რადიოები ყველზე მეტ დროს მთავრობას, მმართველ კოალიციას და „ნაციონალურ მოძრაობას“ უთმობენ-ანგარიში
„ინტერნიუსი-საქართველომ“ რადიომაუწყებლების საარჩევნო მონიტორინგის მეორე ანგარიში გამოაქვეყნა, რომლის მიხედვით საკვლევმა რადიოსადგურებმა საანგარიშო პერიოდში ყველაზე მეტი დრო მთავრობას, კოალიცია „ქართულ ოცნებასა“ და ოპოზიციურ  „ერთიან ნაციონალურ მოძრაობას“ დაუთმეს.
ამავე დროს, სიუჟეტები ძირითადად, პოლიტიკოსების განცხადებების მშრალი ციტირებით შემოიფარგლებოდა. ჟურნალისტები საპრეზიდენტო კანდიდატებს იშვიათად უსვამდნენ კრიტიკულ კითხვებს,  პრობლემის მოგვარების ხედვებზე არ ეკითხებოდნენ და მათ მხოლოდ ოპონენტთა კომენტარების შეფასებისას ან მოსახლეობასთან შეხვედრების დროს აშუქებდნენ.
მეორე თვის მონიტორინგმა 16 ივლისი - 16 აგვისტოს პერიოდი მოიცვა. პროექტი ხორციელდება  ევროკავშირისა და გაეროს განვითარების პროგრამის მიერ დაფინანსებული პროექტის, “პროფესიონალური მედია არჩევნებისთვის", ფარგლებში. მონიტორინგი 15 ივნისს დაიწყო და 15 ნოემბრის ჩათვლით გაგრძელდება. იგი მოიცავს 12 რადიომაუწყებლის საღამოს საინფორმაციო გამოშვებების მონიტორინგს. ესენია: „რადიო 1“ (საზოგადოებრივი მაუწყებელი), „იმედი“, „ფორტუნა“, „რადიო თავისუფლება“, „პალიტრა“, „პირველი რადიო“, „მწვანე ტალღა“, „ჰერეთი“, „ძველი ქალაქი“, „ათინათი“, „მაესტრო“ და „აჭარა“.
ანგარიშის თანახმად, რადიოსიუჟეტები ხშირად მხოლოდ ერთ წყაროს ეყრდნობოდა და გავრცელებული ინფორმაცია სხვადასხვა წყაროებთან გადამოწმებული არ იყო, ამასთან,  წინა საანგარიშო პერიოდის მსგავსად, რადიომაუწყებლების ახალი ამბები ხშირად იდენტური იყო: სიუჟეტებში თემებს ერთნაირი კუთხით განიხილავდნენ  და რესპონდენტების ერთი და იგივე კომენტარები ისმოდა.
მონიტორები შენიშნავენ, რომ რადიომაუწყებლები მონიტორინგის სუბიექტებს, ძირითადად, მიუკერძოებლად აშუქებდნენ. თუმცა, სიუჟეტებში ანალიზისა და ინფორმაციის წყაროთა ნაკლებობაც შეინიშნებოდა.
მონიტრორები შენიშნავენ, რომ წინა საანგარიშო პერიოდთან შედარებით, საპრეზიდენტო კანდიდატების გაშუქება მნიშვნელოვნად არ გაზრდილა.
რეგიონული რადიომაუწყებლები, წინა საანგარიშო პერიოდისგან განსხვავებით, მნიშვნელოვანად აღარ გამოირჩეოდნენ სხვა რადიომაუწყებლებისგან. მათ შემთხვევაშიც სიუჟეტები ძირითადად პოლიტიკოსთა კომენტარების მშრალი ციტირებითა და ფაქტების ზედაპირული გაშუქებით შემოიფარგლებოდა. შედარებით იკლო სუბიექტების პირდაპირი საუბრის წილმაც (განსაკუთრებით რადიო „ათინათისა“  და „ძველი ქალაქის“ შემთხვევებში).
მედიამონიტორინგის სრული ანგარიში იხილეთ ვებგვერდზე: www.mediamonitor.ge, ასევე შეგიძლიათ ჩამოტვირთოთ Media.Ge-ს გვერდიდან.

Radios Dedicate Most Airtime to Government, Ruling Coalition and United National Movement – report
Internews Georgia has released second interim report of radio monitoring during pre election period. According to the findings monitored radio channels dedicated most of airtime to the government, Georgian Dream Coalition and United National Movement.
At the same time stories were mainly limited to citing policy makers’ statements; Journalists seldom posed critical questions, never asked about their vision about the ways to tackle problems. Presidential candidates were covered when assessing opponents’ comments or meeting population.
The reporting period was running from July 16 to August 16. The monitoring is made possible within the framework of the EU and UNDP-funded project Professional Media for Elections. The monitoring was launched on June 15 and is due to end on November 15. The present project implies monitoring of evening news programs on 12 radio broadcasters. The monitored radio channels include Radio 1 (Georgian Public Broadcasting, GPB), Imedi, Fortuna, Radio Tavisufleba, Palitra, First Radio, Green Wave, Hereti, Dzveli Kalaki, Atinati, Maestro and Adjara.
Stories essentially relied on a single source and lacked verification with various sources. Similar to previous reporting period the news provided by radio broadcasters tended to be identical: topics in the stories were covered from the same angle and similar comments by respondents were offered.
Monitors point out that radio broadcasters essentially provided unbiased coverage of the monitored subjects. The stories tended to lack analysis and sources.
Compared with the previous reporting period the amount of coverage of presidential candidates there has been no significant escalation.
Unlike previous reporting period regional broadcasters did not differ much from the rest of radio broadcasters. In their case too stories were limited to citing policy makers’ statements and superficial reporting. The share of direct speech of subjects tended to go down (especially on radio Atinati and Dzveli Kalaki).
To view full version of media monitoring visit www.mediamonitor.ge. The file is also downloadable from Media.Ge.