ახალგორთან დე ფაქტო საზღვარი, არჩევნების გამო, 3 დღით იკეტება
„ჩვენთვის არც ერთი მთავრობა არაფერს აკეთებდა და... რა ვიცი მე, ხმა ვის უნდა მივცე?! მართლა არ ვიცი! ალბათ, ისევ მარგველაშვილს მივცემ. ბოლოს და ბოლოს, წარსულში არაფერი აქვს ხინჯი“, – ამბობს ჩვენთან საუბრისას ახალგორის ერთ-ერთი მკვიდრი. მას 2008 წლის აგვისტოს ომიდან დღემდე ახალგორი არ დაუტოვებია. მის მსგავსად, humanrights.ge-ს მიერ გამოკითხული ის ახალგორელები, რომლებიც მუდმივად ცხოვრობენ ქსნის ხეობაში, პრეზიდენტობის კანდიდატთაგან მარგველაშვილს გულშემატკივრობენ.
თუმცა, იმ ახალგორელებს, რომლებიც დღემდე ახალგორში აგრძელებენ ცხოვრებას, 27 ოქტომბრისთვის ხმის მიცემაზე საფიქრალი და გადასაწყვეტი, ალბათ, აღარც ექნებათ. როგორც ჩვენთვის შინაგან საქმეთა სამინისტროდან გახდა ცნობილი, პარასკევს დე ფაქტო საზღვარი ორშაბათამდე ჩაიკეტება. შესაბამისად, 25 ოქტომბრიდან არჩევნებში მონაწილეობის მიზნით, ახალგორიდან ვერავინ გადმოვა, თუკი მანამდე ვერ მოასწრეს დე ფაქტო საზღვარზე გადმოსვლა.
ახალგორის რაიონს წინასარჩევნო ციებ-ცხელება საერთოდ არ ეტყობა. აქ არც საარჩევნო ბანერებია და არც პლაკატები. არც წინასაარჩევნო ლოზუნგები ჩანს და აგიტაცია ისმის სადმე. ვერც ბუკლეტებს მოკრავთ თვალს. თბილისიდან სულ რაღაც 40 კილომეტრში ფაქტობრივად სრულიად სხვა ადგილას, სხვა ქვეყანაში ხარ.
თუმცა როგორც ახალგორელებში, ისე ცხინვალელებში დიდია დაინტერესება – ვინ გაიმარჯვებს, ვინ იქნება საქართველოს პრეზიდენტი. ახალგორელებს ეს იმიტომ აინტერესებთ, რომ იქნებ საქართველოს ახალმა ხელისუფლებამ ოკუპირებულ ტერიტორიაზე დარჩენილებს უფრო მეტი ყურადღება მიაქციოს და საქართველოდან მოგლეჯილ-მოკვეთილებად აღარ იგრძნონ თავი, როგორც ეს სააკაშვილის პრეზიდენტობის დროს იყო. მაშინ, როცა ქვეყნის სათავეში „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ იდგა, ახალგორში დარჩენილებს მოღალატეებადაც კი მიიჩნევდნენ. თუკი რამ სიკეთე არსებობდა დევნილებისთვის, ახალგორელთაგან მხოლოდ მათ ერგებოდათ, ვინც იქ სახლ-კარი მიატოვა და წეროვანში, წილკანსა თუ ფრეზეთში გადაბარგდა.
არჩევნების პროცესი და შედეგები არანაკლებად აინტერესებთ ცხინვალში. „გვინდა, რომ ყველაფერმა წყნარად და მშვიდად ჩაიაროს. არეულობა საქართველოში ჩვენზეც აისახება. ამიტომაც პროცესებს დიდი ყურადებით ვადევნებთ თვალს“, – გვითხრა სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო ხელისუფლების ერთ-ერთმა წარმომადგენელმა პირად საუბარში, რომლის ვინაობასაც მისივე თხოვნით არ ვასახელებთ.
არჩევნებში მონაწილეობას ის ახალგორელები შეძლებენ, ვინც წეროვანის, წილკანისა და ფრეზეთის დევნილთა დასახლებებში ცხოვრობენ. ასევე, როგორც ზემოთ აღინიშნა -  ის ახალგორელები, რომლებიც დღემდე აგრძელებენ ახალგორში ცხოვრებას, შენარჩუნებული აქვთ საქართველოს მოქალაქეობა და დე ფაქტო საზღვრის ჩაკეტვამდე გადმოსვლას მოასწრებენ. ორივე შემთხვევაში, არჩევნებში მონაწილეობისთვის მათ უნდა წარადგინონ დევნილის სტატუსის დამადასტურებელი დოკუმენტი.
წეროვანში მცხოვრებ ახალგორელ დევნილებს შორის მარგველაშვილის მხარდამჭერებს ბურჯანაძისა და ბაქარაძის გულშემატკივრები სჭარბობენ. ბურჯანაძე მარტო წეროვანში ორჯერ მაინც იყო ჩასული. რაც შეეხება ბაქრაძეს, იგი „ნაციონალური მოძრაობის“ კანდიდატია. ხოლო „წეროვნელ ახალგორელთა“ დიდ ნაწილში ყოფილი მმარველი გუნდი სიმპათიით სარგებლობს.
