არასრულწლოვანის ოჯახი თვითმკვლელობის ვერსიას გამორიცხავს
ქუთაისის #2 საპყრობილეში არასრულწლოვანი პატიმრის გარდაცვალების ფაქტზე გამოძიებაა დაწყებული. წინასწარი ინფორმაციით, ეს არის სუიციდის შემთხვევა - 16 წლის გიორგი ძველაიამ თავი მოიკლა. ამის შესახებ, მომხდარიდან რამდენიმე საათში, #2 საპყრობილეში ვიზიტისას, სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის  მინისტრმა სოზარ სუბარმა განაცხადა.
"წინასწარი ინფორმაციით, ეს არის სუიციდის შემთხვევა. ბოლო ერთი წლის განმავლობაში პირველად მოხდა არასრლწლოვანი პატიმრის გარდაცვალება, რაც ძალიან სამწუხარო ფაქტია", -  აღნიშნა სუბარმა.
გარდაცვლილის ოჯახის წევრები აცხადებენ, რომ არასრულწლოვანს თვითმკვლელობის არანაირი საბაბი არ ჰქონდა, მითუფრო, რომ მას საპატიმრო რამდენიმე დღეში, გირაოს გადახდის სანაცვლოდ უნდა დაეტოვებინა.
"ბავშვი ციხეზე 24 საათის გადაყვანილი იყო. მალე იქედან უნდა გამოგვეყვანა და მან, ამის შესახებ, რა თქმა უნდა, იცოდა. ისმის კითხვა - რატომ მოიკლავდა თავს? არც მოუკლავს. იგი მოკლეს და ამის მიზეზი ისაა, რომ უთანხმოება ჰქონდა სხვა პატიმრებთან, კერძოდ, ე.წ. ციხის მაყურებელთან", - აცხადებს გარდაცვლილი პატიმრის მამა თენგიზ ძველაია.
ქუთაისის მე-2 საპყრობილეში ე.წ. ციხის მაყურებლის არსებობის შესახებ ინფორმაცია ბოლო პერიოდში არაერთხელ გაჟღერდა. ამის შესახებ მიმდინარე წლის 24 მაისს გეგუთის მე-14 დაწესებულებაში 24 წლის პატიმრის ლევან კორტავას მკვლელობის შემდეგაც ითქვა. საპროტესტო აქციაზე, რომელიც მაშინ, მომხდარიდან რამდენიმე დღეში სასჯელაღსრულების მე-14 და მე-2 დაწესებულებებთან ერთობლივად გაიმართა, ლევან კორტავას და სხვა პატიმრების ახლობლები აცხადებდნენ, რომ საქართველოს ციხეებში, კერძოდ კი, გეგუთის მე-14 და ქუთაისის მე-2 დაწესებულებებში კვლავ ძველი რეჟიმია და ციხეს ე.წ. მაყურებელი აკონტროლებს.
"სწორედ ეს მიზეზი და უთანხმოება გახდა 16 წლის ბავშვის სიკვდილის მიზეზი. ჩვენ სხვა ვერსია არ გვაქვს. სხვა ვერსია უბრალოდ, გამორიცხულია", - აცხადებენ გარდაცვლილი არასრულწლოვანის ახლობლები.
უთანხმოების მომენტს არ გამორიცხავს სასჯელაღსრულების მინისტრიც. მისი განხადებით, არასრულწლოვანმა ცალკე საკანში გადაყვანა და მარტო ყოფნა ითხოვა. მან ამის შესახებ განცხადებით ციხის ადმინისტრაციას მიმართა. შემთხვევამდე რამენიმე საათის წინ კი, პატიმართან სოციალური მუშაკები იმყოფებოდნენ.
"შემთხვევა არასრულწლოვანის საკნიდან სოციალური სამსახურის წარმომადგენლის გასვლიდან ნახევარ საათში მოხდა. პატიმარი დღის მანძილზე მათ რამდენჯერმე მოინახულეს. იგი საკანში მარტო იმყოფებოდა", - აცხადებს სასჯელაღსრულების მინისტრი.
humanrights.ge სახალხო დამცველის ქუთაისის ოფისის წარმომადგენლობას დაუკავშირდა.
