საპასპორტო ციებცხელება ახალგორში
ახალგორის დე ფაქტო ოსური მილიციის საპასპორტო განყოფილების წარმომადგენლები ოსური პასპორტის მსურველებისგან საქართველოს იუსტიციის სამინისტროდან იმ საბუთს ითხოვენ, რომელიც დასტური იქნება იმისა, რომ ესა თუ ის პირი მართლაც უარს ამბობს საქართველოს მოქალაქეობაზე. სწორედ ამ მოთხოვნამ შეაჩერა ოსური პასპორტების გაცემის პროცესი ახალგორში, რასაც ბოლო თვეების განმავლობაში საკმაოდ მასობრივი ხასიათი ჰქონდა.
ოსური პასპორტის აღების მსურველებს ვიდრე ამ მოთხოვნას წაუყენებდნენ, სანაცვლოდ მთავარი მოთხოვნა ქართული პირადობის დამადასტურებელი მოწმობის ჩაბარება იყო. პირადობის მოწმობას კი უნდა დართვოდა განცხადება, რომ პირი უარს ამბობდა საქართველოს მოქალაქეობაზე.
ახლგორელების უმეტესობამ, ვინც ოსური პასპორტი აიღო, განცხადება და საქართველოს პირადობის დამადასტურებელი მოწმობა ჩააბარა, რაზეც, ცხადია, ხმამაღლა ვერ საუბრობენ. ასეთებმა პირადობის მოწმობის ახლებური ვარიანტი აი-დი ბარათი პირადობის ჩაბარებამდე აიღეს და, შესაბამისად, პირადობის დამადასტურებელი მოწმობა აღარც სჭირდებათ.
თუკი ადრე ყველა შიშით საუბრობდა, რომ ახალგორში ოსური პასპორტიზაცია ძალდატანებით მოხდებოდა, ეს საერთოდ არ გამართლდა. არათუ ძალდატანებით, ახალგორში ოსური პასპორტის აღების სურვილი ფაქტობრივად ყველას აქვს, მაგრამ ხელი ყველას ვერ მიუწვდება.
„ბოლო დროს ძალიან ბევრს ჰქონდა ამ საბუთის აღების სურვილი და ბევრმაც აიღო. მთავარი მოთხოვნა იყო ქართული პირადობის მოწმობის ჩაბარება. ახლა კი მარტო პირადობა აღარ უნდათ. გვეუბნებიან, საბუთი მოიტანე საქართველოს ისუტიციის სამინისტროდან, რომ უარს ამბობ საქართველოს მოქალაქეობაზეო. აბა, ასეთ საბუთს როგორ მოიტან?!“ – შეწუხებული ამბობს ჩვენთან საუბარში ერთ-ერთი ადგილობრივი ქალბატონი.
ცნობისათვის, ე.წ. ოსური პასპორტი თითქმის ყველა ახალგორელ პენსიონერს აქვს, ასევე – ცხინვალის ბიუჯეტზე არსებული ორგანიზაცია-დაწესებულების თანამშრომლებსაც. თავიდან, პასპორტების გაცემის საწყის ეტაპზე, არანაირი პირობა-მოთხოვნა არ არსებობდა. მას შემდეგ კი, რაც ოსური პასპორტი ბევრისთვის სასურველი და მიმზიდველი გახდა (პენსია თუ ხელფასის გამო, ასევე გადაადგილებისთვის), სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო ხელისუფლების წარმომადგენლები სანაცვლოდ მოითხოვდნენ განცხადებას საქართველოს მოქალაქეობაზე უარის თქმის ტექსტით და ქართული პირადობის დამადასტურებელი მოწმობის ჩაბარებას.
ამ დროისათვის ოსური პასპორტი ახალგორელების დაახლოებით 30-40% აქვს აღებული. მათ შორის არიან ისეთებიც, ვინც ახალგორში თუნდაც საჭირო პროცედურებისთვის საერთოდ არ ჩასულან და პასპორტი პირდაპირ წეროვანის დევნილთა ჩასახლებაში „მიურთმევიათ“ (როგორც ადგილობრივები ამბობენ). ასეთებს პირადობის დამადასტურებელი მოწმობა ახალგორის ოსურ მილიციაში ჩაბარებული არა აქვთ. მათ, თავად ახალგორელების ცნობით, ოსური პასპორტის აღებისთვის გარკვეული თანხაც (დაახლოებით 300 დოლარი) აქვთ გადახდილი.
სწორედ აღნიშნულთან დაკავშირებით დაინტერესებული არიან ცხინვალის ძალოვანი სტრუქტურები, რომლებიც ცდილობენ გაარკვიონ თუ რა გზით შეძლო პირმა პასპორტის აღება ახალგორში ჩაუსვლელად და ვინ იღებს ამაში ფულს.
აღსანიშნავია ის ფაქტიც, რომ ბოლო 2 თვის განმავლობაში ადგილობრივი პენსიონერებიდან სწორედ ოსურ-რუსული პენსიისთვის ოსური პასპორტის აღება ზოგს გაუძნელდა, ზოგმა საერთოდ ვერ აიღო.
