დაცვის მხარის მოთხოვნა არ დაკმაყოფილდა - ვანო მერაბიშვილი პატიმრობაში რჩება
ქუთაისის საქალაქო სასამართლოში 25 სექტემბერს ყოფილი პრემიერ მინისტრის, ვანო მერაბიშვილის მორიგი სასამართლო სხდომა გაიმართა. დაცვს მხარის მოთხოვნა, შეწყდეს ვანო მერაბიშვილის მიმართ სისხლის სამართლებრივი დევნა, სასამართლომ არ დააკმაყოფილა.
მოსამართლემ არ გაითვალისწინა, ასევე ვანო მერაბიშვილის ადვოკატის გიორგი ჩივიაშვილის მთავარი არგუმენტი,  მერაბიშვილის მიმართ არაუფლებამოსილი პროკურორის მიერ განხორციელებული სამართლებრივი დევნის შესახებ.
აღნიშნულ პროცესზე მოსამართლემ მხოლოდ ბრალდების მხარის შუამდგომლობა დააკმაყოფილა - მოხდა საქმის არსებითი განხილვა, დაიკითხნენ მოწმეები.
როგორც წინა (19 სექტემბერს), ისე მიმდინარე პროცესზე, ძალაში დარჩა ვანო მერაბიშვილის მოთხოვნა მოწმეთა 4000 კაციანი სიის შემცირების შესახებ. "სხვა შემთხვევაში თითოეული მათგანის დაკითხვას წელიწადზე მეტი  დასჭირდება და ეს პროცესი უსასრულობად გადაიქცევა", - აღნიშნა ყოფილმა პრემიერმა.
როგორც დაცვის მხარის, ისე "ნაციონალური მოძრაობის" წევრთა განმარტებით,  მერაბიშვილის პატიმრობაში დარჩენის  არანაირი საფუძველი არ არსებობს,  მოსამართლე თეიმურაზ დგვარელზე კი, გარკვეული ზეწოლა ხორციელდება.

Court Did Not Satisfy Solicitation of the Defense Side – Vano Merabishvili Is Still Imprisoned
Kutaisi City Court held next trial on the former Prime-Minister Vano Merabishvili on September 25. The court did not satisfy the solicitation of Merabishvili’s defense side to drop criminal prosecution against him.
The judge did not consider the main argument of the lawyer Giorgi Chiviashvili, who alleged that non-authoritative prosecutor had imposed prosecution on Merabishvili.
At the trial, judge upheld the solicitation of the prosecutor – they held substantial hearing of the case and witnesses were questioned.
Vano Merabishvili’s request to reduce the list of 4000 witness was not satisfied at this trial like at the previous one (September 19). “Unless you reduce it, it will take more than one year to question all of them and this process will become eternal,” the former PM said.
Defense side and members of the National Movement claim there is no ground to keep Merabishvili in prison and allege that Judge Teimuraz Dgvareli is under oppression.
Based on the aforementioned circumstances, the defense side is preparing application for the Strasbourg Court.