"კანონი უნდა გახდეს ჰუმანური" - საპროტესტო აქცია პარლამენტთან
გასულ კვირას, საქართველოს პარლამენტის წინ საპროტსტო აქცია გაიმართა. მონაწილეები ქვეყანაში არსებული ნარკოპოლიტიკის შეცვლას და საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში შესაბამისი მუხლების გადახედვას მოითხოვდნენ.
"საპარლამენტო არჩევნების დროს, ეს თემა აქტუალური იყო. გვახსოვს, ასევე, დაპირებები, რომ ნარკოპოლიტიკა გადაიხედებოდა და ის მკაცრი ზომები, რომელიც საქართველოს კანონმდებლობითაა გათვალისწინებული, ცოტათი მაინც შემსუბუქდებოდა. დაიწყო კიდეც ამ მიმართულებით მუშაობა, თუმცა, როგორც ირკვევა, პარლამენტს ჯერ ამ საქმისთვის არ ცალია", - განაცხადა აქციის ერთ-ერთმა მონაწილემ.
აღნიშნულ პრობლემასთან დაკავშირებით ცოტა ხნის წინ მედიკოსთა საზოგადოებაც შეიკრიბა და პარლამენტს საკანონმდებლო ინიციატივით მიმართა. შეიქმნა სამუშაო ჯგუფი, რომელშიც აღნიშნული პროფილით მომუშავე არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენელთა გარდა, აღმასრულებელი და საკანონმდებლო ხელისუფლების წევრებიც გაერთიანდნენ.
"პრობლემის აქტუალურობიდან, ასევე, საზოგადოების მოთხოვნიდან გამომდინარე, ეს შეხვედრა შედგა. სხვათა შორის, საკმაოდ ნაყოფიერი მუშაობა გავწიეთ, თუ გავითვალისწინებთ იმ ფაქტს, რომ რამდენიმე საკითხზე შევჯერდით კიდეც. საუბარია საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში არსებულ მუხლებზე, რომლებიც ნარკოტიკული ნივთიერებების მომხმარებლებს პირდაპირ კრიმინალად აღიარებს. ასევე, საუბარია, ადმინისტრაციულ კოდექსში არსებულ მუხლებზე. მაგალითად, 45-ე მუხლზე, რომელიც ეხება ჯარიმებს. ვფიქრობთ, რომ არაადეკვატურად მაღალი ჯარიმებია დაწესებული, რაც ამ ადამიანთა სოციალურ-მატერიალური მდგომარეობისთვის შეუსაბამოა", - ამბობს არასამთავრობო ორგანიზაცია "რუბიკონის" გამგეობის წევრი ზაზა ქარჩხაძე.
მედიკოსთა მიერ ინიცირებულ საკითხს საპარლამენტო უმრავლესობის წევრმა კობა დავითაშვილმა ცოტა ხნის წინ კანონპროექტის სახე მისცა. არსებობს საქართველოს პარლამენტის ბიუროს გადაწყვეტილება, ნორმატიული აქტის პროექტის განხილვის პროცედურის დაწყების შესახებ, რომელიც 2013 წლის 18 ივლისით თარიღდება და მას ხელს საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე დავით უსუფაშვილი აწერს.
აღნიშნული დოკუმენტის მიხედვით, კანონპროექტის განხილვა საქართველოს პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა, ასევე, ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტებში უახლოეს პერიოდში უნდა მოხდეს.
საუბარია კანონპროექტზე, რომელიც "ნარკოტიკული საშუალებების, ფსიქოტროპული ნივთიერებების, პრეკურსორებისა და ნარკოლოგიური დახმარების შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანას ითვალისწინებს. ასევე, საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსსა და საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსზე.
კანონპროექტი საქართველოს სისხლის სამართლოს კოდექსიდან 273-ე მუხლის ამოღებას ითვალისწინებს. მუხლი ეხება ნარკოტიკული საშუალების, მისი ანალოგის ან პრეკურსორის მცირე ოდენობით უკანონო დამზადებას, შეძენა-შენახვას, ან ექიმის დანიშნულების გარეშე უკანონო მოხმარებას. რაც შეეხება ადმინისტრაციულ სახდელს, კანონპროექტის მიხედვით, იგი ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის ფარგლებშია შენარჩუნებული.
