8 დღეა 6 ოჯახი ღამეს ღია ცის ქვეშ ათენებს
სექტემბრის დასაწყისიდან  რუსთავის სხვადასხვა შენობებში უნებართვოდ შესახლებული სოციალურად დაუცველი ოჯახების გამოსახლება ეტაპობრივად დაიწყო.  ფართი, რომელიც მათ ეკავათ ლტოლვილთა სამინისტრომ შეისყიდა და შენობების რემონტი დევნილებისთვის დაიწყო.
ასეთი რეალობა დაუდგათ რუსთავის ყოფილი ,,გეპეის“ და #35-ე საბავშო ბაღში უნებართვოთ შესულ ოჯახებს. მათ შენობები დაატოვებინეს.
თვითმმართველობამ გააკეთა განცაცხდებები, რომ არ აქვს საბინაო ფონდი და ბინით ვერავის დაეხმარება. თუმცა მოგვიანებით მცირე წლოვან ბავშვებთან ერთად ღია ცის ქვეშ აღმოჩენილ ოჯახებს თავშესაფარად დავით გარეჯის #30-ის შენობა შესთავაზა.
აღნიშნული შენობა წარმოადგენს ქარხნის საწყობს.  ,, აქ, არ არის  ელექტროენერგია, ბუნებრივი  აირი, სასმელი წყალი და არ საპირფარეშო“, - საუბროენ დავით გარეჯის ახალი მაცხოვრებლები. შენობის ყველაზე პატარა მოსახლე  4 თვისაა.
ამავე შენობაში სთავაზობენ  შესახლებას ყოფილი #35-ე საბავშო  ბაღიდან გამოსახლებულებსაც, თუმცა ისინი ამ ალტერნატიულ თავშესაფარზე უარს აცხადებენ. მე-8 დღეა ყოფილი ბაღიდან გამოსახლებულები შენობის ეზოს არ ტოვებენ და გარეთ გამოყრილ ავეჯთან ერთად ათენებენ ღამეს. საწოლები, საოჯახო ნივთები და  ბავშის სათამაშოები ეზოში აწყვია. საწოლებსა და ცას შორის შუამავალი კი ჭერის ნაცვლად მწვანე ბრეზენტია.
,,13 წელი ვიყავი ქირით, ბოლოს ვეღარ შევძელი  გადახდა  - მეუღლესა და ორ შვილთან ერთად გარეთ აღმოვჩნდი. იმისთვის, რომ თავშესაფარი მქონოდა გასული წლის 5 ოქტომბერს შემოვედი ამ შენობაში. ახლა კი, ყველანი გამოგვასახლეს. ვთხოვთ დაგვეხმაროს ადგილობრივ და ცენტრალურ მთავრობას. 6 ოჯახი ვართ ამ შენობიდან გამოსახლებყულები", - ამბობს, ყოფილი ბაღის შენობიდან გამოსახლებული გიორგი ჩხიტუნიძე.
გარეთ ცხოვრება ყელაზე მეტად სამი შვილის დედას,  ირმა დიაკონიძეს გაუჭირდა. ამბობს, რომ ეპილეფსიით დაავდებული შვილი ჰყავს და სადმე წასავლელი რომ ჰოქნდეს, შვილის ჯანმრთელობას ასეთ საფრთხეს არ შეუქმნიდა.
,, ვარ სოციალურად დაუცველი, მყავს  ეპილეფსიით დაავდებული შვილი. ვის არ სჯერა ჩემი მითხარით, მოვიდეს და გადაამოწმოს ჩემი მდგომარეობა. გამოსახლებისას თავის დაწვა მინდოდა და პოლიციამ შემაჩერა. ამაზე მეტი რა უნდა გავაკეთო?!  მე-5 დღეა გარეთ ვათენებთ ღამეს და სულ ერთხელ  მოვიდა ჩვენი მდგომარეობის სანახავად ადგილობრივი მთავრობა",- საუბრობს დიაკონიძე.
გამოსახლებულებმა შეაჩერეს მათი ყოფილი შენობის რემონტი. მუშებს არ აძლევენ მუშაობის საშუალებას. ამბობენ, რომ სხვა საცხოვრებელი არსად აქვთ და სახელმწიფო ვალდებულია ღია ცის ქვეშ მყოფებს დროებით საცხოვრებელი მისცეს.

Six Families Have Spent Eight Days in the Street
From early September, eviction of indigent families started from different buildings in Rustavi. The space was purchased by the Ministry of Refugees and started their renovation for IDPs.
Illegally sheltered families in the former buildings of Georgian Polytechnic Institute and Kindergarten # 35 were compelled to leave the accommodations.
The local self-government released a statement that they do not have flat-bank and cannot give accommodations to anybody. Later, they offered a building in Davit Gareji Street # 30 to the homeless families with under-age children.
Former inhabitants of the kindergarten # 35 are also offered to shelter the same building but they refused to go there. The families evicted from the kindergarten have been in the yard for eight days already. Their furniture, household items and toys of their children are stored in the yard. They sleep in tents.
“I had been renting a flat for 13 years. Finally I could no longer pay it and turned up in the street with my wife and two children. I entered this building on October 5, 2012. Now, they evicted us. We urge the local and central governments for help. Six families were evicted from the building,” Giorgi Chkhitunidze, evicted from the kindergarten’s building, said.
Living in the street is most difficult for Irma Diakonidze, mother of three children. She said one of her children has epilepsy and if she had to go somewhere, she would not have created threat for her child.
“I am indigent person; my daughter has epilepsy. Who does not believe me, let them come and check it. During eviction I wanted to burn myself but the police stopped me. What else can I do?! We have spent five days in the street and local government has visited us only once,” Diakonidze said.
The evicted families did not allow workers to continue renovation of the building. They say they do not have house anywhere and the state is obliged to give temporary shelter to homeless people.