„მართლა ასეა, დამეფიცება! ახლა უნდა მივიდე და ვკითხო: რამდენი წელი უნდა ვიდგე რიგში, რომ მეც მომიწიოს აღება. მორთმევა არ მინდა. ოღონდ მომცენ და მე თვითონ მივალ ასაღებად“, – ამბობდა ახალგორელი პენსიონერი ქალბატონი, რომელსაც ოსური პასპორტი სწორედაც ოსურ-რუსული პენსიის ასაღებად უნდა.
ახალგორში ყველაზე მინიმალური საპენსიო თანხაა 300 ლარის ეკვივალენტი რუბლებში. ადგილობრივ დე ფაქტო საბჭოში აცხადებენ, რომ იანვრიდან საპენსიო თანხა უფრო მეტად გაიზრდება. სწორედ ამიტომაც გახდა ახალგორელებისთვის ოსური პასპორტი ერთობ სასურველი.
ცხინვალი აპირებს, გადახედოს იმ სიას, თუ ვის აქვს აღებული ოსური პასპორტი. რა ნიშნით მოხდება იმ ადამიანების დახარისხება, რომელთაც ოსურ პასპორტს ჩამოართმევენ, უცნობია. ადგილობრივების ვარაუდით, ვინც მუდმივად ცხოვრობს ახალგორში და რეგულარურად მუშაობს რომელიმე დაწესებულებაში, არ ჩამოართმევენ.
დე ფაქტო ხელისუფლების გეგმით, მომავალი წლის მარტისთვის, სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო პარამენტის არჩევნებამდე ყველა ახალგორელს, ვინც მუდმივად ცხოვრობს რაიონში, ოსური პასპორტი უნდა ჰქონდეს. ანუ გაზაფხულისთის პასპორტიზაციის პროცესი უნდა დასრულდეს. თუმცა ყოველივე ჯერჯერობით გეგმაშია და დაზუსტებული არ არის. მით უმეტეს, რომ პასპორტიზაციის პროცესი დაახლოებით მესამე თვეა, შეჩერებულია.

Passport Turmoil in Akhalgori
Representatives of the Akhalgori district passport unit at the de-facto militia office in South Ossetia request applicants for the Ossetian passports to provide notification on declining Georgian citizenship from the Ministry of Justice. This request hindered process of issuing Ossetian passports in Akhalgori that was quite intensive process for the past few months.
Before, applicants were asked to provide only ID. But now, applicants should attach a notification on his/her refusal on Georgian Citizenship to the ID card.
Majority of Akhalgori residents, who received Ossetian passports, had handed the notification and Georgian ID cards though they avoid speaking about it loudly. They had received updated version of Georgian IDs before giving in and did not need other documents for application.
Although, everybody complained that Ossetian forced passportization process was going on in Akhalgori, the information was not justified. In the contrary, everybody wanted to get Ossetian passport in Akhalgori but not everybody can get it.
“Lately, a lot of people applied for the passport and many of them got it. The main request was to give in Georgian IDs. But now they also request a notification from the Ministry of Justice that you declined Georgian citizen. How can I get similar document?!” a local woman complained.
Almost every retired person living in Akhalgori has so-called Ossetian passport, also employees of the agencies, which get funds from the Tskhinvali budget. Initially, the local de-facto authority did not have any requirements for issuing passports but then, after Ossetian passports became attractive for many locals, (because of pension/salary and transportation), de-facto government of South Ossetia instead requested document to prove that applicant had declined Georgian citizenship and given Georgian ID in.
About 30-40% of Akhalgori district residents have already received Ossetian passports. Among them are those people, who had never arrived in Akhalgori at least for necessary procedures and received their passports in Tserovani IDP settlement (the locals complain).
They have not handed in Georgian IDs at Akhalgori militia office. They even paid some bribes (approximately 300 USD) for the Ossetian passport.
Tskhinvali de-facto law enforcement agencies study the aforementioned fact and try to find out how certain people obtained Ossetia passports without arriving in Akhalgori district and who issued those passports on them.
It is noteworthy that some local retired residents could hardly get passports to receive their Ossetian-Russian pensions within two months but several people could not get at all.
“I can swear that I am saying the truth! Now I have to go and ask: how many years should I wait for it? I do not want anybody to deliver it to my home. They should at least issue the passport on me and I will go to pick it up,” a retired woman from Akhalgori district said who wants to get passport to receive Ossetian-Russian pension afterwards.
The minimal pension in Akhalgori district is equivalent to 300 lari in Russian rubles. Local de-facto council representatives say the pension will increase from January 2014. So, Akhalgori district residents prefer to get Ossetian passports.
Tskhinvali is going to look up the list of people with Ossetian passports. It is not known yet what criteria will be used to select people. Locals assume, those who permanently live in Akhalgori and regularly work in any agency there, will keep their passports.
De-facto government plans to give Ossetian passport to every resident of Akhalgori district, who permanently lives in the district, before March of 2014, when election of de-facto parliament of South Ossetia is scheduled. So, the passportization process shall finish by next spring. However, it is only plan and nothing is clarified. Moreover, the passportization process has hindered for three months already.