წინასაარჩევნო მედიაგარემო შიდა ქართლში
შიდა ქართლის რეგიონში ორი ტელეკომპანია, ერთი რადიო, ორი გაზეთი და ერთი საინფორმაციო სააგენტოა, თუმცა ასევე ოთხივე მუნიციპალიტეტს აქვს ბიუჯეტიდან დაფინანსებული პერიოდული გამოცემები, სადაც ძირითადად ხელისუფლების მუშაობის შესახებ და ასევე, მუნიციპალიტეტების მიერ გამოცხადებულ ტენდერებზე ქვეყნდება ინფორმაცია.
დამოუკიდებელი მედიის წარმომადგენლები ამბობენ, რომ ბოლო პერიოდში ჟურნალიტების ზეწოლის ფაქტები შემცირდა. კვლავ დღის წესრიგში დგას მწვავე ფინანსური პრობლემები, ტელევიზიები მცირე სარეკლამო შემოსავალს უჩივიან, გაზეთების შემთხვევაში კი, საქმე უფრო რთულად არის, თუმცა ამისდა მიუხედავად წინასაარჩევნო პერიოდის დროს ყველა მედიასაშუალებას უწევს გააქტიურება.
დღეისთვის გორში ერთადერთი დამოუკიდებელი გაზეთი, რომელიც თვეში ერთხელ გამოდის ,,ხალხის გაზეთია“, გამოცემის რედაქტორის რეზო ორუაშვილის განცხადებით, მიუხედავად მწირი ფინანსური რესურსებისა, მაინც შეძლებს არჩევნებისთვის პერიოდულობის გაზრდას.
,,ამჟამად გამოდის თვეში ერთხელ, პოლიტიკური რეკლამა არ გვაქვს, დაფინანსება არ გვაქვს, არ ვჯდებით ე.წ.,, თავისუფალი მედიის“ კლანურ ინტერესებში. ოქტომბრიდან ვგეგმავ პერიოდულობის გაზრდას და როგორც ყოველთვის, რა თქმა უნდა დავაკვირდებით არჩევნებს.”–აცხადებს ,,ხალხის გაზეთის“ რედაქტორი რეზო ოქრუაშვილი.
,,შიდა ქართლის საინფორმაციო ცენტრის“– ვებპორტალი qartli.ge ერთადერთი საინფორმაციო საგენტოა რეგიონში, რომელიც სექტემბრიდან გაზეთ ,,ქართლის ხმის“ გამოცემის განახლებასაც აპირებს, საინფორმაციო ცენტრის რედაქტორი საბა წიწიკაშვილი ამბობს, რომ რესურსი მცირე აქვს, მაგრამ ეფეტურად გამოიყენებს.
,,ჩვენ დავაფიქსირეთ მარგველაშვილის კამპანიის დროს ადმინიტრაციული რესურსების გამოყენების ფაქტები, კერძოდ კასპში, როდესაც სოფლის რწმუნებულები უწევდნენ ორგანიზებას მაგველაშვილის შეხვედრებზე ხალხის მობილიზებას. ასევე ვაკვირდებით წინასაარჩევნო პერიოდს, მონიტორინგის ანგარიშს დაიჯესტის სახით ვაწვდით სხვადასხვა ორგანიზაციებს, ჩვენი ერთ–ერთი მასალის განხილვა მოხდა უწყებათაშორისი კომისიის სხდომაზე, რომლის საფუზველზეც, კასპის რამდენიმე რწმუნებულს 2000 ლარით დაჯარიმება ემუქრება. პოლიტიკური რეკლამა არ გვაქვს, ზარები იყო ამასთან დაკავშირებით თუმცა გაგრძელება აღარ მოჰყოლია, შიდა ქართლის საინფორმაციო ცენტრის დაფინანსების მეორე ეტაპი დამთავრდა და ამჟამად კვლავ ველოდებით ფონდებიდან დაფინანსებას“ - ამბობს საბა წიწიკაშვილი.
