„მეცხრე არხმა“ მაუწყებლობა შეწყვიტა
19 აგვისტოს, საღამოს 9-საათიანი მთავარი საინფორმაციო გამოშვებით, დასრულდა ტელეკომპანია „მე-9 არხის“ წელიწადნახევრიანი მაუწყებლობა. საინფორმაციო გადაცემის წამყვანი და არხის გენერალური დირექტორი ლუბა ელიაშვილი პირდაპირ ეთერში მაყურებელს დაემშვიდობა.
მანამდე,  ლუბა ელიაშვილმა გადაცემის ეთერში განაცხადა, რომ პრემიერ-მინისტრ ბიძინა ივანიშვილის ოჯახის გადაწყვეტილება „მე-9 არხის“ და სააგენტო „ინფო 9“-ის დახურვის შესახებ, არხის თანამშრომლებისთვის მოულოდნელი აღმოჩნდა: „არავის ამ არხზე არ გაგვიხარდა არხის დახურვა. წარმოუდგენელია ეს ამბავი ვინმესთვის იყოს სასიამოვნო. თუმცა ძალიან ბევრი მიზეზით ეს ყველაფერი არის გასაგები. ალბათ, მეც და თქვენც ბრაზდებოდით, რომ ყველა პრესკონფერენციაზე ისმებოდა კითხვა არხის გასხვისების შესახებ. პრემიერი ამ კითხვას პასუხობდა ზოგჯერ უფრო გაბრაზებული ზოგჯერ უფრო მშვიდად. რეალურად ამ შეკითხვას ჩვენი კოლეგები ყოველთვის სვამდნენ. კანონმდებლობასთან ამას პრობლემები არ აქვს, მაგრამ მიუხედავად ამისა ისინი თავს მოვალედ თვლიდნენ, რომ ქვეყანაში დემოკრატიის დამკვიდრებისთვის პრემიერს საკუთარი არხი არ ჰქონოდა. თუ მართალაც მისთვის ძვირფასია ქვეყანაში დემოკრატიის დამკვიდრება და ის მართლაც ძვირფასია, მეცხრა არხის  და ინფო–9–ის თანამშრომლებმა დავამტკიცეთ, როცა ამ დემოკრატიისთვის ვშრომობდით, ვიბრძოდით და ვიღწვოდით ეს ყველაფერი არის ცალსახა“, – აღნიშნა ელიაშვილმა, რომლის აზრითაც, პრემიერ–მინისტრის გადაწყვეტილება დემოკრატიის განვითრებას წაადგება და ამ არხის პროფესიონალი ჟურნალისტებისთვის ყოველთვის სამსახური კარგ და დემოკრატიულ ქვეყანაში.
ელიაშვილმა აგრეთვე აღნიშნა, რომ „მეცხრე არხის“ რეიტინგთან დაკავშირებით, ჟურნალისტური გამოძიება მზადდებოდა. „გადამოწმებული გვაქვს, რამდენად არასწორია პანელი, სადაც იზომება ჩვენი რეიტინგები. ძალიან მინდოდა, რომ ეს გამოძიება ეთერში გასულიყო, იმიტომ, რომ ყველა მაჩვენებლით, მაგალითად - ინტერნეტმთვლელით, ცხადად ჩანს, რომ „მეცხრე არხი“ გახდა ძალიან კარგი და რეიტინგული ტელევიზია“.
