საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნა ელექტრონულად შესაძლებელია
2013 წლის 1 სექტემბერს ძალაში შევიდა პრემიერ მინისტრის ბიძინა ივანიშვილის დადგენილება, რომლის მიხედვითაც, საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნა და მიღება უკვე ელექტრონული ფორმით არის შესაძლებელი. ამ დრომდე დაინტერესებულ პირებს საჯარო უწყებებიდან ინფრომაციის მოთხოვნა მხოლოდ წერილობითი სახით შეეძლოთ.
დადგენიულების თანახმად, ადმინისტრაციული ორგანო ვალდებულია - უზრუნველყოს საჯარო ინფორმაციის ელექტრონული ფორმით მოთხოვნის შესაძლებლობა, რეგისტრაცია და ინფორმაციის ელექტრონულად მოთხოვნის რეგისტრაციის ავტომატური დადასტურების სისტემის არსებობა.
ინფორმაციის ელექტრონულად გაცემაზე ასევე ვრცელდება საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის ის ნორმები, რომლებიც ინფორმაციის წერილობითი ფორმით მიღებას აქამდე არეგულირებდა.
ამავე დადგენილებით, ადმინისტრაციული ორგანოები ვალდებულნი არიან პროაქტიულად გამოაქვეყნონ წინასწარ განსაზღვრული ინფორმაციების ნუსხა, რომელიც მრავალ საკთხს მოიცავს, მათ შორისაა, ზოგადი ინფორმაცია საჯარო დაწესებულების შესახებ, ინფორმაცია საკადრო უზრუნველყოფის შესახებ, ინფორმაცია განხორციელებული სახელმწიფო შესყიდვების  და სახელმწიფო ქონების პრივატიზების შესახებ, ინფორმაციასაჯარო დაწესებულების დაფინანსებისა და ხარჯთაღრიცხვის შესახებ, სამართლებრივი აქტები.
აღნიშნული ნუსხა არასამთავრობო ორგანიზაციების ჩართულობით მომზადდა. მიუხედავად იმისა, რომ პროაქტიულად გამოქვეყნებული ინფორმაცია ყველასათვის თანაბრად ხელმისაწვდომი უნდა იყოს, ადმინისტრაციული ორგანო არ თავისუფლდება ვადლებულებისგან მოთხოვნის შემთხვევაში წერილობითაც გასცეს ინფორმაცია. ინფრომაცია უნდა ახლდებოდეს და მიეთითოს განახლების თარიღი.
დადგენილება ვრცელდება შემდეგ ადმინისტრაციულ ორგანოებზე - მთავრობის კანცელარია, სამინისტროები, სახელმწიფო მინისტრის აპარატი, სახელმწიფო საქვეუწყებლო დაწესებულება, საქართველოს სამინისტროს მმართველობის სფეროში მოქმედი და საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის სახელმწიფო კონტროლს დაქვემდებარებული საჯარო სამართლის იურიდიული პირი.
აღნიშნული ინიციატივები „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის“ (IDFI)-ის კოორდინირებით, არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და იუსტიციის სამინისტროს ანალიტიკური დეპარტამენტთან ერთად შემუშავდა. არასამთავრობო ორგანიზაციებმა ამ ცვლილებების მიღების რეკომენდაცით მთავრობას რამდენიმე თვის წინ მიმართეს. სამოქალაქო საზოგადოებამ საჯარო დისკუსიების შემდეგ საბოლოო პაკეტი USAID-ის G-3” პროგრამის მიერ დაფინანსებული კოალიციური პროექტის „კანონმდებლობის გაუმჯობესებისა და საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება ინფორმაციის თავისუფლების საკითხებში“ ფარგლებში მოამზადა.

Nata Dzvelishvili, www.media.ge
The decree of PM Bidzina Ivanishvili, which makes it possible to request public information in electronic form, came into force on September 1, 2013. So far the interested persons could only request such information in written form.
According to the decree, an administrative body is liable to secure the possibility of requesting public information in electronic form, as well as its registration and the availability of a system of automatic confirmation.
The norms of the General Administrative Code of Georgia, which so far regulated the reception of information in written form, are also extended upon the electronic issuance of information.
According to the same decree, administrative bodies are liable to proactively publish the list of preliminary defined information encompassing a number of issues, including general information regarding public institutions, information regarding the staffing procedure, realized governmental purchases and privatization of governmental property, financing and estimate of public organization, and regarding legal protocols.
The given list has been prepared with the involvement of NGOs. Despite the fact that proactively published information must be equally available to everyone, yet an administrative body isn’t relieved of the liability to present information in written form. The information must be updated, with the specification of the date.
The decree is extended upon the following administrative bodies- the State Chancellery, all the Ministries, Apparatus of the State Minister, government amenable agency, legal person of public law amenable to the control of the State Minister of Georgia and functioning in the sphere of the governance of the Ministry of Georgia.
The aforementioned initiatives has been developed with the coordination of Institute for Development of Freedom of Information(IDFI), NGOs, and the Analytical Department of the Ministry of Justice. The NGOs applied to the government with the recommendation to adopt these amendments several months ago. After the public discussion, the Civil Society prepared the final package within the framework of the USAID’s G3 funded coalition project “ Improvement of Legislation and Enhancement of Public Awareness Regarding the Issue of Information Freedom”.