ქუთაისის უნივერსიტეტში არსებულ ვითარებას პროკურატურა სწავლობს
"ქუთაისის აკაკი წერეთლის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტში არსებულ ფინანსურ ხარვეზებს შესაძლოა უნივერსიტეტის რექტორი შეეწიროს", - ამ განცხადებას ახალი სასწავლო წლის დაწყებამდე რამდენიმე დღით ადრე უნივერსიტეტის ლექტორ-მასწავლებლები ავრცელებენ.
დასავლეთ საქართველოს სამხარეო პროკურატურა წერეთლის უნივერსიტეტის ფინანსური მდგომარეობით მას შემდეგ დაინტერესდა, რაც ლექტორ-მასწავლებლებმა უნივერსიტეტის რექტორის გიორგი ღავთაძის წინააღმდეგ ბრალდებები წამოაყენეს. მათ  თანამშრომელთა ხელშეკრულებების გადახედვა და უნივერსიტეტის ფინანსური მდგომარეობის შესწავლა მოითხოვეს.
ლექტორ-მასწავლებლების დევნა პოლიტიკური ნიშნით, არასერიოზული განწყობა ლექტორების მხრიდან სტუდენტებისა და ლექციების მიმართ, რექტორის გაუთავებელი მივლინებები მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყანაში, არასწორად გახარჯული თანხები უნივერსიტეტის ბიუჯეტიდან  - ეს იმ ბრალდებების ჩამონათვალია, რომელიც ლექტორთა გარკვეულმა ჯგუფმა პირველად გასული წლის 1 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ  გააჟღერა.
მალევე რექტორის გათავისუფლების მოთხოვნით ლექტორ-მასწავლებლებმა  განათლებისა და მეცნიერების ყოფილ მინისტრს გიორგი მარგველაშვილს მიმართეს. თუმცა, გიორგი ღავთაძე თანამდებობაზე დარჩა, უნივერსიტეტში კი, დასავლეთ საქართველოს სამხარეო პროკურატურა შევიდა, რომელიც იქ არსებულ მდგომარეობას დღემდე იკვლევს.
"შეამოწმეს ყველაფერი, საყოფაცხოვრებო ნივთებიც კი. თუმცა, ხელჩასაჭიდი ამ დრომდე ვერაფერი იპოვეს. ვერც იპოვიან. ქუთაისის წერეთლის სახელობის უნივერსიტეტი არ არის ის ორგანიზაცია, სადაც რაიმე ტიპის, მით უფრო ფინანსური დაღვევები შეიძლება არსებობდეს. გააგრძელონ ძიება. ჩვენ გამოძიების დარულებას და დადებულ ფაქტებს მოთმინებთ დაველოდებით," - აცხადებს უნივერსიტეტის რექტორი გიორგი ღავთაძე.
ღავთაძე ქუთაისის წერეთლის უნივერსიტეტში 2010 წლის სექტემბრიდან რექტორის მოვალეობას ასრულებდა, ხოლო ამავე წლის დეკემბერში ჩატარებულ არჩევნებში უკონკურენტო კანდიდატი იყო. ღავთაძე თანამდებობაზე 4 წლის ვადით აირჩიეს. ურთიერთობა მასსა და უნივერსიტეტის ლექტორ-მასწავლებელთა შორის მისი თანამდებობაზე დანიშვნის პირველივე დღეებიდან დაიძაბა. მოგვიანებით კი, 2012 წლის საპარლამენტო  არჩევნების წინა პერიოდში, განსაკუთრებით მწვავე ფაზაში შევიდა.
სწორედ უნივერსიტეტის რექტორ-მასწავლებელთა საჩივარი დაედო საფუძვლად  პროკურატურის დაინტერესებას უნივერსიტეტის ფინანსური მდგომარეობით.
"ის, რაც ქუთაისის წერეთლის უნივერსიტეტში ღავთაძის რექტორობის პირობებში, განსაკუთრებით კი, 2012 წლის საპარლამენტო არჩენების წინა პერიოდში ხდებოდა, იყო ტერორი. ლექტორ-მასწავლებლები იძულებული იყვნენ "ნაციონალური მოძრაობის" წინასაარჩევნო შეხვედრებზე ევლოთ. მათ არავინ ეკითხებოდათ, ჰქონდათ თუ არა ამის სურვილი. ისინი კი, ვინც ამას არ გააკეთებდა, ავტომატურად ხვდებოდა ე.წ. "შავ სიაში." ვფიქრობთ, უნივერსიტეტი უნდა იყოს  დამოუკიდებელი ორგანიზაცია და იგი დემოკრატიული პრინციპებით იმართებოდეს", - აცხადებენ უნივერსიტეტის ლექტორ-მასწავლებლები.