შეგახსენებთ, რომ „მეცხრე არხის“ და „ინფო9“– ის დახურვის შესახებ განცხადება დღეს, 19 აგვისტოს პრემიერ მინისტრმა, ბიძინა ივანიშვილმა გაავრცელა.  განცხადებაში ის ამბობს: „ყოველთვის მიმაჩნდა და დღესაც მიმაჩნია, რომ ქვეყნის პირველ პირებს საკუთარი ტელევიზია არ უნდა ჰქონდეთ, მიუხედავად იმისა, რომ კანონმდებლობა ამას არ კრძალავს. პირადად მე და ჩემს ოჯახს ეს დიდ უხერხულობას გვიქმნის, რაც არაერთხელ განვაცხადე კიდეც. არჩევნებში გამარჯვებისთანავე მე და ჩემს ოჯახს გვინდოდა გაგვესხვისებინა ტელეკომპანია ,,მე–9 არხი“ და საინფორმაციო სააგენტო ,,ინფო 9“, მაგრამ ჟურნალისტებისა და თანამშრომლების მიმართ პასუხისმგებლობისა და პატივისცემის გამო კიდევ 10 თვე გავახანგრძლივეთ ამ მედიასაშუალებების მუშაობა. მთელი ამ ხნის განმავლობაში ჩვენ ვეძებდით მყიდველს, რომელიც ამუშავებდა ამ მედიასაშულებებს. 16 აგვისტოს, პარასკევს, ბოლო მყიდველმაც უარი გვითხრა“.
პრემიერმინისტრი ასევე აცხადებს, რომ თუ რეალური მყიდველი გამოჩნდება, ტელეკომპანიას მესამედ ფასში გაყიდის: „დღეიდან, 19 აგვისტოდან პირველ სექტემბრამდე, კიდევ ვიტოვებთ დროს ამ მედიასაშულებების გასასხვისებლად. მყიდველს ამჯერად საბაზრო ღირებულების მესამედ ფასად ვთავაზობთ ტელევიზიასა და საინფორმაციო სააგენტოს, თავისი მატერიალურ–ტექნიკურ ბაზით, იმ პირობით, რომ მყიდველი ამუშავებს ტელევიზიას და თანამშრომლები შეინარჩუნებენ სამსახურს. თუ პირველ სექტემბრამდე არ გამოჩნდება მყიდველი, იძულებული გავხდებით, შევწყვიტოთ ტელეკომპანია „მე–9 არხისა“ და საინფორმაციო სააგენტო ,,ინფო 9“–ის მუშაობა. მიუხედავად იმისა, რომ ორგანიზაციის ლიკვიდაციის შემთხვევაში კანონმდებლობა არ ითვალისწინებს თანამშრომელთათვის კომპენსაციების გადახდას, მე და ჩემმა ოჯახმა გადავწყვიტეთ ყველა თანამშრომელს გადავუხადოთ 2 თვის კომპენსაცია. მიმაჩნია, რომ ტელევიზიასა და მედიასაშუალებაში ჩადებული ფულით არ უნდა ვეხმარებოდე ქვეყანას. მე ჩემს ქვეყანას სხვა, უფრო ეფექტიანი პროექტების განხორციელებაში შევუწყობ ხელს“.
თამთა ჯანაძემ, „მე-9 არხის“ ახალი ამბების რეპორტიორმა ტელეარხის ბოლო საინფორმაციო გამოშვების ეთერში  განაცხადა, რომ არხის დახურვის შესახებ ინფორმაცია მისთვის იყო „ძლიერი შოკი“.
„არათუ დახურვას, ტელევიზიის  სამომავლო გეგმებს ვაწყობდით, საინფორმაციო სამსახურის გაძლიერებაზე მიდიოდა მუშაობა“, - განაცხადა ჟურნალისტმა.
ნიკა ჩალათაშვილმა, არხის კიდევ ერთმა თანამშრომელმა, განაცხადა, რომ ტელევიზიის  მფლობელს ვერ დაადანაშაულებს, ვერც იურიდიულად და ვერც მორალურად,  მაგრამ პრემიერს მაინც დაუსვამდა კითხვას:, „მან [ბიძინა ივანიშვილმა] ადრე თქვა, რომ პირველად მე-9 არხის დახურვა იყო შეცდომა. ხომ არ უშვებს იგივე შეცდომას და რატომ არ გამოიტანა წინა შეცდომიდან დასკვნა?“
მე-9 არხის რეპორტიორისთვის, თინა ბაკურაძისთვის გასაგებია ივანიშვილის გადაწყვეტილება, რომ ეს იყო საერთაშორისო ორგანიზაციების მოთხოვნა იმ თვალსაზრისით, რომ არ შეიძლებოდა საპრეზიდენტო არჩევნების დროს სახელისუფლებო კოალიციის ლიდერს ჰქონოდა ტელევიზია.
