ეს იყო ბრძოლაში გადაზრდილი- პოლიტიკური თამაში, რომელშიც არ ჩავერთე- ქუთაისის ყოფილი მერი პირველ კომეტარს აკეთებს
16 სექტემბერი, 2013
11 სექტემბერს ქუთაისი კვლავ მერის გარეშე დარჩა. შვებულებიდან დაბრუნებული დიმიტრი კოპალიანის გადადგომა მოულოდნელი აღმოჩნდა საზოგადოებისთვის. მოლოდინი, რომელიც ხალხში მისი კონკურსის გზით დანიშვნის პირველივე დღეებიდან გაჩნდა, 11 სექტემბერს მერის კაბინეტში გამართულმა ხანგრძლივმა საუბარმა ადგილობრივ ჩინოვნიკებთან საბოლოოდ დაასრულა.
იმაზე, თუ რა მოხდა 11 სექტემბერს დახურულ კარს მიღმა, სადაც დიმიტრი კოპალიანთან ერთად ვიცე-მერები და ქუთაისის საკრებულოს წევრები საგანგებოდ შეიკრიბნენ, ოფიციალური ინფორმაცია არ გავრცელებულა. საკრებულოს წევრემა, ისევე როგორც მერის მოადგილეებმა, მედიასთან განაცხადეს, რომ არ იციან რა გახდა მერის გადადგომის მიზეზი.
თავად კოპალიანმა მომხდარის თაობაზე მედიასთან საუბარი არ ისურვა. მოგვიანებით კი, რამდენიმედღიანი დუმილი დაარღვია და ქუთაისის მერიაში არსებულ არასამუშაო გარემოსა და ადგილობრივი ჩინოვნიკების კორუმპირებულობაზე პირველი კომენტარი გააკეთა.
"ამერიკიდან ქუთაისში ერთადერთი მიზეზით დავბრუნდი - ის ცოდნა და სამუშაო გამოცდილება, რომელიც ამერიკაში ცხოვრების დროს დამიგროვდა,  ჩემი მშობლიური ქალაქის განვითარებისთვის გამომეყენებინა. მე მთელი გულით მსურდა ამის გაკეთება. მინდოდა, დაგვემეგობრებინა ქალაქები, მოგვეზიდა ინვესტიციები, შეგვექმნა სამუშაო ადგილები. რეალურად იყო ამის შანსი. თუმცა, აქ, სამწუხაროდ, არასამუშაო გარემო შეიქმნა. არ შედგა კომუნიკაცია მერსა და თვითმმართველობის სტრუქტურებს შორის. პირიქით, პირადი ინტერესები გამოიკვეთა. მოკლედ, ბრძოლა გაიმართა პოლიტიკურ ძალთა შორის, რომელშიც არ ჩავერთე", - აცხადებს დიმიტრი კოპალიანი   humanrights.ge-სთან საუბარში.
ყოფილი მერი ქუთაისის თვითმმართველობაში გამჭვირვალობის კუთხით არსებულ კრიზისზე საუბრობს. მისი განმარტებით: "ქალაქის მართვის პროცესი გამჭვირვალედ უნდა წარმართულიყო, რაც გულისხმობს ყოველთვიურ ანგარიშს საზოგადოების წინაშე. აქ, პირველ რიგში, ფინანსური დოკუმენტაცია იგულისხმება. ასევე, სოციალური, ჯანდაცვის სფერო და ა. შ. ვფიქრობ, ეს აღმოფხვრიდა უნდობლობას საზოგადოების მხრიდან თვითმმართველობის სტრუქტურების მიმართ."
დიმიტრი კოპალიანი, რომლის გადაწყვეტილებას საზოგადოების გარკვეული ნაწილის მხრიდან პროტესტის მწვავე ფორმა მოჰყვა (მრავალშვილიანი დედა საკრებულოს სხდომათა დარბაზში შეიჭრა და საკრებულოს წევრებს, ფრაქცია "პატრიოტების" თავმჯდომარეს სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა), თვლის, რომ თანამშრომლობის ნაცვლად, საკრებულომ იჩქარა, როცა მერის იმპიჩმენტზე დაიწყო ზრუნვა.
"ჯობდა მაისამდე თავი შეეკავებინათ. ქალაქის განვითარებისთვის ასე უკეთესი იქნებოდა. საბოლოოდ კი, ვფიქრობ, საკრებულო უნდა გამოიცვალოს, ქალაქი უნდა განვთარდეს", -  აცხადებს დიმიტრი კოპალიანი humanrights.ge-სთან საუბარში.
საკრებულოში კი, ამ დრომდე აქტიურად მსჯელობენ, ვინ შეასრულებს მერის მოვალეობას. კოპალიანის შვებულებაში ყოფნის პერიოდში ეს პოზიცია დროებით მის პირველ მოადგილეს კოტე ლომიძეს ეჭირა. ამჯერად კი, როგორც მერიის ადმინისტრაციიაში აცხადებენ, ეს შანსი ოთხივე ვიცე-მერს თანაბრად აქვს.

“It was political game turned into contraversy, in which I refused to participate,” former Kutaisi City Mayor made first comment
September 16, 2013
On September 11, Kutaisi again remained without mayor. After vacation, Dimitry Kopalyani resigned from the position and surprised people with his decision. People hoped he would remain on the position as a mayor elected via competition; however long negotiation with local officials in his office disappointed people on September 11.
Official information about the negotiation in the city mayor’s office, where vice-mayors and members of Kutaisi City Council gathered for the purpose, was not disseminated. City council members and vice-mayors told media that they did not know reason for the mayor’s resignation.
Initially Kopalyani did not wish to speak about his decision with media. Later, he made first comments about non-working environment in the Kutaisi City Hall and corrupted local officials.
“I returned here from USA with one purpose – to use my knowledge and working experience gained in the USA for the development of my native town. I was eager to do it. I wanted to establish friendship with foreign cities, attract investments, and create working places. We really had this chance. However, I found non-working environment in the city hall. Mayor and local self-governmental bodies could not communicate. Just the opposite, they had personal interests. In short, different political powers fought and I refused to participate in it,” Dimitry Kopalyani told humanrights.ge
Former mayor spoke about poor transparency in the self-government. “The city management was to be transparent that aimed to present monthly reports to the society. First of all I mean presentation of financial documents, as well as implemented activities by social, healthcare agencies, etc. I think it could eradicate mistrust of the society towards self-governmental agencies.”
Dimitry Kopalyani, whose decision was protested by part of society [a mother with many children rushed into the council hall and verbally and physically assaulted council members and chairperson of the fraction “Patriots”], believes that instead cooperation the city council hurried up to start process of his impeachment.
“They should have refrained from this process before May, 2014. It would have been better for the city development. Finally, I think the council shall be changed and the city shall be developed,” Dimitry Kopalyani told humanrights.ge
As for the council, they are busy with finding interim mayor of the city. While Kopalyani was in vacation, his deputy Kote Lomidze acted as a mayor. Currently, as the city hall administration members state, all four vice-mayors have chance to become interim mayors.