მედია აგრძელებს არჩევნების დაბალანსებულად გაშუქებას - ჟურნალისტური ეთიკის ქარტიის მეორე შუალედური ანგარიში
გელა ბოჩიკაშვილი,www.media.ge
საქართველოს ჟურნალისტური ეთიკის ქარტიამ დღეს, 21 ოქტომბერს მედიასაშუალების მედიამონიტორინგის მეორე შუალედური ანგარიშის (16 სექტემბერი – 10 ოქტომბერი) შედეგები გამოქვეყნა. მონიტორინგის შედეგების მიხედვით, მედია აგრძელებს არჩევნების ზოგადად დაბალანსებულად გაშუქებას. მედიის უმეტესი ნაწილი უფრო ნაკლებ დროს უთმობს მთავრობას, ნაწილმა კი გაზარდა პოლიტიკური პარტიებისა და კანდიდატების გაშუქებისთვის დათმობილი დრო. ტელევიზიებმა ძირითადი დრო „ქართული ოცნებისა“ და „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ გაშუქებას დაუთმეს.
ფონდ „ღია საზოგადოება - საქართველოს“ ფინანსური მხარდაჭერით ქარტია 2 სექტემბრიდან „მემო 98“-თან ერთად აკვირდება 6 სატელევიზიო არხს - საზოგადოებრივი მაუწყებლის „პირველ არხს“, „რუსთავი 2“-ს, „იმედს“, „მაესტროს“, „კავკასიასა“ და ტელეკომპანია „აჭარას“. კვლევაში ჩართული მონიტორები მედიის საშუალებების საქმიანობაში ბალანსს,სიზუსტეს, თემატიკის შერჩევას, სიძულვილის ენასა და სიუჟეტების რიგითობას აკვირდებოდნენ. გარდა ამისა, კვლევაში მოხვდა თითოეული კანდიდატისთვის და ხელისუფლების წარმომადგენლებისთვის დათმობილი დროის ანალიზი.
მეორე შუალედური ანგარიშის შედეგების მიხედვით, დავით ბაქრაძეს უფრო მეტ დროს საზოგადოებრივი მაუწყებელის „პირველი არხზე“, „რუსთავი 2“-სა და „იმედზე“ უთმობდნენ, გიორგი მარგველაშვილს კი - ტელეკომპანიები „მაესტრო“ და „აჭარის“ ტელევიზია.
მედიამონიტორების აზრით, საინფორმაციო გამოშვებებში გასულ სიუჟეტებშიმედია საშუალებებს არ წარმოუდგენიათ სიღრმისეული და ანალიტიკური მასალები, რომელიც ამომრჩევლებს 2013 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებში მონაწილე კანდიდატების თვისებებისა და პროგრამების შეფასებაში დაეხმარებოდა.
მეორე შუალედური ანგარიშის პერიოდში საზოგადოებრივი მაუწყებლის „პირველი არხის“ საინფორმაციო გამოშვებებში არსებული ყველა მნიშვნელოვანი მოვლენა დაბალანსებულად და მიუკერძოებლად გაშუქდა. 1 ოქტომბრიდან არხზე ახალი პოლიტიკური ტოქშოუ დაიწყო, რომლის ბოლობლოკიც პრეზიდენტობის კანდიდატებს ეთმობოდათ. ამავე პერიოდში საინფორმაციო პროგრამებში რამდენიმე დარღვევა დაფიქსირდა. „მოამბის“სიუჟეტში, რომელიც კონფლიქტურ რეგიონებში სამი ოჯახის იძულებით დატოვებას ეხებოდა, ჟურნალისტს არ აღუნიშნავს, რომ ამ სამმა ოჯახმა წინა ხელისუფლებისგან ფინანსური კომპენსაცია და საცხოვრებელი კოტეჯები მიიღო.
გარდა ამისა, 10 ოქტომბერს „მოამბის“ მთავარი გამოშვება ციხეში გარდაცვლილი პატიმრის ფოტოსურათის ახლო ხედის ჩვენებით დაიწყო. სიუჟეტის შინაარსიდან გამომდინარე მონიტორებმა მიიჩნიეს, რომ მსგავსი ფოტოს ახლო ხედით ჩვენება მაყურებველს დამატებით ინფორმაციას არ აწვდიდა.
