ბურჯანაძე ივანიშვილს თხოვს, გადახედოს გადაწყვეტილებას „მეცხრე არხის“ დახურვასთან დაკავშირებით
20 აგვისტოს, თელავში, ერეკლე მეორეს ქუჩა N17–ში პოლიტიკური პარტია „დემოკრატიული მოძრაობა – ერთიანი საქართველოს“ საარჩევნო შტაბი გაიხსნა.  გახსნას პრეზიდენტობის კანდიდატი ნინო ბურჯანაძეც დაესწრო. მან ჟურნალისტებს თელავის შტაბის ხელმძღვანელი ჯემალ ბაღათრიშვილი წარუდგინა და დამსწრე საზოგადოებას საარჩევნო პროგრამა გააცნო.
ბურჯანაძესთან ერთად თელავში იმყოფებოდნენ პარტიის ცენტრალური შტაბის უფროსი, ირაკლი ბათიაშვილი და გია ბურჯანაძე. პრეზიდენტობის კანიდატი არჩევნებში გამარჯვების შემთხვევაში, კახეთის მოსახლეობას, ძირითადად, მოსავლის რეალიზაციასა და სამართლიანობის აღდგენას დაპირდა.
ბურჯანაძის განცხადებით, ქართული პროდუქციის რეალიზიაციისათვის, საჭიროა, რუსეთის ბაზარი გაიხსნას. რუსეთთან ურთუერთობის დარეგულირება კი, მისი თქმით, მხოლოდ მას შეუძლია.
„მე ვარ ის ადამიანი, რომელსაც შეუძლია ურთიერთობები დაალაგოს ყველა სახელმწიფოსთან და რუსეთთან, რისი გაკეთებაც სხვებს არ შეუძლიათ და შიშით გული უსკდებათ რუსეთის ხსენებაზე - პრორუსულობა არ დაგვბრალდესო. ჩვენ შევძლებთ, რომ გრძელვადიანი და სასიკეთო ურთიერთობები იყოს დამყარებული მეზობლებთან და არ შეგვეშინდება, რომ ვინმე ამაზე გვისაყვედურებს. ჩვენ დიდი იმედი გვაქვს, რომ თელავის შტაბი იმუშავებს ინტენსიურად და აქტიურად. დარწმუნებული ვართ, რომ კახეთში ძალიან დიდი მხარდაჭერა გვექნება“.
ნინო ბურჯანაძე ასევე გამოეხმაურა „მეცხრე არხის“ დახურვის თემას: „რაც ბიძინა ივანიშვილსგან გახმოვანდა, რომ არ არის სწორი, როცა პოლიტიკურ ფიგურას საკუთარი ტელევიზია აქვს, ვეთანხმები, მაგრამ მეორე მხრივ, სამართლიანები უნდა ვიყოთ და უნდა ვთქვათ, რომ ყველა სხვა პოლიტიკური ძალის მიმართ „მეცხრე არხი“ იყო ძალიან ობიექტური და დაბალანსებული. ამიტომ მე არ ვარ კმაყოფილი ამ გადაწყვეტილებით. მინდა, მივმართო თხოვნით ბატონ ბიძინას, რომ გადახედოს  თავის გადაწყვეტილებას. შეიძლება სხვაგვარად იყოს მოგვარებული ეს საკითხი. ან დროებით მმართველობაში გადაეცეს საზოგადოებრივ საწყისებზე შექმნილ საბჭოს, რომელშიც იქნებიან ადამიანები, ვინც საყოველთაო ნდობას დაიმსახურებს, ან რაიმე სხვა ფორმით. „მეცხრე არხი“ არ უნდა დაიხუროს ახლა, საარჩევნოდ! იმ ფონზე, როდესაც ნაციონალურ მოძრაობას აქვს რამდენიმე ტელეარხი, რომლებსაც ის აკონტროლებს და იმ ფონზე, როდესაც „მაესტროც“ პრაქტიკულად იხურება და ეს სივრცე ვიწროვდება, ვფიქრობ, მედიის თავისუფლებას ნამდვილად არ წაადგება „მეცხრე არხის“ დახურვა. ამიტომ არგუმენტაცია გასაგებია, მაგრამ შეიძლება სხვა ფორმების მოფიქრებაც“, – განაცხადა ბურჯანაძემ.
თელავის შემდეგ „დემოკრატიულ მოძრაობის“ ლიდერი სოფელ წინანდლის და ყარაჯალის მოსახლეობასაც შეხვდა და  საარჩევნო პროგრამა გააცნო.

Burjanadze Requested Ivanishvili to Re-Consider His Decision on Suspension of TV9
On August 20, election office of the political party Democratic Movement – United Georgia was opened in King Erekle II Street # 17 in Telavi. Presidential candidate of the party Nino Burjanadze attended the opening and presented the head of the office Jemal Bagatrishvili and her election program to journalists and society.
Head of Central Election Office of the political party Irakli Batiashvili and Gia Burjanadze were in Telavi together with Burjanadze. In case of victory, the presidential candidate promised Kakheti region population to realize their harvest and to restore justice.
Burjanadze said that Russian market shall be opened for better realization of Georgian products. And she can regulate relations with Russia.
“I am the person who can regulate relations with every state including Russia; I can do what others cannot do because they are afraid not to be blamed in having pro-Russian orientation. We will manage to estimate long-term and close relations with our neighbors and will not be afraid of being rebuked for it. We do hope that our Telavi office will work intensively and I am sure we will have huge support in Kakheti.”
Nino Burjanadze also commented on the closing of TV-Company TV9. “I do not agree with Bidzina Ivanishvili, who said that it is not correct when a politician has a TV-Company; but on the other hand we should be fair and admit that TV9 was impartial and balanced with regard to every political party in the country. So I am not pleased with this decision. I kindly request Mr. Bidzina to re-consider his decision; this problem could be resolved otherwise. He could assign the TV-Company to a council of society members, whom people trust, or find some other ways. TV9 shall not be closed now, before elections! When United National Movement owns so many TV-Channels and when Maestro TV is also almost closing down, suspension of the TV9 will not play positive role in the protection of media freedom. So, the arguments are acceptable but they might think of other forms,” Burjanadze said.
After Telavi, leader of the Democratic Movement met populations of Tsinandali and Karajali villages and presented her election programs to them.