში ჯარისკაცების ცემის საქმეში კი,  სასამართლომ 31 ივლისს ბაჩანა ახალაია და მასთან ერთად ბრალდებულები უდანაშაულოდ ცნო.

Verdict/Judgment on Bachana Akhalai to Be Delivered at the Next Hearing
Prosecutor and defence made final speeches at the trial on a former interior minister Bachana Akhalaia and other accused persons in the case of torture of seven riot police officers. Judge Davit Mgeliashvili will give the judgment in a few days.
Accused Bachana Akhalaia also delivered a final speech at the trial; he said he is sure the judge will consider contradictory arguments presented by the prosecutor’s office and will find him and other accused persons as not guilty.
“If I were guilty, I would have confessed and other accused persons would not have been here either,” the former minister said.
He added that seven riot police officers, victims of the case, attended ordinary trainings but they could not stand it. Akhalaia said the victims followed the instructions of the prosecutor’s office and after the court hearings is finished, they will lose jobs as untrained and incompetent officers.
Prosecutor Shakro Zaalishvili spoke largely about the accusation against Akhalaia and seven more accused people.
According to the prosecutor’s office, in August 2012 during the pre-election period of the Parliamentary Elections, Akhalaia learned that seven riot police officers from the MIA’s Department for Urgent Affairs supported the coalition Georgian Dream and he decided to punish them. For that reason, based on Akhalaia’s instruction, every member of the first department was taken on August 19 to Ialguja training base to take part in ranger’s course; officers stayed there till September 21, and those particular seven officers were verbally and physically assaulted and were put in unbearable conditions.
“Those seven riot police officers were taken aside and others did not have right to contact them. On the first day of the training, they were ordered to get naked, to lie on the ground with their faces down, accused Chubinidze put tree-branches in the anus of two of them; instructors were ordered to take photos of them in order to show to Akhalaia. Later, instructor put rope on one of their neck and dragged. One of them was ordered to sit over the groom like “Babaiaga” and to sweep the yard,” prosecutor Zaalashvili said in his final speech.
He added that the purpose of the new interior minister was to teach other employees a lesson by punishing those people, who would dare to support an opposition political party. Besides that, this punishment was to be camouflaged as if the officers were attending a ranger’s course, but in fact this term – ranger – was not mentioned in the order document at all.
In their final statement, the defence lawyers paid attention to the testimonies of the witnesses questioned during the trials and to those circumstances which demonstrated the fabrication of the evidence.
“Although the prosecutor noted that instructors took photos of the naked victims to show them to Akhalaia, they have never tried to find those photos in the instructors’ cell phones. They might still have those photos in the phones. The point is that prosecutor’s office was fully aware that it was false and it was useless to search the photos in the phones,” Akhalaia’s lawyer Giorgi Oniani said.
Accused instructors together with Akhalaia said that they had also taken the exercises of the strict program, in the frame the special riot officers were trained and it was not a criminal offence. They said that during the training, soldiers are placed in unbearable physical and psychological conditions in order to be highly qualified officers. According to the former instructors, the purpose of the ranger’s course is to put to a test as many soldiers as possible and leave only best officers in the unit. For that purpose, instructors use different methods to check physical and psychological abilities of the officer. They said that as soon as they learned that trainees were not good enough, the program was changed on the next day and they continued training according to an easier program.
Lawyer Malkhaz Velijanashvili also noted that every participant could leave the course and he recalled a testimony of witness Kurdgelia who said that because of physical problems, he left Ialguja and nobody prohibited him to leave.
The lawyers also said that Akhalaia did not know what kind of trainings riot police officers were taking part in Ialguja. He was not at the base at all.
Bacho Akhalaia and other seven accused persons are charged under Articles 333, 143 and 144 of the Criminal Code of Georgia, that is abuse of professional power, illicit restriction of freedom, inhuman and degrading treatment.
Judge Davit Mgeliashvili requested several days to deliver the judgment and noted that they will notify the parties of the date of final hearing a day before the verdict is delivered.
Recently, one more criminal case is being launched against Bachana Akhalaia – and it refers to the prison riot. The trials on this case are scheduled in September. As for the cases on locking soldiers in the bathroom in Senaki infantry brigade # 2, illicit restriction of freedom of businessman Zviad Abesadze and physical assault of soldiers in Vaziani brigade,  the court found Bachana Akhalaia and accused people in the same case as not-guilty on July 31, 2013.