ურეკი - სტიქიის ზონა
18 აგვისტოს დილის 6 საათზე დაწყებულმა გადაუღებელმა წვიმებმა დატბორა კურორტ ურეკის ცალკეული უბნები: მესხის ქუჩა, დუმბაძის ქუჩა, ე.წ პოლიციის ქუჩა. ძლიერმა უამინდობამ ასევე გამოიწვია ყოფილი მეურნეობის ბინების მიმდებარე ტერიტორიაზე მეწყერი.
სტიქიის ზონებში გრძელდება სამაშველო ჯგუფებისა და სპეციალისტების მუშაობა, რომლებიც ითვლიან ზარალს და მალე დაიანგარიშებენ მატერიალურ დანაკარგს, რომელიც ადგილობრივმა მოსახლეობამ განიცადა.
ამ დროისათვის ურეკში წვიმა შეწყვეტილია  და მოსახლეობა სტიქიის შედეგად დატოვებული ნაგვისგან ტერიტორიების გაწმენდას ცდილობს.
ჩვენ გვესაუბრა ერთ-ერთი დაზარალებული, დუმბაძის ქუჩის მცხოვრები, ეკა მიდოდაშვილი: „ჩვენი უბნის პრობლემა მხოლოდ უამინდობასთან არაა დაკავშირებული. ჩვენ პრობლემას გვიქმნის ასევე სანიაღვრე არხებისა და წყალკანალიზაციის სისტემის გაუმართაობა. ამ არხების პრობლემა კომუნისტურ დროშიც არსებობდა. მაშინ აქ სვანეთიდან ჩამოდიოდნენ მუშები და ხელით წმენდნენ არხს. თუმცა მათმა გაუმართაობამ მაინც ბევრი გართულება გამოიწვია. ამ თვეში უკვე მეორედ დავიტბორეთ. ეზოში წყლის დონემ დაახლოებით 1 მეტრს მიაღწია, ოთახებში შესულმა წყალმა დიდი ზიანი მოგვაყენა. გაანადგურა ავეჯი, დაიხოცა შინაური ფრთოსანი“.
დაზარალებული ქალბატონის განცხადებით, დუმბაძის ქუჩაზე მცხოვრებთა ერთ–ერთ უმთავრეს პრობლემას ქუჩის კუთხეში, მდინარე „კუჩხის აბანოზე“ მდებარე ხიდი წარმოადგენს, რომელსაც არა აქვს საკმარისი წყლის გამტარობა და უამინდობის დროს პრობლემებს ქმნის. აღნიშნულ საკითხზე ის პირადად ესაუბრა საქართველოს პრემიერ-მინისტრს, რომელიც მოსახლეობას სანიაღვრე არხების შეკეთებას დაპირდა.
ურეკის ერთ–ერთ ქუჩაზე ე. წ „ხუტორის დასახლებაში“ ხშირი წყალდიდობის მიზეზი კანალიზაციის პრობლემაა. ადგილობრივი მკვიდრი, ნერონ კილაძე ამბობს, რომ ურეკს ეს პრობლემა 2005 წლიდან აწუხებს: „ბადრი პატარკაციშვილმა აქ გამტარიანობის გასაზრდელად18 გვირაბიანი ხიდი ააგო. თუმცა, ეს ზომები საკმარისი არ აღმოჩნდა დაგროვილი წყლის გასატარებლად, რაც ხშირ შემთხვევაში წყლის გადინებასა და მიმდებარე ტერიტორიების დატბორვას იწვევდა. დინებათა სხვაობა ერთი მეტრია და ეს ქმნის წყალდიდობის საშიშროებას. თამამად ვაცხადებ, რომ მეტი მონდომებისა და გამოყოფილი ტექნიკის შემთხვევაში ამ პრობლემის მოგვარება და სანიაღვრე არხების გაწმენდა ორ–სამ დღეშია შესაძლებელი“.
საკრებულოში ურეკის მაჟორიტარი დეპუტატის,  ჯაბა მიქაბერიძის თქმით, სტიქია დიდად არ შეხებია ურეკის საკურორტო ზონას. ამიტომაც აქედან არ შეიმჩნევა დამსვენებლების საგანგაშო გადინება. მისივე თქმით, სპეციალისტების მუშაობა მალე გამოარკვევს სტიქიის შედეგად მოყენებულ ზარალს და კონკრეტულ ციფრებსაც დადებს, რაც ხელისუფლებას ქმედითი ნაბიჯების გადადგმის საშუალებას მისცემს.
ერთ–ერთი სასტუმროს მეპატრონემ ლეილა ვოსკანიანმა გვითხრა, რომ შემაშფოთებელი ცნობები, თითქოსდა ურეკი მთლიანად დატბორილია და საკურორტო სეზონი ჩავარდა, გადაჭარბებულია.

Ureki – Zone of Natural Disaster
On August 18, heavy rain started at 6:00 am and flooded some parts of resort town Ureki: Meskhi Street, Dumbadze Street, so called Police Street. The storm caused a landslide near the flats of former agricultural farm.
Rescue teams and specialists continue working in the zones of natural disaster; they evaluate the damage and will soon calculate the material loss of local population.
Currently, the rain has already stopped in Ureki and population tries to clean the territory from the rubbish brought by the storm.
One of the victimized residents of Dumbadze Street Eka Midodashvili talked with us: “Our problem is not related only with the rain. Damaged torment channels and sewerage system create problems for us. These problems first originated in communist time. Workers used to arrive here from Svaneti and cleaned channels with hands. We have been twice flooded this month. The water level has reached almost 1 meter; the water flew into houses and seriously damaged us. Furniture was destroyed and poultry killed.”
Victimized woman said that one of the main problems of the residents in Dumbadze Street is the bridge on the river Kuchkhis Abano at the corner of the street; during rain the river gets flooded. She personally talked about this problem with the Prime Minister of Georgia who had promised population to repair torment channels.
Problem of sewerage system often causes floods in the so-called Khutori settlement in Ureki. Local resident Neron Kiladze said that this problem had been urgent in Ureki since 2005. “Badri Patarkatsishvili built 18-tunnel bridge to increase permeability here. However, it appeared not enough to give right direction to the collected water and often caused water flaw and flood in the surrounding areas. The difference between flows is one meter and it creates threat of water-flood. I can easily declare that if more efforts are spent and more equipment is allocated here, this problem will be resolved in two-three days.”
Majoritarian member of the Ureki Municipal Board Jaba Mikaberidze said the natural disaster had not significantly damaged the resort zone. So, not many holiday-makers left Ureki. He said specialists will soon estimate the damage and publish concrete figures that will allow the authority to take effective measures for remedy.
Owner of one of the hotels in Ureki Leila Voskanian said exaggerated information was spread as if Ureki was flooded and resort season had failed there.