პროკურატურამ შაშკინი და კალმახელიძე დაკითხვაზე დაიბარა
16 აგვისტოს მთავარმა პროკურატურამ განაცხადა, რომ სასჯელაღსრულების სისტემის ორი ყოფილი მინისტრი, დიმიტრი შაშკინი და ხათუნა კალმახელიძე, მოწმის სტატუსით დაკითხვაზე დაიბარა.
„საქართველოს სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში პატიმართა ცემა-წამებისა და მათ მიმართ ჩადენილი არაადამიანური მოპყრობის ფაქტებზე საქართველოს პროკურატურის ცენტრალურ აპარატსა და რეგიონულ დანაყოფებში წარმოებული სისხლის სამართლის ათეულობით საქმის, აგრეთვე, ამ საქმეებზე დამდგარი გამამტყუნებელი განაჩენების დეტალური შესწავლის შედეგად გამოიკვეთა სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის თანამშრომლების ქმედებებზე უფლებამოსილი სამინისტროს მიერ სახელმწიფო კონტროლის ფუნქციის რეგულარული შეუსრულებლობის, დანაშაულის ნიშნების შემცველი ფაქტები", - ნათქვამია პროკურატურის განცხადებაში.
კალმახელიძე 16 აგვისტოსვე დაიკითხა, შაშკინის დაკითხვა კი მოსალოდნელია თვის ბოლოსთვის მას შემდეგ, რაც ის საქართველოში დაბრუნდება.
„კარგი არის, რომ მიმდინარეობს გამოძიება. მე იმედი მაქვს, რომ გამოძიება იქნება რაც შეიძლება უფრო დეტალური იმიტომ, რომ დამერწმუნეთ, რომ თუ ვინმე არის ამ გამოძიებაში დაინტერესებული, პირველ რიგში ეს ვარ მე“, - განაცხადა კალმახელიძემ.
მან განაცხადა, რომ არ იყო ინფორმირებული პატიმართა მიმართ ცუდი მოპყრობის შესახებ და ასევე დასძინა, რომ ის ითანამშრომლებს გამოძიებასთან და მიაწვდის მის ხელთ არსებულ ყველა ინფორმაციას.
პროკურატურამ თავის განცხადებაში აღნიშნა: „დადგენილია, რომ წლების განმავლობაში პატიმართა ცემა-წამებასა და არაადამიანური მოპყრობის ფაქტებს ადგილი ჰქონდა სასჯელაღსრულების თითქმის ყველა დაწესებულებაში და ხორციელდებოდა სისტემატურად, ჯგუფურად, რამოდენიმე წლის მანძილზე, ყოველდღიურად, სხვადასხვა საშუალებებითა და მეთოდებით, როგორც საკნებში, ასევე, სასჯელაღსრულების დაწესებულების ღია ტერიტორიაზე“.
„აღნიშნული ფაქტები წლების განმავლობაში რჩებოდა სათანადო რეაგირების გარეშე, მიუხედავად იმისა, რომ ინფორმაცია ამ ფაქტების შესახებ რეგულარულად აისახებოდა საქართველოს სახალხო დამცველის, აგრეთვე, ადგილობრივი და საერთაშორისო უფლებადამცველი ორგანიზაციების ანგარიშებში და ვრცელდებოდა მასმედიის საშუალებებით“.
„ყოველივე ზემოთქმულის გათვალისწინებით, 2013 წლის 25 ივლისს, საქართველოს მთავარ პროკურატურაში დაიწყო გამოძიება საქართველოს სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების საკითხთა სამინისტროს უმაღლესი პოლიტიკური თანამდებობის ცალკეულ პირთა მიერ სამსახურებრივი გულგრილობის სავარაუდო ჩადენის ფაქტზე“, - ნათქვამია მთავარი პროკურატურის განცხადებაში.
პროკურატურის თქმით, სწორედ ამ საქმესთან დაკავშირებით იქნენ გამოძახებულები დაკითხვაზე მოწმის სტატუსით კალმახელიძე და შაშკინი.
შაშკინი სასჯელაღსრულების სამინისტროს 2009 წლის თებერვალ-დეკემბერში ხელმძღვანელობდა, ხოლო კალმახელიძეს მინისტრის პოსტი 2009 წლის დეკემბრიდან ეკავა და ის თანამდებობიდან 2012 წლის სექტემბერში  მას შემდეგ გადადგა, რაც ციხეში პატიმართა წამების და არაადამიანური მოპყრობის კადრები გავრცელდა.
პროკურატურის განცხადებით, ამავე საქმეზე, „უახლოეს დღეებში“ მოწმის სტატუსით ასევე დაიკითხება ამჟამად სხვა საქმეებთან დაკავშირებით წინასწარ პატიმრობაში მყოფი ბაჩო ახალაია, რომელიც სასჯელაღსრულების დეპარტამენტს 2005 წლის დეკემბრიდან 2008 წლის დეკემბრამდე ხელმძღვანელობდა.

Prosecutors Summon Two Ex-Ministers of Penitentiary for Questioning
Two ex-ministers in charge of the penitentiary system, Dimitri Shashkin and Khatuna Kalmakhelidze, have been summoned for questioning in connection to investigation over alleged cases of negligence by former senior prison officials, chief prosecutor’s office said on August 16.
It said in a statement, that investigation into multiple cases of inmates’ abuse and torture revealed that the ministry in charge of the penitentiary system was “regularly” failing to provide proper oversight on prisons staff.
Kalmakhelidze was questioned late on August 16 and Shashkin is expected to be questioned after he returns back to Georgia later this month.
“It is good that investigation is ongoing and I hope that it will be a thorough investigation, because if anyone is interested in this investigation first and foremost that’s me,” Kalmakhelidze said.
She said she was not aware of cases of prisoners’ abuse and also added that she would cooperate with the investigation and provide with all the information available to her.
“It has been established that for years abuse, torture and inhuman treatment of inmates was taking place systematically in almost all the penitentiary facilities… For years these cases were left without proper reaction despite of the fact that information about these cases were regularly included in reports of Georgian Public Defender, as well as in reports of local and international human rights groups,” chief prosecutor’s office said in the statement.
“On July 25, 2013, the Georgian chief prosecutor’s office launched investigation into case of alleged negligence committed by certain high-level officials of the Ministry of Corrections and Legal Assistance,” it said.
Prosecutor’s office said that Kalmakhelidze and Shashkin were summoned in connection to this investigation “as witnesses.”
Shashkin was the minister in charge of penitentiary system from February to December, 2009 and Kalmakhelidze led the ministry from December 2009 till September, 2012 when she had to resign after prison abuse videos emerged.
Shashkin told Rustavi 2 TV on Friday that he’s not now in Georgia and would be back in the country on August 28. He also said that he would answer to all the questions in connection to his tenure as minister of the prison system.
Prosecutor’s office said that Bacho Akhalai, who led the penitentiary system from December, 2005 till December, 2008, would also be questioned. Akhalaia is now in pretrial detention pending court verdict into unrelated criminal charges.