ტელე–რადიო კომპანია ,,თრიალეთში“  საარჩევნოდ მზადება უკვე დაწყებულია, ,,თრიალეთმა“ მაუწყებლობის არეალი გააფართოვა, ჩაერთო თბილისისა და რეგიონების საკაბელო მაუწყებლებში, ტელეკოპანიის დირეტორის განცხადებით, ისინი მიუკერძოვებლად და დაბალანსებულად აშუქებენ რეგიონში განვითარებულ მოვლენბს. აქტულობიდან გამომდინარე, საინფორმაციო გამოშვებებში ძირითად დროს, წინასაარჩევნო პერიოდში არასამთავრობო ორგანიზაციების მონიტორინგის შედეგებს და სარჩევნო კანდიდატების მოსახლეობასთან შეხვედრებს უთმობენ:
,,ამ დროისთვის პოლიტიკური რეკლამები ჩვენს არხზე არ გადის, საინფორმაციო გამოშვებებში თანაბრად ვაშუქებთ ყველა კანდიდატს, არჩევნებისთვის საგანგებო რეჟიმში ვიმუშავებთ. გავაშუქებთ საოლქო კომისიის მუშაობას როგორც წინსაარჩევნოდ, ასევე რაჩევნების დღეს, ასევე ვაშუქებთ არასამთვრობო ორგანიზაციის მონიტორინგის შედეგებს წინასაარჩევნო პერიოდში, ადმინიტრაციული რესურსის გამოყენებსთან დაკავშირებულ საკითხებს, ოქტომრის თვეში გვექნება საპრეზიდენტო კანდიდატების დებატები, მათი საარჩევნო პროგრამის განხილვა, მოსახლეობის ჩართულობა როგორც სტუდიიდან ასევე სატელეფონო ზარებით იქნება შესაძლებელი. რაც შეეხება ტელერადიო კომპანიის განვითარებას, ამ საკითხზეც ინტენსიურად ვმუშაობთ. ამ დროისთვის ჩვენს რეგიონში ღია საეთერო სიხშირეზე მაუწყებლობის გარდა, ჩავერთეთ როგორც თბილისის ასევე, საქართველოს სხვა რაიონების საკაბელოებში. ჩავერთეთ "ბლეკსისატის" თანამგზავრზე, "სილქნეტის", "გლობალის", "კავკასუს ტვ"-ის ქსელში. ინტერნეტში ვმაუწყებლობთ "myvideo.ge"-ის საშუალებით. მუშაობას ვაგრძელებთ მაუწყებლობის კიდევ უფრო გაფართოებაზე, რომ საქართველოს ყველა რაიონის, თუნდაც სულ მცირე საკაბელოშიც კი შევიდეთ. განვაახლეთ სამაუწყებლო აპარატურა და რეგიონულ ტელევიზიებში პირველი გადავედით HD ხარისხზე. გაიზარდა ჩვენი მაუწყებლობის ხარისხი, ასევე, შეგვიძლია ვთქვათ, რომ მზად ვხვდებით საქართველოში ციფრული მაუწყებლობის დაწყებას. უკვე მთავრდება თბილისის სტუდიის გამართვა. რეკლამაზეა ჩვენი ფინანსური მდგომარეობა დამოკიდებული და მაუწყებლობის გაფართოებიდან გამომდინარე, სარეკლამო შემოსვლის გაზრდაზეც ვმუშაობთ, ასევე ვამაზადებთ რამდენიმე ახალ სატალევიზიო პროექტს, რომელსაც ფონდებში შევიტანთ“  - აცახადებს ტელე–რადიო კოპანია ,,თრიალეთის“ გენერალური დირექტორი ჯონი ნანეტაშვილი.
ტელეკოპანია ,,დია“–ს მდგომარება არჩევნების შემდეგ საგრძნობლად შეიცვალა, ფინანსური პრობლემებიდან გამომდინარე ტელევიზიის საეთერო სტუდია გორიდან ისევ ხაშურში გადაიტანეს, რასაც თანამშრომლების შემცირება და გარკვეული პერიოდის განმავლობაში, საინფორმაციო გამოშვებების შეჩერებაც მოჰყვა. ამჟამად ,დია“–ს საინფორმაციო გამოშვებას ერთი გადამღები ჯგუფის ჰყავს და საარჩევნოდ სტაჟიორების აყვანას აპირებს. ტელევიზიის დირექტორის მაია ტატულაშვილის განცხადებით, ყველა ხელშეკრულება რომელიც გასული წლის საპარლამენტო არჩევნებამდე მუნიციპალიტეტებთან ჰქონდათ, შეჩერებულია, ტელევიზიას კი, საკაბელო კოპანიის შემოსვლებით ინახავენ.
,,არჩევნებამდე ტელევიზიის დირეტორი იყო გიორგი კალატოზიშვილი და არჩევნების შემდეგ გავხდი მე, არ მაქვს ინფორმაცია რას აკეთებდა ეს ტელევიზია არჩევნებამდე, უფრო სწორად მასზე მე არ მაქვს პასუხიმგებლობა, ახლა წყნარად ვართ, ამჟამად ფინანსური მდგომარეობიდან გამომდინარე, გვყავს ჟურნალიტი და ოპერატორი, საარჩევნოდ ვაპირებთ სტაჟიორების დამატებას, რაც შეეხება პოლიტიკური სუბიექტების რეკლამას, ფასიანს არავინ მოიტანს ჩვენთან, თუმცა ამ საკითხზე სარჩელს ვამზადებით ასოციაციასთან ერთად და ვნახოთ რა გამოვა, ჩვენი მაუწყებლობა ხაშურისა და მის მიმდებარე ტერიტორიას ფარავს თუმცა ჩვენ შეძლებისდაგვარად ვაშუქებთ რეგიონის ამბებს“ - ამბობს ტატულაშვილი.
