ბაჩო ახალაიას მხარდამჭერები და ყოფილი პოლიტმატიმრები ერთმანეთს დაუპირისპირდნენ
13 ივლისს  ყოფილი თავდაცვისა და შინაგან საქმეთა მინისტრის, ბაჩანა ახალაიას და მასთან ერთად ბრალდებულების  სასამართლო სხდომა, რომელიც ახალაიას შს მინისტრობის პერიოდში სპეცრაზელების წამების ეპიზოდეს შეეხება,  სასამართლოს ეზოში გამართული აქციის ფონზე მიმდინარეობდა.
აქციის მონაწილეები ჯარისკაცების წამებისა და ზვიად აბესაძისთვის თავისუფლების უკანონოდ აღკვეთის ეპიზოდებში  სასამართლოს მიერ ბაჩო ახალაიასთვის გამოტანილ გამამართლებელ განაჩენს აპროტესტებდნენ.
არეულობა მას შემდეგ დაიწყო, რაც ახალაიას მხარდამჭერებმა სასამართლო დარბაზი დატოვეს.  ნანა კაკაბაძის ორგანიზაციის "ყოფილი პოლიტპატიმრები ადამიანის უფლებებისათვის" ორგანიზებით, სასამართლოს ეზოში მიმდინარე საპროტესტო აქციის წევრებმა ახალაიას ოჯახის წევრები, ადვოკატები და მხარდამჭერები  სასტვენების ფონზე გააცილეს, რასაც მათ შორის ჯერ სიტყვიერი, შემდეგ კი ფიზიკური დაპირისპირება მოჰყვა.
პოლიციის თანამშრომლებმა დაპირისპირების შედეგად დააკავეს ყოფილი პოლიტმატიმარი გიორგი გაბედავა და ორგანიზაცია  „თავისუფალი ზონის“ აქტივისტი, ონისე გერგედავა, რომელიც ბაჩო ახალაიას მხარდასაჭერად იყო მისული სასამართლოში.
პოლიციის ავტომობილში ჩასმამდე გიორგი გაბედავამ განაცხადა, რომ ახალაიას ერთ-ერთმა ადვოკატმა გიორგი ონიანმა მას ხელი დაარტყა, თუმცა პოლიციელებმა ონიანის ნაცვლად იგი დააკავეს.
გაბედავა და გერგედავა პოლიციამ ხელწერილის საფუძველზე იმავე დღეს გაათავისუფლა, მეორე დღეს გამართულ სასამართლო სხდომაზე გაბედავას 100 ლარიანი ჯარიმა დააკისრეს, გერგედავას სასამართლო პროცესი კი რამდენიმე დღეში გაიმართება.
როგორც გაბედავამ სასამართლო პროცესზე განმარტა, ის აღიარებს, რომ სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენა და იგინებოდა ერთ-ერთი პირის მიმართ, რის გამოც ბოდიშს უხდის საზოგადოებას და არა ამ პირს.
პარალელურად, ბაჩო ახალაიას ადვოკატი გიორგი ონიანი დიდი დიღმის პოლიციის განყოფილებაში მომხდარი ინციდენტის შესახებ დაკითხვაზე იყო დაბარებული.
"გაბედავამ პოლიციას მიმართა და მოითხოვა პასუხი, რატომ დავარტყი მე მას. თუმცა, მე პოლიციას მივაწოდე ამომწურავი ინფორმაცია, რომლის საფუძველზეც გამოიკვეთა გაბედავას მეგობრების დანაშაული, შესაბამისად, მათ მოუწევთ პასუხისგება იმ დანაშაულზე, რომელიც გუშინ საქალაქო სასამართლოში ჩაიდინეს", - განაცხადა გოგა ონიანმა.
მედიის მიერ გადაღებულ კადრებში ჩანს, როგორ უსწორდება ფიზიკურად ბაჩო ახალაიას ადვოკატი გიორგი ონიანი გაბედავას. თუმცა, როგორც ონიანმა განმარტა, ეს მისი მხრიდან საპასუხო რეაქცია იყო, იქიდან გამომდინარე, რომ დღის განმავლობაში ნანა კაკაბაძე, გიორგი გაბედავა და მათი თანხმლები პირები ბაჩო ახალაიას ადვოკატებისა და გულშემატკივრების წინააღმდეგ პროვოკაციებს აწყობდნენ.

On July 13, a trial on the former defense and interior minister Bachana Akhalaia and other accused people was held at the Tbilisi City Court; in parallel to it, a protest assembly was organized in the court yard. The court discussed the episode about the torture of riot police officers when Akhalaia occupied the position of interior minister.
Demonstrators in the yard protested the non-guilty verdict passed on Bacho Akhalaia in the episodes of torture of soldiers and illicit restriction of freedom of businessman Zviad Abesadze.
The incident started when Akhalaia’s supporters left courtroom. Participants of the protest assembly organized by Nana Kakabadze’s organization Former Political Prisoners for Human Rights met family members, lawyers and supporters of Bachana Akhalaia with whistling that resulted into verbal and physical controversy.
Police officers arrested former political prisoner Giorgi Gabedava and activist of the organization Free Zone Onise Gergedava; the latter had arrived at the court to support Bachana Akhalaia.
Before getting into a police car, Gabedava said that Akhalaia’s lawyer Giorgi Oniani had physically assaulted him but police officers were arresting him instead the lawyer.
Police released Gabedava and Gergedava on the same day; next day the Court imposed 100 lari fine on Gabedava and is about to discuss Gergedava’s case in several days.
Gabedava confessed at the hearing that he had insulted and sworn one person in the court-yard and apologized to the society for that.
In parallel to it, lawyer Giorgi Oniani was called to Didi Digomi police office for the interrogation about the incident.
“Gabedava filed a complaint against me but I provided the police with full information which demonstrated violation allegedly committed by Gabedava’s friends. Consequently, they will be held responsible for the crime that they committed in the city court yesterday,” Oniani said.
Footage aired by TV-Channels showed that Bacho Akhalaia’s lawyer Giorgi Oniani beat Gabedava. However, as Oniani clarified, he had responded to the provocations of Nana Kakabadze, Giorgi Gabedava and others, which they had planned against Bacho Akhalaia’s lawyers and supporters.