„როგორ შეიძლება წეროვანში მყოფ ახლგორელებს სააკაშვილი და „ნაცმოძრაობა“ არ მოსწონდეთ?! ყველას აქვს ახალგორში სახლი. აქაც მოდიან და წეროვანშიც აქვთ სახლები! რა დევნილები ესენი არიან?! მიშამ მეორე სახლი მისცა! ახალგორიდან წეროვანში რომ მიდიან, ქალაქში მივდივართო, ამბობენ. მიშამ „ქალაქში გაიყვანა“ და როგორ შეიძლება, მიშა და მისი პარტია არ მოსწონდეთ?!“ – გვითხრა ახალგორელმა პედაგოგმა ქალბატონმა.
ბურჯანაძის ერთ-ერთი დაპირება, რომელიც წეროვანში ახალგორელებთან შეხვედრისას გააჟღერა, ახალგორელებს სიცილს ჰგვრის. „სასაცილოა აბა რა არის! ეუბნება, თუ გავხდი პრეზიდენტი, თქვენს სახლებში დაგაბრუნებთო. ვის რად უნდა აქ დაბრუნება?! იქ, წეროვანში გარემონტებული სახლი და ავეჯი აჩუქეს, კომფორტი შეუქმნეს, აქ კი სახლები „დაჩასავით“ აქვთ. რა დაბრუნება უნდათ, ისედაც, როცა მოუნდებათ, აქ არ არიან?!“ – ამბობს ახალგორის რაიონის სოფელ მოსაბრუნის მკვიდრი ქალბატონი.

De-facto Border with Akhalgori to Be Closed for Three Days for the Presidential Elections
“Governments never paid attention to us… I do not know whom to vote. I really do not know. Maybe, I will vote for Margvelashvili. At least he has not done anything wrong in the past,” a resident of Akhalgori district told humanrights.ge. He has not left the district since August of 2008. Other residents of Akhalgori, who have permanently lived in the Ksani Gorge, support the presidential candidate Margvelashvili.
However, permanent residents of Akhalgori district do not know how to vote on October 27. As MIA reported, supposedly, they will not have chance to go to polling stations because on Friday, October 25, the de-facto border will be closed before Monday. Consequently, nobody will leave Akhalgori on the Election Day to take part in the polls unless they manage to cross the de-facto border before.
There is no pre-election turmoil in the Akhalgori district. No election billboards or posters are placed there. We cannot hear any election agitations in the district. Nobody gives out booklets either. There is only 40 kilometers between Tbilisi and Akhalgori district, but when you arrive there, you feel yourself in completely different world.
However, both Akhalgori and Tskhinvali district residents are much interested who will become the President of Georgia. Akhalgori district residents are waiting for the new president because they hope he/she will pay more attention to the people left in the occupied territories not to feel isolated from the country like during Saakashvili’s presidency. When United National Movement was in power, those, who stayed in Akhalgori, were declared betrayers. The government assisted only those residents of Akhalgori, who abandoned their homes and moved either to Tserovani or to Tsilkani or Prezeti.
Tskhinvali population is also interested in the election process and its results. “We want everything to finish in peace. Disorder in Georgia will impact us too. So, we carefully watch the ongoing process,” a representative of the South Ossetia’s de-facto government said in private talks though preferred to keep his name anonymous.
Only those residents of Akhalgori will participate in the elections, who live in the IDP settlements in Tserovani, Tsokani and Prezeti. In addition to that, as mentioned above, those Akhalgori residents, who still hold Georgian IDs and managed to cross the de-facto border before it was locked, will have chance to take part in the polls. In both cases, the IDPs shall provide IDP card and ID to polling stations.
In Tserovani IDP settlement, IDPs more support Burjanadze and Bakradze than Margvelashvili. Burjanadze arrived in Tserovani twice; as for Bakradze he is the candidate of the United National Movement – of the most loved political party in the settlement.
“Why should not Tserovani IDPs like Saakashvili and UNM?! Everybody has house in Akhalgori. They have houses both Akhalgori and in Tserovani too! They were not displaced at all. Misha [Saakashvili] gave them second houses! When they travel to Tserovani from Akhalgori, they say they are going to the city. Misha helped them to move to the city and how they should not like Misha and his party?!” Akhalgori resident said.
Akhalgori district residents smile at one of Burjanadze’s pre-election promises to the IDPs from Akhalgori, which she mentioned during her meeting in Tserovani. “Of course it is funny! She promised them - I will assist you to return to your homes if I become president. Who wants to return to Akhalgori?! They received renovated houses with furniture in Tserovani; they live in comfort and have holiday homes in the district too. They do not want to return here because whenever they want to, they can come here,” a woman from Mosabruni village in Akhalgori district said.