სახალხო დამცველი გაუმართლებლად მიიჩნევს საქართველოს მოქალაქეებისათვის ქვეყნიდან გასვლის მსგავსი შეზღუდვის დაწესებას
02.10.2013
საქართველოს პარლამენტის წევრების მიერ 2013 წლის 19 სექტემბერს ინიცირებული იქნა კანონპროექტი, რომელიც ითვალისწინებს დამატების შეტანას „საქართველოს მოქალაქეების საქართველოდან გასვლის და საქართველოში შემოსვლის წესის შესახებ“ საქართველოს კანონში.
კანონპროექტის მიხედვით, ზემოაღნიშნული კანონის მე–10 მუხლს, რომელიც საქართველოს მოქალაქეებისათვის ქვეყნიდან დროებით გასვლაზე შეზღუდვებს აწესებს, ემატება ახალი „დ“ ქვეპუნქტი, რომლის მიხედვითაც საქართველოს მოქალაქეს ქვეყნიდან დროებითი გასვლისათვის საქართველოს მოქალაქის პასპორტის გაცემაზე ან პასპორტის მოქმედების ვადის გაგრძელებაზე, აგრეთვე საზღვრის გადაკვეთაზე შეიძლება უარი ეთქვას „სახელმწიფო ან/და საზოგადოებრივი უსაფრთხოების დაცვის ინტერესებიდან გამომდინარე“. კანონის მე-10 მუხლის ამჟამად მოქმედი რედაქცია კი იკითხება შემდეგნაირად: „საქართველოს მოქალაქეს შეიძლება უარი ეთქვას საქართველოდან დროებითი გასვლისათვის საქართველოს მოქალაქის პასპორტის გაცემაზე ან პასპორტის მოქმედების ვადის გაგრძელებაზე, აგრეთვე საზღვრის გადაკვეთაზე: ა) თუ იძებნება სამართალდამცავი ორგანოების მიერ; ბ) თუ წარმოადგენს ყალბ ან ძალის არმქონე საბუთებს“.
კანონპროექტის განმარტებით ბარათში აღნიშნულია, რომ მისი მიზანია საქართველოს საკანონმდებლო ხარვეზის აღმოფხვრა, რათა შევსებული იქნეს საქართველოს კონსტიტუციით ისედაც განსაზღვრული შეზღუდვა. ამასთან, განმარტებითი ბარათის მიხედვით, კანონპროექტის არსი მდგომარეობს იმაში, რომ სახელმწიფო და საზოგადოებრივი უსაფრთხოების მიზნებისათვის, შესაძლოა ტერორისტულ ორგანიზაციებთან თანამშრომლობის თუ სხვა მსგავსი საფუძვლით პირს შეეზღუდოს ქვეყნიდან გასვლის უფლება, თუმცა, არ იყოს ინფორმირებული ქვეყნის დატოვების უფლების შეზღუდვის რეალური მიზეზების შესახებ.
მიუხედავად იმისა, რომ სახელმწიფო უშიშროება და საზოგადოებრივი უსაფრთხოება, ისევე როგორც ტერორიზმის წინააღმდეგ ბრძოლა, სახელმწიფოს ერთ-ერთი მთავარი ფუნქციაა, სახალხო დამცველს მიაჩნია, რომ კანონპროექტის ეს ფორმულირება არის იმდენად ზოგადი, რომ სახელმწიფო ხელისუფლების შესაბამის ორგანოებს მისი იმპლემენტაციის დროს განუზომლად ფართო დისკრეციას და მისი სხვადასხვაგვარად ინტერპრეტაციის უფლებამოსილებას ანიჭებს, რაც კანონის განჭვრეტადობის პრინციპის დარღვევას წარმოადგენს.
გაეროს ადამიანის უფლებათა კომიტეტის 27-ე ზოგადი კომენტარის მიხედვით, რომელიც განმარტავს სამოქალაქო და პოლიტიკური უფლებების პაქტის მე-12 მუხლით დაცულ მიმოსვლის თავისუფლებას, კანონი უნდა ადგენდეს მიმოსვლის თავისუფლების შეზღუდვის პირობებს. კომიტეტი განმარტავს, რომ მსგავსი კანონების მიღების დროს სახელმწიფო ყოველთვის უნდა ხელმძღვანელობდეს იმ პრინციპით, რომ შეზღუდვამ არ უნდა დაარღვიოს უფლების არსი. არ უნდა მოხდეს ისე, რომ უფლების/ნორმის ადგილი დაიკავოს შეზღუდვამ და გამონაკლისმა. ამასთან, კანონი, რომელიც მსგავს შეზღუდვებს აწესებს უნდა ადგენდეს ზუსტ კრიტერიუმებს და ამ კანონის აღმასრულებელ პირსა თუ უწყებას არ უნდა აღჭურავდეს განუზომელი დისკრეციით.