ნათია როყვამ, „მე-9 არხის“ ბათუმელმა კორესპონდენტმა, Media.Ge-ს განუცხადა, რომ  ის გასული წლის ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ ელოდებოდა  პრემიერის ამ გადაწყვეტილებას.
„აბსურდულლია პრემიერმა აფინანსოს ტელევიზია და ამ ტელევიზიაში მომუშავე ჟურნალისტები აკრიტიკებდნენ მთავრობას“, - განაცხადა ჟურნალისტმა.
„მე-9 არხის“ განვითარების მენეჯერმა რამაზ სამხარაძემ media.Ge-ს უთხრა, რომ 19-აგვისტოსვე არხის დახურვის შესახებ გადაწყვეტილება თავად თანამშრომლებმა მიიღეს, რადგან, ყველასთვის ცხადია, რომ 1 სექტემბარმდე ტელევიზიას არავინ იყიდის.
„თავად რამდენჯერმე გავხდი მოწმე უცხოელ ინვესტორებთან მოლაპარაკებების, რომელიც, როგორც ჩანს, უშედეგოდ დასრულდა“, - თქვა სამხარაძემ. ამის მიუხედავად, პრემიერის გადაწყვეტილება მისთვის მაინც  მოულოდნელი აღმოჩნდა, რადგან  სექტემბრიდან ახალი პროექტების ამუშავებას გეგმავდნენ.
„ვიცი, რომ ჟურნალისტ ნანა ლეჟავასთანაც კი გაფორმდა ხელშეკრულება, ის  ახალ გადაცემას უნდა გაძღოლოდა, გარდა ამისა, ჩაიშალა გენდერულ საკითხებზე გაეროს მიერ დაფინანსებული პროექტის განხორციელება. ეთერში აღარ გავა პოლიტიკური დებატები, რომელსაც ევრაზიის თანამშრომლობის ფონდთან  გაფორმებული კონტრაქტი ითვალისწინებდა და მას ეკა ბერიძე უნდა გაძღოლოდა“, - თქვა სამხარაძემ.
მისივე ინფორმაციით, უმუშევარი რჩება 500-ზე მეტი თანამშრომელი, ცენტრალურ ოფისთან ერთად, იხურება 14 ადგილობრივი და ორი საერთაშორისო ბიურო.
საჯარო რეესტრის თანახმად, შპს „მეცხრე არხის“ გენერალური დირექტორი ლუბა ელიაშვილია. ხოლო კომპანიის 100 პროცენტს შპს „აქცეპტი“ ფლობს. თავის მხრივ, „აქცეპტის“ 20 პროცენტს კახა კობიაშვილი, ხოლო 80 პროცენტს პრემიერ–მინისტრის მეუღლე ეკატერინე ხვედელიძე ფლობს.

Channel 9 Ceased Functioning
The main evening newscast of August 19 marked the ending of the year and a half broadcasting of Channel 9. Newsreader and General Director of the Channel Luba Eliashvili made one’s farewell during live air to the audience.
Prior to that, Luba Eliashvili stated during the program that the statement of PM Bidzina Ivanishvili’s family regarding the closure of Channel 9 and Info 9, was unexpected to the employees: “Nobody at the channel liked the idea of its closure. It’s hard to believe that anyone could have been pleased with the news. Yet the situation is clear for many reasons. It has been irritating for both you and I, that the issue of the Channel’s alienation was raised at every press-conference. The Prime-Minister most of the times was answering the question with angry tone, rather then calmly. That was the question our colleagues were asking all the time. That doesn’t go at variance with the legislation, but despite of the fact, they were convinced that the PM should have his own channel for the purposes of establishing democracy in the country. If the establishing of democracy in this country has really been important to him, we-the employees of Channel 9 and Info 9 have proved that we did indeed put our great efforts for that matter, and there are no doubts about that”- Eliashvili stressed, and expressed her viewpoint that the decision of the PM will be facilitate the development of democracy in the country, and that the professional journalists of the channel will be eager to work in a real democratic country.
