მსჯავრდებულები საპატიმროში არსებულ მძიმე პირობებზე საუბრობენ
გასულ თვეში  ადამიანის უფლებათა  ცენტრმა   # 7 სასჯელაღმსრულებლო დაწესებულებიდან  მსჯავრდებულთა კოლექტიური წერილი მიიღო. წერილში სამი  მსჯავრდებული  აღწერს  ციხის  შიგნით  არსებულ  მდგომარეობასა და მათი  უფლებების  დარღვევაზეც  საუბრობს. მსჯავრდებულები  წერილში აღნიშნავენ, რომ ვერ  სარგებლობენ გასეირნების, გრძელვადიანი პაემნის, ოპერაციის  შემდგომი  მკურნალობის,  აბანოს  სარგებლობისა  და  სხვა ჰიგიენური  პროცედურების  დაცვის  უფლებით.
ამ  უფლებების  დარღვევის გარდა, ისინი  ციხის ადმინიტრაციის  მიერ გამოვლენილ  ძალადობასა და კანონდარღვევებზე  იწერებიან. პატიმრები წერილში წერენ, რომ ციხის ადმინისტრაცია მოახლოებული საპრეზიდენტო არჩევნებით  იმუქრება და მსჯავრდებულებს  სასჯელის  დამატებას  პირდებაინ, იმ შემთხვევაში თუ ისინი კიდევ  გამოტახავენ პროტესტს, საპატიმროში არსებული სიტუაციის შესახებ.
აღნიშნული  წერილის  შემდეგ ადამიანის უფლებათა  ცენტრის იურისტმა მარი ცუცქირიძემ  წერილით  მიმართა #7 პატიმრობისა და დახურული ტიპის თავისუფლების აღკვეთის დაწესებულების ადმინსტრაციას. წერილში  იურისტი ცდილობდა  გადაემოწმებინა მსჯავრდებულთა  მიერ  ციხეში აღწერილი მდგომარეობა.
საპასუხო  წერილში, რომელიც #7 დაწესებულების დირექტორის მოადგილე დ. ლაცაბიძემ გამოაგზავნა  ნათქვამია  : „ დღეს მოქმედი ადმინისტრაციის მიერ, პატიმრების მიმართ ზეწოლის, ცემისა  და არააადამინაური მოპრობის არცერთი ფაქტი გამოვლენილი არ ყოფილა, წინააღმდეგ შემთხვევაში დაუყონებლივ მოყვებოდა ადეკვატური რეაქცია და ინფორმაცია მიეწოდებოდა კომპეტენტურ ორგანოებს, გამოძიების ჩატარების  მიზნით“. ადმინისტარციის  პასუხი  მსჯავრდებულთა პროტესტზე ჰიგიენური  ნორმების  დაცვის შესახებ ასეთია :
„რაც შეეხება, წერილში აღნიშნულ გარემოებას, რომ თითქოს  პატიმრებს არ აქვთ სუფთა ჰაერზე ყოფნის უფლება, არ ეძლევათ აბანოთი და პაემნით სარგებლობის უფლება, არ შეესაბამება რეალობას და  დაწესებულების მატერიალურ-ტექნიკური პირობების გათვალისწინებით,  ყველა  ეს  უფლება გათვალისწინებულია  ადმინისტრაციის  მიერ“.
მსჯავრდებულთა კოლექტიური წერილის შესახებ, ადამიანის უფლებათა ცენტრმა სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების საკითხთა სამინისტროს სასჯელაღსრულების დეპარტამენტსაც მიმართა. როგორც მათ მიერ გამოგზავნილი საპასუხო წერილიდან ირკვევა, მასალა შესასწავლად უკვე გადაეგზავნა სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის მონიტორინგის სამმართველოს.

Last month, Human Rights Center received a collective letter of the inmates of Penitentiary Establishment # 8. Three prisoners describe horrible conditions in the facility and complain about their breached rights. The convicted people wrote in the letter that they do not walk in the yard, do not have long-term rendezvous, post-surgery medical treatment, and cannot take bath and other hygiene procedures.
Besides these, they complain about violence and other illegalities committed by prison administration. Prisoners wrote that prison administration is threatening them with upcoming presidential elections and promise them to add imprisonment years if they dare to protest current poor conditions in the prison.
Human Rights Center’s lawyer Mari Tsutskiridze sent letter to the administration of the Prison # 7 to check the information provided in the prisoners’ letter.
In the reply letter, deputy director of the Prison # 7 D. Latsabidze wrote: “Current administration has not oppressed, abused and inhumanly treated inmates; if it had happened, we would have received adequate reaction on it and competent bodies would have informed about it.”  As for the hygiene norms in the establishment, the administration wrote:
“As for the prisoners’ complaint about lack of possibility to walk in the fresh air, or take bath and have rendezvous, it is not reality and  administration ensures realization of all rights of prison inmates as allowed by material-technical base of the facility,.”
Human Right Center addressed to the Penitentiary Department of the Ministry of Corrections and Legal Aid with regard to the collective letter of prisoners. The response letter of the penitentiary department reads that the information was already forwarded to the monitoring unit for further inspection.