პოლიტიკური ნიშნით ლექტორთა დევნის დაგმობის და ასევე, უნივერსიტეტში სწავლის ხარისხის ამაღლების მოთხოვნით ბოლო პერიოდში არაერთხელ გამოვიდნენ უნივერსიტეტის სტუდენტები. სტუდენტური გაერთიანება "ალტერნატიული თაობის" ინიციატივით ისინი უნივერსიტეტის რექტორს გიორგი ღავთაძესაც არაერთხელ შეხვდნენ. მათ რექტორთან კონკრეტულ ფაქტებზე ისაუბრეს და განმარტეს, რომ უნივერსიტეტში სწავლის საფასური სწავლების დონის არაადეკვატურია.
"ჩვენ მივმართეთ ღავთაძეს და ავუხსენით, რომ  ჩვენი მშობლები საკმაოდ სოლიდურ თანხას იხდიან იმისთვის, რომ ჩვენ ხარისხიანი განათლება მივიღოთ. უნივერსიტეტში კი, ამის შესაძლებლობა, სამწუხაროდ, ნაკლებადაა. საჭიროა, მეტი მუშაობა და გულისხმიერება რექტორატის მხრიდან, რათა არსებული პრობლემები აღმოიფხვრას და ჩვენ, აკაკი წერეთლის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტებმა მივიღოთ სათანადო ცოდნა", - სტუდენტთა მოთხოვნა დღესაც უცვლელია.
უნივერსიტეტის რექტორატში აცხადებენ, რომ პრეტენზიები გადაჭარბებულია და ქუთაისის აკაკი წერეთლის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტი ახალ სასწავლო წელს ბევრი სიახლით ხვდება. პროკურატურა კი, ამ დრომდე უნივერსიტეტში რჩება.

Prosecutor’s Office Is Studying Current Situation in Kutaisi University
“University rector might be held responsible for the financial shortcomings discovered in Kutaisi Akaki Tsereteli State University,” University lecturers spread this statement several days before the new academic year starts.
The Western Georgia’s Regional Prosecutor’s Office became interested in the financial conditions of the Tsereteli University after lecturers sued Rector Giorgi Gavtadze. They requested to check labor agreements and financial conditions of the University.
Politically motivated prosecution of lecturers, unserious approach of lecturers towards students and lectures, rector’s endless business-leaves abroad, unreasonable expenditure of university funds – it is list of accusations, a group of lecturers announced after the parliamentary elections of October 1, 2012.
Soon, lecturers petitioned to the former minister of education and science Giorgi Margvelashvili to dismiss the rector. However, Gvatadze stayed on the position. The Western Georgia’s Regional Prosecutor’s Office entered the university which still inspects financial conditions of the university.
“They inspected everything, even everyday repairs. However, they could not find anything suspicious so far. They will never find. Kutaisi Tsereteli State University is not organization where somebody can discover financial errors. Let them continue the investigation. We are looking forward to the end of the investigation and their conclusion,” Rector Giorgi Gvatadze said.
Since September 2010, Gvatadze was an interim rector at Kutaisi University; the elections of rector were held in December 2010 and he had no opponent in it. He was elected to the position for four years. Relation between him and lecturers got worsefrom the very first days. Later, before the parliamentary elections of 2012, the relations got particularly difficult.
Based on the complaint of the university lecturers, the prosecutor’s office started investigation into financial conditions of the university.
“The situation at the Kutaisi State University in the period when Gavtadze was the rector can be evaluated as terror; particularly before 2012 parliamentary elections. Lecturers had to participate in the pre-election meetings of the United National Movement. Nobody cared whether they wished to attend it or not. Those, who dared to refuse to go to the meeting, were inserted on the so-called “black list.” We believe, university must be an independent organization and be governed with democratic principles,” the lecturers said.
University students have condemned the fact of persecuting lecturers on political grounds and requested increase of education level at the university several times. Students’ union “Alternative Generation” met Rector Giorgi Gavtadze several times and discussed concrete cases with him and clarified that education fee at the university was not adequate to the education level.
“We applied to Gavtadze and explained that our parents pay huge money for our education but we cannot get adequate education at the university. We said that the rector and administration had to work harder to solve problems in order to enable students to get better education,” and the students still have same requirement.
University administration says that the complaints are exaggerated and the Kutaisi Akaki Tsereteli State University is starting new academic year with many innovations. However, the prosecutor’s office is till inspecting the university.