Eliashvili as well stressed, that a journalist investigation had been preparing in regard to the rating of Channel 9. “We have checked the panel, which measures our rating. I really wanted that investigation to be shown by the channel, as according to all the criteria, internet counter included, it’s obvious that Channel 9 has become a very good and well rated television.”
FYO, the statement regarding the closure of Channel 9 made today, August 19, by the PM Bidzina Ivanishvili.
“ I’ve always believed that still do, that top officials of a country shouldn’t have their own televisions, despite the fact that it’s not forbidden by the legislation. Personally for me and my family that implies a great inconvenience, which I have stated a number of times. After winning the elections my family and I wanted to alienate the channel 9 and information agency Info 9, but due to our respect and a sense of responsibility towards the employees of those media outlets, we decided to prolong their functioning for another 10 months. During all that period we were seeking the buyer, which would bring the media outlets back to operation. On Friday of August 16, we got a refusal from the last potential buyer.”- reads the statement of Bidzina Ivanishvili.
The PM stated as well that he’s ready to sell the TV Company at 1/3 of the price in case a real buyer shows up.
“We’ll use the period starting from today, August 19, until September in order to alienate the media outlets. Now we are ready to sell the television and the information agency at 1/3 of the market price, together with its material-technical base, on condition that the new owner will re-launch the television and the employees maintain their jobs. In case no buyer shows up until September, we’ll be obliged then to cease the operation of both the Channel 9 and Info 9. Despite the fact the legislation doesn’t provide for compensation for the employees of a liquidated organization, my family and I have decided, nevertheless, to pay all the employees a two month compensation. I believe that I shouldn’t be helping the country by the money invested in television and media outlet, but rather by realizing more efficient projects.”
Tamta Janadze, reporter of the Channel 9 news program, stated during the newcast, that the information regarding the closure of the channel had been “a real shock to her”. “The idea of closing the channel didn’t even come to our minds, on the contrary, we were outlining future plans for the television, and I wanted to work on the enhancement of the information program,”- said the journalist.
Another employee of the Channel Nika Chalatashvili stated that he couldn’t blame the owner of the television either morally or emotionally, but that he’s still going to ask the PM a question: “ He[Bidzina Ivanishvili] said earlier, that the previous closure of Channel 9 had been a mistake, so perhaps he’s making another mistake now, and has he drawn any conclusions from the previous experience?”
The decision of Bidzina Ivanishvili is clear to Tina Bakuradze, reporter of Channel 9. She believes that was the demand of international organization, that the leader of a governmental coalition mustn’t have a television during the course of presidential elections.
Natia Rokva, correspondent of Channel 9 in Batumi, reported to Media.Ge, that she’s been expecting the given decision from the PM since the end of the parliamentary elections of October 2012.
“It’s an absurd that the PM would finance a television while its employees criticize the government,”- the journalist said.
Development Manager of Channel 9 Ramaz Samkharadze told Media.Ge, that on August 19, the employees themselves took the decision of closing the television, as everyone understands that nobody will buy it until September 1.
“I personally was a witness to several negotiations with foreign investors, which, as the situation shows, have been unsuccessful,” Samkharadze says. However, the decision of the PM has been unexpected for him, as they were planning to launch new projects in September.
“ I know that a contract has even been made with journalist Nana Lezhava, and she was supposed to host a new program. In addition, the realization of the UN funded project on gender issues has failed. The political debates, implied by the contract made with European Partnership Fund, are removed from the programming, and which were supposed to be hosted by Eka Beridze.” –Samkharadze said.
He further added that more than 500 staff members will lose their jobs, and that 14 local and 2 international bureaus are closing together with the central office.
According to the Public Registry, Luba Eliashvili is Director General of Channel 9, and 100% of the company is owned by Accept LLC. Kakha Kobiashili owns 20% of the company, and the rest 80% is under the ownership of Ekaterine Khvedelidze, spouse of the PM Bidzina Ivanishvili.