ასეთია წინასარჩევნო მედიაგარემო შიდა ქართლში, ადგილობრივი ბეჭდური და ელეტრონული მედიის წარმომადგენლები სირთულების მიუხედავად, მაინც ცდილობენ მოსახლეობის ინფორმირებულობას.

Two TV-Companies, one radio station, two newspapers and one news agency operate in Shida Kartli region. In addition to that, there are budget-funded periodicals in all four districts in the region, which mostly highlight projects/activities implemented by the local government and announcements about tenders in the districts.
Representatives of independent media allege that oppression on journalists has increased. They still cope with serious financial problems; TV-companies complain about small advertising payment; newspapers have even more problems though despite that, during pre-election period all media sources get more active.
Nowadays, there is only one independent monthly newspaper in Gori – Khalkhis Gazeti [People’s newspaper]. Editor-in-chief of the newspaper Rezo Okruashvili said despite small funding, they manage to increase number of issues during election period.
“Currently, we issue one edition per month; we do not have any political advertisements and funding. At this stage, we do not meet interests of the so-called free-media’s clan. In October, 2013 we intend to increase the periodicity and as usually we will observe the elections too,” said Editor Rezo Okruashvili.
Website of the Information Center of Shida Kartli www.qartli.ge is the only news agency in the region, which intends to renew edition of the newspaper Kartlis Khma [Kartli Voice] from September. Editor of the Information Center Saba Tsitsikashvili said they have little resources but will effectively use it.
“We reported about misuse of administrative resources during Margvelashvili’s election campaign in Kaspi when village attorneys organized mobilization of people to meet the candidate. We also observe pre-election period and send monitoring reports to different organizations in the form of digest. Interagency Task Force for Fair Elections discussed one of our materials and several attorneys in Kaspi district might be fined with 2000 lari. We do not have political advertisements; we received phone-calls from clients, who wanted to order ads but in the end nobody sent political ads to us. Second stage of the Information Center of Shida Kartli is over and now we still expect donors to fund us,” Saba Tsitsikiashvili said.
Pre-election preparations have already started at TV-Radio Company Trialeti; they increased the scope of their broadcasting and joined cable companies working in Tbilisi and other regions. Director of the TV-Company said they impartially cover ongoing events in the regions. In their newscasts, they spend most time on the findings of the nongovernmental organizations’ monitoring during pre-election period and meetings of presidential candidates with electorate.
“We do not have political advertisements nowadays. We cover campaigns of all presidential candidates equally in our newscasts; we will work in special regime because of upcoming elections. We will highlight the work of the Regional Election Commission before elections and on the Election Day; also we will report about the  results of monitoring carried out by nongovernmental organizations during pre-election period; also issues related with the misuse of administrative resource. In October we plan debates between presidential candidates, discuss their election programs and population will have chance to participate in the process both in the studio and by phone calls. As for the development of the TV-Radio Company, we intensively work in this direction. Nowadays, we broadcast via cable companies in Tbilisi and other regions too. We are attached to the Blackseasat satellites, networks of SilkTV, Global and Caucasus TV. We also broadcast online via myvideo.ge. We intend to broaden our coverage in order to reach every region at least via cable companies. We renewed our equipment and were the first among regional broadcasters to shift to HD quality. The quality of our broadcasting was improved; also, we are ready for the introduction of digital broadcasting system in Georgia. We are finalizing with the equipment of the Tbilisi studio. Our financial stability depends on the advertisements and due to broadened broadcasting coverage, we intend to raise advertisement fees too. We also prepare some new TV-projects, which will be submitted to different foundations,” director general of the TV-Company Trialeti Joni Nanetashvili said.
Situation about TV-Company DIA has significantly deteriorated after elections. Due to their financial problems, the studio moved back to Khashuri that resulted into reduction of personnel and for some time they stopped preparation of newscasts too. Currently, DIA’s news room has one camera crew and intends to hire interns during election period. Director of the TV-Company Maya Tatulashvili said all agreements they had signed before last year’s parliamentary elections were suspended and keep the television with the income of the cable company.
“Before parliamentary elections, Giorgi Kalatozishvili was director of the TV-Company and afterwards I replaced him on the position. I do not know what this TV-Company was doing before elections. More correctly, I do not bear responsibility for that. Now we work peacefully; due to our short financial abilities, we have only one journalist and a camera-man; for the election period we intend to recruit one intern. As for advertisements of political subjects, nobody will pay money to us for political ads though we are drafting a lawsuit on this issue together with the association and let’s see what will come of it. We broadcast in Khashuri and surrounding territory though we try to release news from the region,” Tatulashvili said.
It is the pre-election media environment in Shida Kartli; representatives of local printed and online media try to update population about ongoing events despite their financial problems.