"ნებისმიერი მსგავსი შემთხვევა ჩვენთვის, ბუნებრივია, მნიშვნელოვანია. მითუფრო, რომ საქმე ეხება არასრულწლოვანს. ჩვენ 8 ოქტომბერს მთელი დღის განმავლობაში ვიმყოფებოდით ქუთაისის მე-2 დაწესებულებაში. დავათვალიერეთ შემთხვევის ადგილი. გავესაუბრეთ პატიმრებს. ბუნებრივია, ვრცელდება სხვადასხვა ვერსია. თუმცა, უნდა დაველოდოთ გამოძიების დასრულებას. ყველა კითხვას სწორედ ის გასცემს პასუხს", - აცხადებს ომბუდსმენის რწმუნებული იმერეთში მადონა ბასილაძე humanrights.ge-სთან საუბარში.
სახალხო დამცველის პრესცენტრში აცხადებენ, რომ მათი მხრიდან გამოთხოვილია ინფორმაცია, მიმდინარეობს გამოძიება, ტარდება ექსპერტიზა, რის შემდეგაც გაკეთდება ოფიციალური განცხადებები.
16 წლის გიორგი ძველაია სენაკელია. იგი მიმდინარე წლის აგვისტოში პრეზიდენტის მიერ იქნა შეწყალებული. ამჯერად კი, ქუთაისის მე-2 სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში, ქურდობის ბრალდებით, 24 საათის გადაყვანილი იყო. მას  პატიმრობაც არ ჰქონდა მისჯილი. გირაოს გადახდის შემდეგ არასრულწლოვანს საპყრობილე უნდა დაეტოვებინა.

Family of the Late Juvenile Prisoner Declines Suicide Version
An investigation was launched into the death fact of the juvenile prisoner in Kutaisi Prison #2. According to the preliminary information, Giorgi Dzvelaia, 16, committed suicide. Minister of Corrections and Legal Aid of Georgia Sozar Subari made statement about the accident during his visit in the custody several hours later.
“According to the preliminary information, it was suicide. It is first fact of juvenile prisoner’s death for the past year; it is extremely unpleasant fact,” Subari said.
The family members of the dead prisoner said he had no reason to commit suicide. Moreover, he was about to leave the custody under bail in a few days.
“He was taken to the prison 24 hours before. Soon, we intended to take him out of there and of course he knew about it. There is question – why should he have killed? He has not killed himself. He was murdered because he had discontent with other prisoners, namely with the prison supervisor,” the father of the deceased juvenile Tengiz Dzvelaia said.
Information about so-called supervisors in Kutaisi Prison # 2 was spread second time. First it was said after May 24, 2013 when prisoner Levan Kortava, 24, was killed in Geguti Prison #14. Several days later, relatives of Kortava and other prisoners held protest assembly in front of the prisons # 14 and #2 and claimed old regime was still in force in penitentiary establishments and so-called supervisors controlled the prison.
“It was real reason of his death and disagreement resulted into the death of 16-year-old adult. We do not have another version. It is excluded,” relatives of the deceased juvenile claim.
Minister of Penitentiary does not exclude possibility of disagreement either. He said the juvenile had requested to place him in the separate cell. He had petitioned to the prison administration about it. Several hours before the accident, social workers visited the prisoner.
“The accident occurred half an hour after the social workers left his cell. They visited the prisoner several times during the day. He was alone in the cell,” the Minister said.
Humanrights.ge contacted Kutaisi office of the Public Defender.
“We pay attention to all similar facts, particularly, when a juvenile dies in prison. We spent full day in Kutaisi Prison # 2 on October 8. We examined the place of incident; interviewed prisoners. As usually there are different versions about the accident but we should wait for the investigation results. All questions will be answered after investigation is over,” Madona Basiladze, Public Defender’s Representative in Imereti region, told humanrights.ge.
Press-center of the Public Defender’s Office states they requested information from the penitentiary establishment, investigation is underway, expertise is conducted and official statements will be made afterwards.
16-year-old Giorgi Dzvelaia was from Senaki. President pardoned him in August of 2013. This time, he was placed in Kutaisi Prison # 2 for thievery and spent only 24 hours there. Even imprisonment was not imposed on him yet. After paying the bail, juvenile had to leave prison.