შესაბამისად, ვერ გავიზიარებ, განმარტებით ბარათში მოყვანილ განმარტებას, რომ ინიცირებული დამატება აღმოფხვრის კანონში არსებულ ხარვეზს და საქართველოს კონსტიტუციაში ისედაც მოყვანილ შეზღუდვას გაიმეორებს.
უპირველეს ყოვლისა უნდა აღინიშნოს, რომ საქართველოს კონსტიტუცია, ისევე როგორც ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის მე-2 დამატებითი ოქმის მე-2 მუხლი და სამოქალაქო და პოლიტიკური უფლებების შესახებ პაქტის მე-12 მუხლი ადგენს ამა თუ იმ უფლების შეზღუდვის მხოლოდ ჩარჩოს/პრინციპებს, ხოლო, კანონში მათი იმპლემენტაცია ზუსტი და განჭვრეტადი ფორმულირებებით უნდა ხდებოდეს.
საქართველოს კონსტიტუციის 22–ე მუხლი იცავს საქართველოს მოქალაქეების მიმოსვლის, მათ შორის ქვეყნის დატოვების უფლებას. ხოლო, ამავე მუხლის მე–3 ნაწილის მიხედვით, „ამ უფლებათა შეზღუდვა შეიძლება მხოლოდ კანონის შესაბამისად, დემოკრატიული საზოგადოების არსებობისათვის აუცილებელი სახელმწიფო უშიშროების ან საზოგადოებრივი უსაფრთხოების უზრუნველყოფის, ჯანმრთელობის დაცვის, დანაშაულის თავიდან აცილების ან მართლმსაჯულების განხორციელების მიზნით.“ დებულების პირდაპირი/დაუზუსტებელი გადატანა კანონში, კონსტიტუციის შესაბამისი ნორმის შინაარსიდან გამომდინარე, ვერ ჩაითვლება ამ კონსტიტუციური მოთხოვნის სამართლებრივად გამართულ იმპლემენტაციად. კონსტიტუცია ქვეყნიდან გასვლის უფლების შეზღუდვას უშვებს მხოლოდ კანონით გათვალისწინებულ შემთხვევებში, კონსტიტუციის იმავე დებულებაში ჩამოთვლილი მიზნების მისაღწევად. გაეროს ადამიანის უფლებათა კომიტეტის 27-ე ზოგადი კომენტარის მიხედვით, ნათელია, რომ მიმოსვლის თავისუფლებაში ჩარევისათვის არ არის საკმარისი რომ შეზღუდვა ემსახურებოდეს ერთ-ერთ ჩამოთვლილ მიზანს, აუცილებელია რომ ეს შეზღუდვები ამავე დროს იყოს აუცილებელი. ამასთან, შეზღუდვა უნდა იყოს მისაღწევი მიზნის პროპორციული და ამავდროულად, ყველაზე ნაკლებად უნდა ახდენდეს მიმოსვლის თავისუფლებაში ჩარევას. შესაბამისად, ცხადია, რომ საქართველოს კონსტიტუცია ადგენს ზოგად პრინციპებს, ხოლო კანონში უნდა მოხდეს კონკრეტული შემთხვევების გაწერა, რომელიც გასაგები და განჭვრეტადი იქნება როგორც რიგითი მოქალაქეების, ასევე სახელმწიფო ხელისუფლების შესაბამისი ორგანოსა თუ უფლებამოსილი პირისათვის და არ გამოიწვევს მიმოსვლის თავისუფლების არსის დაკარგვას.
ამასთან, მნიშვნელოვანია, რომ კანონი ზუსტად და დეტალურად განსაზღვრავდეს მსგავსი შეზღუდვის შესახებ მიღებული გადაწყვეტილების გასაჩივრების წესსა და პირობებს. გაეროს ადამიანის უფლებათა კომიტეტი განმარტავს, რომ პროპორციულობის პრინციპი დაცული უნდა იყოს არა მარტო იმ კანონის მიერ, რომელიც მსგავს შეზღუდვებს აწესებს, არამედ ყველა იმ ადმინისტრაციული და სასამართლო უწყებების მიერ, რომელიც ამ კანონს იყენებს.