"აუცილებლად უნდა მოხდეს სისხლის სამართლის კოდექსის 273-ე მუხლის გაუქმება, რასაც დავითაშვილის კანონპროექტი პრინციპში, ითვალისწინებს. აღნიშნული მუხლი სწორედ რომ აღიარებს ნარკოტიკული ნივთიერების მოხმარებას კრიმინალურ ქცევად. მინდა აღვნიშნო, რომ ამ მუხლის გაუქმება, ანუ დეკრიმინალიზაცია არ ნიშნავს ლეგალიზებას. ეს აუცილებელია, რათა ადამიანებს საშუალება მიეცეთ თავისუფლად მიმართონ ექიმს. ანუ, კანონი ხდება ჰუმანური, ადამიანის სიცოცხლეზე, ჯანმრთელობის უფლებაზე ორიენტირებული და არა რეპრესიული, როგორც ის დღეს არის", - ამბობს არასამთავრობო ორგანიზაცია "ახალი გზის" ხელმძღვანელი, ფსიქოლოგი, დალი უშარიძე humanrights.ge-სთან საუბარში.
საკანონმდებლო ინიციატივასთან დაკავშირებით არსებობს აზრთა სხვადასხვაობა. ძალოვანი უწყების წარმომადგენლები თვლიან, რომ საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 273-ე მუხლის გაუქმება, ასევე, სხვა საკანონმდებლო აქტებში აღნიშნულთან დაკავშირებით ცლილებების შეტანა ვითარებას უმართავს გახდის, რაც უარყოფითად აისახება ქვეყნის კრიმინოგენურ მდგომარეობაზე.
დავითაშვილის კანონპროექტის მიხედვით იმიჯნება ნარკოტიკული საშუალების ან ფსიქოტროპული ნივთიერების უკანონო ფლობასთან დაკავშირებული პასუხსმგებლობა იგივე ქმედებისგან, როდესაც დადასტურებულია მისი გასაღების ფაქტი. ასევე, მაქსიმალური უმაღესი სასჯელი - უვადო პატიმრობა შენარჩუნებულია მხოლოდ ნარკოტიკული საშუალების დამზადება, შენახვა, გადაზიდავა, საქართველოში შემოტანა, გატანის შემთხვევაში.
არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლების განმარტებით, საკანონმდებლო ცვლილებები დროული და აუცილებელია.

“Law Must Become Human” Assembly by the Parliament
Last week, a protest assembly was held in front of the Parliament of Georgia. Participants requested changes to narco-politics in Georgia and amendments to relevant articles in the Criminal Code of Georgia.
“During the parliamentary elections, this topic was very urgent. We remember the pre-election promises about the revision of narco-politics and about making strict sanctions less grave. They started working in this direction but as we have learned, the Parliament does not have time for it,” one of the protesters said.
A short time ago, doctors also gathered to discuss the problem and presented a legislative initiative to the Parliament. A working group was set up uniting not only representatives of the nongovernmental organizations working on the issue, but also members of the executive and legislative bodies.
“Due to the urgency of the problem and large public necessity, this meeting was held. By the way, we did a good job because we agreed on some issues. We discussed some articles of the Georgian Criminal Code, which declare drug-addicts to be criminals. Also, we discussed Article 45 of the Administrative Code of Georgia, which imposes fines on drug-addicts. We think that disproportionate high fines are fixed that is irrelevant to socio-material ability of population,” Zaza Karchkhadze said, a board member of the nongovernmental organization Rubicon.
A member of the parliamentary majority Koba Davitashvili prepared a bill based on the doctors’ initiative. The Bureau of the Georgian Parliament decided to start procedures for the discussion of the draft normative act on July 18, 2013, and Davit Usupashvili, the chairman of the Parliament, signed this document.
According to this document, the Legal Committee and Human Rights and Civil Integration Committee of the Parliament of Georgia will discuss the bill soon.
The bill aims to introduce amendments to the Law of Georgia on Narcotic, Psychotropic Substances, Precursors and Narcological Aid, as well as to the Criminal Code and the Administrative Code of Georgia.
The bill aims to remove Article 273 from the Criminal Code of Georgia. The article refers to illicit production, purchase/storage of small amount of narcotic substance or its analogy or precursors or their illicit use without doctor’s prescription. As for the administrative sanction, according to the bill, the Administrative Code still regulates punishments for the offense.
“Article 273 should be removed from the Criminal Code of Georgia and it is required in Davitashvili’s bill. This article declares drug-addicts to be criminals. I want to note that decriminalization or annulment of this article does not mean legalization of drug-abuse. It is necessary to allow people to freely visit doctors. So, the law will get human, oriented at human life, health and will no longer prosecute drug-addicts,” the head of nongovernmental organization New Way and psychologist Dali Usharidze told humanrights.ge.
There are controversial opinions about the legislative initiative. Representatives of the law enforcement bodies believe that the annulment of Article 273 in the Criminal Code will make the situation unmanageable and it will have negative impact on criminal situation in the country.
According to Davitashvili’s bill, liabilities for the illegal possession of narcotic and psychotropic substances are differentiated from the estimated drug-dealing. Additionally, maximum punishment – life imprisonment – is still in force for the production, storage, transportation, import and export of narcotic substances.