ტელეკომპანია „რუსთავი 2“ სამონიტორინგო პერიოდში ინფორმაციას მეტწილად დაბალანსებულად და ობიექტურად გადასცემდა. არხზე გადიოდა საზოგადოებრივ-პოლიტიკური ორი ტოქშოუ - „არჩევნები“ და „პოზიცია“. ამ გადაცემებში მიწვეული სტუმრები ბალანსის დაცვით იყო შერჩეული. თუმცა მონიტორებმა დააფიქსირეს რამდენიმე შემთხვევა, როცა ჟურნალისტმა მაყურებელს არასრულყოფილად მიაწოდა ინფორმაცია და დაარღვია ბალანსი. 5 ოქტომბერს მთავარ საინფორმაციო გამოშვებაში ლენტეხის რაიონში დარიშხანითდაბინძურებულ რამდენიმე კერაზე გასული სიუჯეტი 3 ადგილობრივ მოსახლეზე დაყრდნობით მოამზადა. სიუჟეტში არ იყო ხელისუფლების არცერთიწარმომადგენლის პოზიცია დაფიქსირებული და არც მათი პოზიციის მოძიების მცდელობა ჩანდა. გარდა ამისა, „ნაციონალური მოძრაობის“ გენერალური მდივნის, ვანო მერაბიშვილისა და უშიშროების საბჭოს მდივნის, გიგა ბოკერიას კრიტიკული განცხადების შემდეგ მეორე მხარეს პასუხის გაცემის საშულება არ მისცა.
ბალანსის დარღვევის შემთხვევები არ დაფიქსირებულა ტელეკომპანია „იმედის“ეთერში. საინფოამციო გამოშვება „ქრონიკაში“ ხშირად ხვდებოდა მასალები, რომელიც ხელისუფლების წარმატებით მუშაობას ასახავდა და დადებითად წარმოაჩენდა. სამონიტორინგო პერიოდში არხზე ორი პოლიტიკური შოუ გადიოდა - „პოლიტიკის დრო“ და „ღია ეთერი“. გადაცემეში წამყვანები არ ამჟღავნებდნენ განსაკუთრებულ მიკერძოებულობას რომელიმე პოლიტიკურიპარტიის მიმართ.
საინფორმაციო გამოშვებებში გასული სიუჟეტები დაბალანსებული და მიუკერძოებელი იყო ტელეკომპანია „მაესტროს“ ეთერში, თუმცა დაფიქსირდა რამდენიმე შემთხვევა, როცა „ქართული ოცნების“ საპრეზიდენტო კანდიდატი სხვა კანდიდატებთან შედარებით უპირატეს მდგომარეობაში აღმოჩნდა. ამ პერიოდში არხზე სამი პოლიტიკური ტოქშოუ - „სუბიექტური აზრი“, „არგუმენტები“ და „პოლიტმეტრი“ გადიოდა. მონიტორების აზრით, ტოქშოუებში არ იყო გამოყენებული სიძულვილის ენა. „არგუმენტებში“ მხოლოდ ერთხელ გავიდა სიუჟეტი, რომელშიც მხოლოდ ერთი მხარის პოზიცია ჩანდა.
ტელეკომპანია „აჭარის“ ჟურნალისტური სტანდარტების დარღვევები არ აღმოუჩენიათ მონიტორებს. არხზე ძირითად დარღვევად ტექნიკური ხარვეზებია მიჩნეული - რესპოდენტებს არ ჰქონდათ შესაბამისი ტიტრი მითითებული. ამ პერიოდში არხზე მხოლოდ ორი საპრეზიდენტო კანდიდატი მიიწვიეს, ორივეშემთხვევაში ოპონენტის გარეშე.
მონიტორინგის მიხედვით, ხშირ შემთხვევაში საინფორმაციო გამოშვებებში გასული მასალები მეორდება და ინფორმაციის თვალსაზრისით მწირი იყო ტელეკომპანია „კავკასიის“ ეთერში გასული საინფორმაციო გამშვებები. ამის მიუხედავად, გასული მასალები ძირათადად დაბალანსებულად იყო მომზადებული. იყო შემთხვევები, როცა დაირღვა ბალანსი და მეორე მხარეს არ მიეცა პოზიციის დაფიქისრების საშუალება. სამონიტორინგო პერიოდშიარხზე ოთხი ტოქშოუ - „სპექტრი“, „ცხელი ხაზი“, „ბარიერი“ და „არჩევნები 2013“ გადიოდა. გადაცემებში „სპექტრი“ დადებითად წარმოაჩნედა ხელისუფლების წარმომადგენლებს, წინა ხელისუფლებას კი - უარყოფითად.
ამ გადაცემაში არ ყოფილა მიწვეული „ნაციონალური მოძრაობის“ არცერთი წარმომადგენელი. „სპექტრის“ წამყვანი ხშირად იყენებდა ფრაზებს, რომლითაც შეურაცხყოფას აყენებდა მაყურებელსა და კონკრეტულ ჯგუფებს. „ცხელი ხაზის“ წამყვანი, ალექსანდრე ელისაშვიული კი, გამოირჩეოდა ემოციური შეფასებებით. გადაცემებაში სტუმარმა გამოიყენა სიძულვილის ენა, რაზეც წამყვანს სტუმრისთვის თავის შეკავებსისკენ არ მოუწოდებია.
მედიამონიტორინგის პროექტის ფარგლებში „საქართველოს ჟურნალისტური ეთიკის ქარტია“ სულ 3 შუალედურ ანგარიშსა და ერთი საბოლოო დასკვნას გამოაქვეყნებს, სადაც შეტანილი იქნება რჩევები და რეკომენდაციები მონიტორნიგში მონაწილე მედიასაშუალებებისათვის.

