გურიაში სტიქიის შედეგებს ითვლიან
პირველ სექტემბერს გამძვინვარებულმა სტიქიამ გურიის რეგიონი მნიშვნელოვნად დააზარალა.როგორც Humanrights.ge–ს გურიის სამივე მუნიციპალიტეტის ადგილობრივი ხელისუფლებიდან აცნობეს, სტიქიის შედეგად მიყენებული ზარალის ზუსტი ოდენობა ამ წუთებშიც დგინდება.
ძლიერმა ქარმა და წვიმამ გურიას ისევ მნიშვნელოვანი ზარალი მიაყენა. გურიის საგანგებო სიტუაციების სამსახურის უფროსის, შალვა ბოლქვაძის თქმით, ქარმა სოფელ შეკვეთილში ხეები მოგლიჯა, ათეულობით ავტომობილი დააზიანა, ჩაიკეტა ცენტრალური საავტომობილო მაგისტრალი.
“ ამ დროისთვის მოძრაობა აღდგენილია. რაც შეეხება ზიანს, იგი, ძირითადად, ზღვისპირეთს მიადგა,” _ გვითხრა ბოლქვაძემ.
შალვა ბოლქვაძის ინფორმაციით, სამაშველო სამსახურში ოზურგეთიდან 20 გამოძახება დაფიქსირდა, ლანჩხუთიდან კი _ 14. ოზურგეთში ქარიშხლის გამო, ათობით სახლს სახურავი აქვს გადახდილი. დაზიანებულია ელექტრო გადამცები ბოძები, გზები.
სტიქიამ განსაკუთრებით შრომის, ნატანების, სილაურის და გურიანთის მოსახლეობა დააზიანა.
ოზურგეთის გამგებლის მოვალეობის შემსრულებლის კოტე შარაშენიძის ინფორმაციით, სტიქიამ სერიოზული ზიანი სოფელ ნატანებს მიაყენა - ერთ-ერთ სახლს საძირკველი მთლიანად გამოაცალა.
სოფელ შრომაში ქარიშხალმა სახლებს სახურავი ახადა. ელექტროენერგიის გათიშვის გამო სოფელ ნიგოეთში თბილისი-ოზურგეთის მატარებელი ხუთი საათის განმავლობაში იყო გაჩერებული.
სტიქიამ მნიშვნელოვანი ზარალი მიაყენა ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის სოფელ ოზურგეთს. ღამით ამოვარდნილმა ქარიშხალმა გაზსადენის ცენტრალური მილი დააზიანა– მას ქარისგან მოგლეჯილი ხეები დაეცა.
სოფელ ოზურგეთის რწმუნებულის ვალერიან ჯინჭარაძის თქმით, სტიქიამ სოფლი სერიოზულად დააზარალა.
“ერთ-ერთ ოჯახში კი მცირეწლოვანი ბავშვები მთელი ღამე გადამძვრალი სახურავის გამო სულ წვიმაში ყოფილან. ძალიან მეცოდებიან, მაგრამ ჯერჯერობით მე არანაირი სახსრები მათ დასახმარებლად არ გამაჩნია. როგორც ხედავთ, დაზიანდა გაზსადენის ცენტრალური მილიც,” - გვითხრა ჯინჭარაძემ.
ქარისგან მოგლეჯილი ხეები გზაზე ყრია, სოფელს რამდენიმე საათით შუქიც არ მიეწოდებოდა.
1 სექტემბერს ლანჩხუთში სტიქიის შედეგად თითქმის ყველა სოფელი დაზიანდა.
ძლიერმა წვიმამ სასმელი წყლის სათავე–ნაგებობა მთლიანად გამოიყვანა მწყობრიდან. რის გამოც სასმელი წყალი არ მიეწოდება ქალაქს და მის მიმდებარე სოფლებს.
16-ივე ტერიტორიულ ერთეულში სტიქიის შედეგად დაზარალებულია მოსახლეობა, დახოცილია შინაური პირუტყვი, დაზიანდა საცხოვრებელი სახლები. სოფლებში მძიმე მდგომარეობაშია ხიდები და მდინარის დამცავი ჯებირები.
დაზარალებულ მოსახლეობასთან იმყოფებოდა ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის გამგებლის მოვალეობის შემსრულებელი ზაზა ურუშაძე.
ადიდებულმა მდინარეებმა, მაჯახურამ და ლაშისღელემ მამათსა და ქვემო მამათის მოსახლეობას სერიოზული პრობლემები შეუქმნა.
ჩაიკეტა ერთმანეთთან დამაკავშირებელი და ასევე სოფლის სასაფლაოსაკენ მიმავალი გზები.
განსაკუთრებით მძიმე მდგომარეობაა ნიგვზიანში, სოფელ ხაჯალიაში. წყალი  სახლებში შევარდა, სადაც წყლის დონემ ერთ მეტრს მიაღწია. ნიგვზიანში 20-მდე ოჯახს სერიოზული ზიანი მიადგა.
