შსს-მ ტერორისტული აქტის მოწყობის ბრალდებით ორი ყოფილი მაღალჩინოსანი დააკავა
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სახელმწიფო უსაფრთხოების სააგენტოს თანამშრომლებმა, ტერორისტული აქტის მოწყობის ბრალდებით შსს კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტის აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავარი სამმართველოს ყოფილი უფროსი რომან შამათავა დააკავეს.
როგორც დღეს გამართულ ბრიფინგზე სამინისტროს საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფრომა ნინო გიორგობიანმა განაცხადა, მასთან ერთად დაკავებულია, სამეგრელო-ზემო სვანეთის სპეციალურ ღონისძიებათა ცენტრის განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის სამმართველოსყოფილი თანამშრომელი მალხაზ მურღულია.
შს სამინისტროს ინფორმაციით, 2008 წლის 21 მაისს, ზუგდიდის რაიონის სოფელ ხურჩაში, მშვიდობიანი მოსახლეობის დაშინების მიზნით, რომან შამათავამ,შსს სხვა მაღალ თანამდებობის პირებთან ერთად, ორგანიზება გაუკეთა დაგანახორციელა ტერორისტული აქტი, რამაც შექმნა ადამიანის სიცოცხლის მოსპობის და მნიშვნელოვანი ქონებრივი ზიანის განხორციელების საშიშროება, ასევე ხელყო საზოგადოებრივი უსაფრთხოება.
კერძოდ, გიორგობიანის თქმით, 2008 წლის 21 მაისს, საქართველოს საპარლამენტო არჩევნებში მონაწილეობის მიზნით სოფელ ხურჩაში მობილიზებული იქნა გალის რაიონის სოფელ ნაბაკევის მოსახლეობა, რომელიც საზოგადოებრივი ტრანსპორტის მეშვეობით აპირებდა ზუგდიდში გამგზავრებას.
"დასახელებულ დროს, სოფელ ხურჩაში ტერორისტული აქტის განსახორციელებლად ჩასაფრებულმა რომან შამათავამ, მალხაზ მურღულიამ და მათმა თანამზრახველებმა, ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღიდან ურთიერთშორის ნაწარმოები მრავალჯერადი გასროლით მშვიდობიან მოსახლეობაში გამოიწვიეს პანიკა, აგრეთვე, მალხაზ მურღულიამ "ერ პე გე"-ს ტიპის ყუმბართმტყორცნიდან განხორციელებული ორი გასროლით ააფეთქა ხალხის გადასაყვანად მობილიზებული ავტობუსები.
აფეთქების შედეგად სრულად განადგურდა ორივე სატრანსპორტო საშუალება, ხოლო სიცოცხლისათვის სახიფათო ჯანმრთელობის მძიმე ხარისხის დაზიანება მიიღო მოქალაქე ნანი ქარდავამ. ტერორისტული აქტის განხორციელების შემდეგ, ორგანიზატორებმა სატრანსპორტო საშუალების მძღოლებსა და დაჭრილ მოქალაქეს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ფარული ასიგნებებიდან აუნაზღაურეს მიყენებული ზიანი", - განაცხადა გიორგობიანმა.
მისივე თქმით, გამოძიება საქართველოს სსკ-ის 323-ე მუხლის მე-2 და მე-3 ნაწილებით გათვალისწინებული დანაშაულის ნიშნებით მიმდინარეობს, რაც სასჯელის სახით 15-დან 20 წლამდე ან უვადო თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს. გამოძიება გრძელდება დამკვეთის და სხვა პირების გამოსავლენად.

Officers of State Security Agency of the Ministry of Internal Affairs, on the basis of the relevant decision of the Court, detained former head of Abkhazia Main Division of Constitutional Security Department-Roman Shamatava and former employee of Samegrelo-Zemo Svaneti Special Operations Center Malkhaz Murghulia for terrorist act.
Investigation established that on May 21, 2008 Roman Shamatava, along with other high-rank officials of the Ministry plotted and implemented a terrorist act in Khurcha village, Zugdidi district, with the purpose to intimidate local population. The terrorist act posed danger to human lives, created the threat of causing substantial property damage and violated public security.
In particular, on May 21, 2008 population from Nabakevi village, Gali district had been
mobilized in the village Khurcha, who planned to travel to Zugdidi by buses in order to participate in Parliament Elections.
“On the mentioned day Roman Shamatava, Malkhaz Murghulia and other accomplices
were ambushed on the nearby territory in order to realize the plotted terrorist act and started intense firing to each other by which caused panic among peaceful population.
As a result of the explosion two busses were completely destructed while citizen Nani Kardava received serious health injury.
After the terrorist act organizers reimbursed the caused damage to the wounded civilian and bus drivers from hidden funds off the Ministry of Internal Affairs,” Giorgobiani said.
Investigation was launched for the crime envisaged by the article 323, II and III parts of the Criminal Code of Georgia. The committed crime envisages from 15 to 20 year of imprisonment or lifetime imprisonment.