პირველივე ტურში არჩევის შემთხვევაში, პრეზიდენტის ადგილს გამარჯვებული კანდიდატი 17 ნოემბერს დაიკავებს
პრეზიდენტის პირველივე ტურში არჩევის შემთხვევაში, მიხეილ სააკაშვილის ადგილს გამარჯვებული კანდიდატი 17 ნოემბერს დაიკავებს.
სწორედ ამ დღეს გაიმართება ინაუგურაციის ცერემონიალი და ვილნიუსის სამიტზეც საქართველოს ახალი პრეზიდენტი წარადგენს.
კონსტიტუციის თანახმად, ახალი პრეზიდენტი ფიცს დებს არჩევის დღიდან მესამე კვირა დღეს.
როგორც საპარლამენტო უმრავლესობის ერთ-ერთმა ლიდერმა, ვახტანგ ხმალაძემ "ინტერპრესნიუსს" განუცხადა, კონსტიტუციის ეს ჩანაწერი ნიშნავს, რომ ინაუგურაცია 17 ნოემბერს უნდა გაიმართოს და შესაბამისად, 17 ნოემბრიდან ქვეყანას ახალი პრეზიდენტი ეყოლება.
"17 ნოემბრიდან მიხეილ სააკაშვილი პრეზიდენტი აღარ იქნება. ამდენად, ვილნიუსის სამიტზე ის პრეზიდენტის რანგში ვერ წავა", - განუცხადა "ინტერპრესნიუსს" ხმალაძემ.
მიხეილ სააკაშვილი საქართველოს პრეზიდენტის რანგში ვილნიუსის სამიტზე მხოლოდ იმ შემთხვევაში შეიძლება წარსდგეს, თუკი გამარჯვებული 27 ოქტომბრის შედეგებით ვერ გამოვლინდება და არჩევნების მეორე ტური გახდება საჭირო, თუმცა ამასთან დაკავშირებით ხმალაძე ამბობს, რომ "მეორე ტურის ალბათობა მცირეა".
შეგახსენებთ, რომ ვილნიუსში "აღმოსავლეთ პარტნიორობის" სამიტი, სადაც საქართველო ევროკავშირთან ასოცირების შესახებ შეთანხმების პარაფირებას ელოდება, მიმდინარე წლის 28-29 ნოემბერს გაიმართება. რამდენიმე თვის წინ მიხეილ სააკაშვილმა განაცხადა, რომ ვილნიუსის სამიტი მისთვის პრეზიდენტის რანგში ბოლო სამიტი იქნება. ვილნიუსში პრეზიდენტის რანგში აპირებს ჩასვლას "ქართული ოცნების" პრეზიდენტობის კანდიდატი გიორგი მარგველაშვილიც, რომელიც დარწმუნებულია, რომ 27 ოქტომბრის არჩევნებს ის იგებს.

If Elected in the First Round of Elections, Winner Candidate Will Occupy President’s Position on November 17
If the president is elected through the first round, the winner candidate will replace Mikheil Saakashvili on the position on November 17.
The inauguration ceremony will take place on that day and the new president will present Georgia at the Vilnius Summit.
In accordance to the Constitution, the new president will take an oath on the third Sunday after being elected.
A leader of the parliamentary majority Vakhtang Khmaladze told Interpresnews that this particular norm in the Constitution means that Inauguration Ceremony will take place on November 17 and as a result the country will have a new president on November 17.
“Mikheil Saakashvili will no longer be the President of Georgia from November 17. So, he cannot travel to the Vilnius Summit as a president,” Khmaladze told IPN.
Mikheil Saakashvili can travel to Vilnius Summit as a president if the second round of the presidential elections is needed in the country. However, Khmaladze said there is “little probability” of the round of presidential election.”
Third Eastern Partnership Summit, where Georgia expects to initial association agreement with EU, will be held on November 28-29, 2013 in Vilnius. Several months ago, Mikheil Saakashvili said that Vilnius Summit will be last summit where he will participate as a president. Presidential candidate of the Georgian Dream Giorgi Margvelashvili also intends to travel to Vilnius as a president, because he is convinced he will win October 27 Elections.