Today, October 21, Georgian Charter of Journalistic Ethics published the second interim report (September 16- October 10) of a media-monitoring of media outlets. According to the results of the monitoring, the media in general continues providing balanced coverage of the elections. The major part of the media spares relatively less time on the government, while other part of the media has increased the amount of time dedicated to the coverage of political parties and political candidates. The televisions allot the biggest part of their time to covering Georgian Dream and United National Movement(UNM).
Since September 2, the Charter, with the financial support of the Open Society Georgia Foundation, has been carrying out observation over 6 TV channels together with MEMO 98. Those channels are: the First Channel of GPB, Rustavi 2, Imedi, Maestro, Kavkasia and Adjara TV. The monitoring staff involved in the research has been observing the balance and accuracy currently pertaining to the activity of media outlets, as well as the concept of story selection, usage of the language of hatred and priority order of the stories. In addition, the analysis of the time dedicated to each of the candidates and representatives of the government has as well been included in the report.
According to the second interim report, Rustavi 2 and the First Channel of GPB dedicated more time to Davit Bakradze, whereas Giorgi Margvelashvili has turned to be the one having received the greatest portion of broadcasting time on Maestro and Adjara TV.
The opinion of the monitoring staff says that the TV companies haven’t presented in their newscasts in-depth and analytical materials, which would have helped the voters to better assess the qualities of the candidates participating in the presidential elections.
During the period of the second interim report, the newscasts of the First Channel of GPB provided balanced and impartial coverage of all important events. A new political talk-show was launched on the Channel on October 1, the final block of which was dedicated to the presidential candidates. Several violations were also identified during the same period in the news programs. In the story of Moambe dedicated to the expulsion of three families from conflict regions, the journalist hadn’t mentioned the fact that those three families had received a financial compensations and living cottages from the former government. In addition, the main Moambe issue of October 10 began with the close-up of a photo of an inmate that died in prison. Based on the content of the story, the monitoring personnel came up with the conclusion that demonstrating the close-up of that kind of photo to the viewers didn’t give them viewers any additional information.
During the monitoring period, Rustavi 2 was mostly providing balanced , impartial and objective coverage of information. Two social-political talk-shows- “the Elections” and“Position” were broadcasted by the Channel. The guests invited to those programs were selected in compliance with the balance. The monitors identified, however, several violations, when journalists providing the viewers with incomplete information had breached the balance. The story regarding arsenic contamination in several areas of the Lentekhi district, shown on October 5 by the main newscast, had been prepared on the basis of information provided by 3 local residents. The story didn’t contain any positions stated by the government representatives, and didn’t seem to have any attempt in order to obtain comments from the given officials. Moreover, after a critical statement made by Secretary General of the UNM Vano Merabishvili and Secretary of the Security Council Giga Bokeria, the second party hadn’t been given a chance to response.
No instances of breaching the balance have been identified on the part of Imedi. The Kronika newscast frequently featured materials showcasing successful accomplishments of the government and giving it a positive assessment. The channel was showing two political shows during the monitoring period- “Politico’s Time” and “Open Air”. The presenters of the programs didn’t express peculiar bias in favor of any political party.
The stories shown in the information newscasts of Maestro have as well been balanced and impartial. Several violations were still identified though, when the presidential candidate of Georgian Dream had been highlighted in more advantageous position as compared with the other candidates. The channel at the time was showing three political talk-shows- “Subjective Opinion”, “Arguments” and “Polymeter”. According to the monitors, no language of hatred has been used in the talk-shows. A story showcasing the position of only one party has been shown just once in “Arguments”.The monitors haven’t identified any violations of the journalistic standards at Adjara TV. Technical flaws are the only issues considered as violations on the Channel - respondents shown weren’t supplied with the appropriate titles. Only two presidential candidates had been invited on the Channel at the time, and without the opponent in both cases.
According to the monitoring, there have been many instances of the repetition of information shown by the newscasts, and the newscasts of Kavkasia have been scarce from the information point of view for that matter. Nonetheless, the materials have been mostly prepared in a balanced way. There have been instances when the balance was breached and the second party wasn’t give a chance to express position. 4 talk-shows were shown by the Channel during the monitoring period- “Spectrum”, “Hot Line”, “the Barrier” and “Elections 2013”. Representatives of the current government were positively presented by “Spectrum”, whereas representatives of the former one were given a negative depiction. None of the UNM representatives have been invited to this program. The Presenter of “Spectrum” frequently used phrases insulting to the viewers and concrete groups. Presenter of “Hot Line” Alexandre Elisashvili was notable for emotional evaluations. The program’s guest used the language of hatred and hadn’t been warned by the Presenter to refrain from such expressions.
Within the framework of the media-monitoring, the Georgian Charter of Journalistic Ethics will publish 3 interim reports and 1 final conclusion, which will contain recommendations and advice for the media outlets participating in the monitoring.