ქალაქ ლანჩხუთში მდინარე ორაგვისღელემ ჩამოშალა მიწის კერძო ნაკვეთი, რაც საფრთხეს უქმნის საცხოვრებელ სახლს; ადიდებულმა მდინარემ მოარღვია კალაპოტი და საფრთხე შეექმნა საავტომობილო გზას; სოფელ აკეთში ადიდებულმა მდინარემ წაიღო სოფლის პროგრამით შესრულებული მილხიდი; გვიმბალაურში ცენტრალურ ავტომაგისტრალზე არსებული ხიდი საჭიროებს გამტარუნარიანობის გაზრდას , რადგან ვერ ახერხებს ჭარბი ნალექის გატარებას და იტბორება ტერიტორია; ჩიბათში ადიდებულმა მდინარეებმა მოანგრია 15 სამანქანო და 2 საცალფეხო ხიდი; სოფელ ჭინათში მდინარე ლესისწყალმა დააზიანა სოფელთან დამაკავშირებელი ერთადერთი გზა; სოფელ ლესაში დატბორილია ეზოები; აცანაში ძლიერმა ნიაღვარმა ცენტრალურ ავტომაგისტრალზე ჩამოიტანა ქვა-ღორღი; ამავე სოფელში სტიქიამ დააზიანა ხიდი თედორაძეების უბანში; სოფელ ჯურუყვეთში მდინარე ღვეისწყალმა წაიღო 2 ცალი საცალფეხო და 1 სამანქანო ხიდი; ძლიერმა ნიაღვარმა ნინოშვილსა და შუხუთში ადიდებულმა მდინარეებმა დააზიანა გზები და ხიდები; ახალსოფელში დაზიანდა 5 ხიდი, სუფსაში _ 1 ხიდი და გზები; ადიდებული მდინარე სუფსა აზიანებს მიწის კერძო ნაკვეთებს და საფრთხეს უქმნის საცხოვრებელ სახლებს.
ეს ის მონაცემებია, რომელიც ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის ინფრასტრუქტურის სამსახურმა აღწერა . სამსახურის სპეციალისტის, მიხეილ ორაგველიძის თქმით, ზარალის აღწერა მიმდინარეობს. ლანჩხუთში ინფრასტრუქტურის მინისტრის მოადგილე შოთა მურღულია იმყოფებოდა. მურღულიამ ადგილზე დაათვალიერა სტქიის შედეგად დაზარალებული სოფლები. მინისტრის მოადგილე დაზარალებულებს დახმარებას დაჰპირდა.

Guria Counts Results of Natural Disaster
Furious natural disaster significantly damaged Guria region on September 1. Humanrights.ge was informed from all three district authorities that they are estimating exact amount of the damage caused by natural disaster at this moment.
Strong wind and heavy rain significantly damaged Guria region again. Head of region emergency service Shalva Bolkvadze said the wind tore off trees in Shekvetili village, dozens of cars were damaged and central motorway was blocked.
“Later on the traffic movement restored. As for the overall result, mostly the coastline area was damaged,” Bolkvadze said.
According to Shalva Bokvadze, rescue service received 20 calls from Ozurgeti district and 14 calls from Lanchkhuti district. Because of storm, dozens of houses were roofed off in Ozurgeti; electricity poles and roads were also damaged.
The natural disaster damaged population in Shroma, Natanebi, Silauri and Guranti villages. Ozurgeti district interim governor Kote Sharashenidze said the disaster significantly damaged Natanebi village – the basement of one house was absolutely ruined.
Storm removed roofs from houses in Shroma village. Because of cut-off electricity supply, Tbilisi-Ozurgeti train was stopped in Nigoeti village during five hours.
The natural disaster significantly damaged Ozurgeti village in Ozurgeti district. The storm at night damaged central gas pipe-line – the rooted out trees fell on it.
Ozurgeti village attorney Valerian Jincharadze said the village was significantly damaged.
“Little children spent all night in the roofed-off house in one family. I am sorry for them but cannot assist them with funds yet. As you see the central pipe-line was also damaged,” Jincharadze said.
Trees are scattered on the roads, the village was not supplied with electricity during several hours. Almost every village was damaged as a result of natural disaster in Lanchkhuti district. Heavy rain demolished the outfall construction of the drinking water and the town and surrounding villages were not supplied with drinking water.
Population was victimized by the natural disaster in all 16 territorial entities. Domestic animals were killed, houses were damaged. Bridges and protection jetties are in poor conditions in the villages.
Lanchkhuti district interim governor Zaza Urushadze also visited victimized population.
Flooded rivers Majakhura and Lashisgele created serious problems for the residents of Mamati and Kvemo Mamati villages.
Internal roads and roads to village cemeteries were blocked. Particularly hard situation is in Nigvziani and in Khajalia villages. Water flew into houses and the level reached one meter. About 20 families were significantly damaged in Nigvziani.
These data was collected by infrastructure service of the Lanchkhuti district administration. Service specialist Mikheil Oragvelidze said they are still calculating the damage. Deputy Minister of infrastructure Shota Murgulia also visited Lanchkhuti district. He visited the villages too and promised victimized people to help.