შესაბამისად, სახალხო დამცველის მოუწოდებს კანონპროექტის ინიციატორებსა და საქართველოს პარლამენტის წევრებს მხედველობაში იქნეს მიღებული ყველა ზემოაღნიშნული ფაქტორი და კანონში ცვლილებები განხორციელდეს იმგვარად, რომ მიღებული კანონი არ გახდეს საქართველოს კონსტიტუციითა და ადამიანის უფლებათა საერთაშორის აქტებით დაცული მიმოსვლის თავისუფლების დარღვევის წყარო.

Public Defender Regards Limiting the Right to Leave Country for Georgian Citizens Unjustifiable
On September 19, 2013, members of the Parliament have initiated draft amendments to the Law on Leaving and Entering Georgia by the Citizens of Georgia.
According to the draft amendment, subparagraph “d” will be added to Article 10 of the law mentioned above, which sets limitations on temporarily leaving the country for citizens of Georgia. The addition will state that a citizen of Georgia can be denied to be issued a passport or to have the existing passport expiration date prolonged, as well as to cross the border to temporarily leave the country due to “securing national security or public safety”. Currently the wording of Article 10 is the following: “a citizen of Georgia can be denied to be issued a passport or to have the existing passport expiration date prolonged, as well as to cross the border to temporarily leave the country: a) If he/she is wanted by law enforcement agencies; b) If he/she presents fraudulent or invalid documents.
The explanatory note of the draft amendment states that the amendment is aimed to resolve the legislative shortcoming and to complement the restriction already prescribed by the Constitution of Georgia. In addition, according to the explanatory note, in order to secure national security or public safety, an individual’s right to leave country may be limited due to his/her cooperation with terrorist organizations or for other similar reasons, however he/she will not be provided the real reasons for the denial.
Even though protection of national security and public safety, along with fight against terrorism are one the of the main functions of the government, Public Defender regards that the current wording of the draft is so general, that while implementing the law relevant governmental bodies will have immeasurably wide discretion and possibilities for varied interpretation of the law, which violates the principle of predictability of law.
According to General Comment 27 of the United Nations Human Rights Committee, which clarifies the freedom of movement protected by the Article 12 of the International Covenant on Civil and Political Rights, “The law itself has to establish the conditions under which the rights may be limited.” The Committee further explains that “The permissible limitations which may be imposed on the rights protected under article 12 must not nullify the principle of liberty of movement”. The limitation must not replace the right. In addition, “The laws authorizing the application of restrictions should use precise criteria and may not confer unfettered discretion on those charged with their execution”.
Therefore, we cannot share the view expressed in the explanatory note, that the initiated amendment will resolve the legislative shortcoming and simply restate the limitation provided in the Constitution.
First of all, the Constitution of Georgia as well as 2nd Additional Protocol of European Convention on Human Rights and the Article 12 of the International Covenant on Civil and Political Rights only set frame/principles of certain limitations, and implementation of the principles in the law must be precise and predictable.
Article 22 of the Constitution of Georgia protects the right of Georgian citizens to free movement, including the right to leave the country. And according to sub-paragraph 3 of this article: “These rights may be restricted only in accordance with law, in the interests of securing national security or public safety, protection of health, prevention of crime or administration of justice that is necessary for maintaining a democratic society.”
Straight/non-clarified copying of a constitutional norm cannot be regarded as a legislative implementation of constitutional requirement. The Constitution allows restriction to leave the country only in cases prescribed by the law, to reach the goals stated in the same article of the Constitution. Based on the General Comment 27 of the United Nations Human Rights Committee it is clear that in order to interfere with the right to free movement, it is not enough for the limitation to serve one of the listed purposes, it is also necessary for the limitation to be essential. In addition, the limitation should be proportional of the purpose and at the same time should have the least impact on the right to free movement. Therefore, it is apparent that the constitution of Georgia sets only the general standard and the specific cases should be prescribe by law, in a way that will be clear and predictable for general citizens of Georgia, as well as for state officials and will not result in loss of the essence of the right to free movement.
Additionally, it is important that the terms and procedure for appeal against such limitations are defined by the law in a clear and detailed way. The United Nations Human Rights Committee clarifies that the principle of proportionality should be protected not only by the law that sets out this type of limitations, but also by every administrative and judicial entity that use this law.
Therefore, Public Defender calls upon the initiators of the daft law in question and members of the Parliament of Georgia to take into account all of the factors listed above and to adopt such changes to the law, that will not result in violation of the right to free movement guaranteed by the Constitution of Georgia and international human rights legislation.