საარჩევნო უბანზე მედიის მუშაობასთან დაკავშირებული რეგულაცია გამარტივდა
ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ მედის წარმომადგენელებისთვის დაწესებული მკაცრი რეგულაციის დადგენილება გაამარტივა. ცვლილებების მიხედვით ერთი და იგივე მედიასაშუალების წარმომადგენლებს შეუძლიათ საარჩევნო უბნებზე რამდენჯერმე  შევიდნენ და ათი წუთის განმავლობაში თავისუფლად გადაადგილდნენ და გადაიღონ კადრები,  ხოლო ათი წუთის შემდეგ, კომისიის თავმჯდომარის მიერ მითითებული ადგილიდან მოახდინონ ფოტო და ვიდეო  გადაღება.
,,წელს მოგეხსენებათ, მოხდა ამ დადგენილების გადახედვა და ამოღებული იქნა ის მუხლი, რომლის მიხედვითაც,  მედიის წარმომადგენლებს მხოლოდ კენჭისყრისა და საარჩევნო ყუთის გადაღების საშუალება ჰქონდათ,   გარდა ამისა პირს რომელიც ახორციელებდა გადაღებას, უბნის დატოვების შემთხვევაში აღარ ჰქონდა უფლება დაბრუნებულიყო, კანონიდან ეს რეგულაცია მოიხსნა,“ - ამბობს გორის #32 საოქო კომიისიის თავმჯდომარე მალხაზ მირუაშვილი.
ცენტრალური საარჩევნო კომისიის მიერ მედიარეგულაციის გამარტივებას დადებითად აფასებენ რეგიონში მომუშავე ჟურნალიტები, ისინი პარალელს საპარლამენტო არჩევნების დღეზე ავლებენ და აცხადებენ რომ მათი მუშაობა საარჩევნო უბნებზე შეზღუდული იყო.
რადიო ,,თავისუფლების“ ჟურნალიტი გოგა აფციაური: ,,მე ხელიც მოვაწერე იმ პეტიციაზე, რომელიც ჟურნალისტებმა ამ რეგულაციების გაუქმებაზე გააკეთეს. ვფიქრობ, რომ ეს ცვლილებები წინგადადგმული ნაბიჯია და 27 ოქტომბრის არჩევნებზე, წინა წლის არჩევნების მსგავსად, ჟურნალისტებს ხელს აღარ შეუშლიან პროფესიულ საქმიანობაში. ამ ცვლილელბებში მთავარი მაინც ის მგონია, რომ ერთ უბანზე რამდენჯერმე შესვლა უკვე შესაძლებელი იქნება“.
არჩევნების დღეს მედიარეგულაციების დადგენელების გაუქმების მიზნით საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ კამპანია დაიწყო, რომლის ფარგლებშიც  ჟურნალისტებმა ამ დადგენიბის გაუქმების შესახებ პეტიციას მოაწერეს ხელი. ,,საია“–ს გორის ოფისის თავმჯდომარე ქეთევან ბებიაშვილი ამ რეგულაციას დადებითად აფასებს: ,,რეგულაციის გაუქმების მიზნით ჟურნალიტებთან ერთად მოხდა პეტიციის მომზადება, რათა მომხდარიყო აღნიშნული საკითხის განხილვა და უფრო მეტი თავისუფლების მინიჭება ჟურნალიტებისთვის.  ჩვენი ერთიანი ინიციატივის გათვალიწინება მოხდა და დღეს უფრო მეტი თავისუფლება აქვთ ჟურნალიტებს, ვიდრე გასული წლის საპარლამენტო არჩევნების დღეს“, –აცხადებს ქეთი ბებიაშვილი.
ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ არჩევნების დღეს მედიის მუშაობის რეგულაციები  გასული წლის საპარლამენტო არჩევნების წინ მიიღო, რასაც იმ დროისთვის, არასამთავრობო ორგანიზაციისა და თავისუფალი მედიის პროტესტი მოჰყვა.

Regulation for Media Activities in Polling Stations Were Simplified
Central Election Commission (CEC) simplified the strict regulations for the media representatives. According to the amendments, representative of media organization can enter the polling station several times and freely move inside during ten minutes, prepare video-footage and then start photo and video-recording from the place specially allocated for media by the Commission Chairman.
“As you know, this year we revised this provision in the law and removed the article, which allowed media representatives to shot only polling process and ballot box in precincts. Besides that, a person who video/photo recorded the polling station, could not return to the same PS. This regulation was removed from the law now,” Chairman of Gori DEC # 32 Malkhaz Miruashvili said.
Journalists working in the region positively evaluated the simplified media-regulation by the CEC. They drew parallels to the last year parliamentary elections, when their work in precincts was restricted.
Journalist of the Radio Liberty Goga Aptsiauri: “I even signed the petition, which journalists prepared for the annulment of this regulation. I think it is progress to introduce these amendments and unlike last year elections, on October 27, journalists will not be hindered to implement their professional activities. The most important issue in the new regulation is that journalist will be able to enter one PS several times.”
Georgian Young Lawyers’ Association started a campaign to remove the media-regulations resolution from the law. In the frame of the campaign, journalists signed the petition. “GYLA’s Gori office chairwoman Ketevan Bebiashvili positively evaluates new regulation. “We prepared the petition together with journalists in order to start discussion of this issue and give more freedom to journalists. Our joint initiative was considered and today journalists have more freedom than last year, during Parliamentary Elections,” Keti Bebiashvili said.
CEC restricted media activities on the Election Day last year, before the Parliamentary Elections; the decision was protested by nongovernmental and independent media organizations.