ბრძოლა საარჩევნო პლაკატებით
„ნაციონალური მოძრაობის“ ლანჩხუთის ადგილობრივი ორგანიზაციის ლიდერმა კახა ასკურავამ Humanrights.ge–ს ქალაქის ცენტრში „პლაკატების ომის“ შესახებ აცნობა. მისი თქმით, ,,აჯანყებული გურულის“ ძეგლსა და პოლიციის შენობის ახლომდებარე შენობის ვიტრინებზე გაკრულ დავით ბაქრაძის პლაკატებს „ქართული ოცნების“ პლაკატები გადააკრეს.
„ქართული ოცნების“ წევრი ნუგზარ ცინცაძე ამბობს, რომ ბაქრაძის პოსტერებს მარგველაშვილის პლაკატები მან გადააკრა: „კი, მართალია, ბაქრაძის პლაკატებს მარგველაშვილის პლაკატები ნამდვილად მე გადავაკარი. მე ვთვლი, რომ ამ პარტიის პლაკატები არ შეიძლება იყოს საქართველოში. სადაც კი ვნახავ მაგათ პლაკატებს, ჩამოვხევ. დამთავრდა მათი არსებობა,  ,,ნაციონალური მოძრაობა „ წარსულს ჩაბარდა“, – ამბობს ცინცაძე.
საქმის ვითარებაში გასარკვევად ადგილზე მისულ ასკურავასა და ქართული ოცნების წევრებს: ნუგზარ ცინცაძესა და გიორგი ზენაიშვილს შორის შეხლაშემოხლა მოხდა.
თავად კახა ასკურავა მომხდარს სამარცხვინოს უწოდებს და ამბობს, რომ გიორგი ზენაიშვილმა მას სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენა, რის გამოც ზენაიშვილს საკადრისი პასუხი გასცა: „ადგილზე მისულმა შენიშვნა მივეცი „ქართული ოცნების“ წევრებს, რის შემდეგაც მათ სიტყვიერი შეურაცხყოფა მომაყენეს. მეც ადამიანი ვარ, ვერ მოვითმინე. სამწუხაროდ ეს ყველაფერი პოლიციის გვერდით ხდებოდა. ძალიან სამწუხაროა, რომ სამართალდამცავი ორგანოს შენობის გვერდით მსგავს ფაქტს აქვს ადგილი“, –  აღნიშნა ასკურავამ.
მოგვიანებით ოზურგეთში ამ ფაქტს ბაქრაძის წინასაარჩევნო შეხვედრაზე ჩამოსული გიორგი ვაშაძეც გაოეხმაურა: „კატეგორიულად მოვითხოვთ მომხდარი ფაქტი გამოძიებული იყოს და შეწყდეს ძალმომრეობა, ჩვენ არცერთ ჩვენს თანამებრძოლს არ მივატოვებთ და არცერთი ასეთი ფაქტი არ დარჩება რეაგირების გარეშე,“ – აღნიშნა ვაშაძემ.
Humanrights.ge–ი მომხდართან დაკავშირებით ლანჩხუთის #61 საოლქო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარეს, ზვიად ნაკაიძეს დაუკავშირდა.  ნაკაიძის თქმით, მომხდარის შესახებ საოლქომ გამოიტანა შესაბამისი განკარგულება, რომლის თანახმადაც ფაქტი შესასწავლად გადაეცა ლანჩხუთის გამგეობის იურიდიული სამსახურის იურისტს, თამარ ფირცხალაიშვილს, რომელსაც დაევალა წინასაარჩევნო პერიოდში პლაკატებთან დაკავშირებით საკითხების შესწავლა: „ეს არ არის ის ფაქტი, რომლის შესწავლა საოლქოს საქმეა. რაკი საკითხი ეხება პლატაკებს, ამდენად მასზე პასუხისმგებელია გამგეობა, რომელმაც პლაკატების გასაკრავად გამოყო ადგილები. გამგეობაში კი ამ საკითხზე პასუხისმგებელი პირი იურისტი თამარ ფირცხალაიშვილია,“ – გვითხრა ნაკაიძემ.
Humanrights.ge–იმ კომენტარი თამარ ფირცხალაიშვილს სთხოვა: „აღნიშნულ ფაქტზე მიმდინარეობს ადმინისტრაციული წარმოება. ვსწავლობთ ყველა დეტალს, დაკითხულია თითქმის ყველა მხარე და სავარაუდოდ, მომავალ კვირას გვეცოდინება ვინ დაარღვია კანონი“, – გვითხრა თამარ ფირცხალაიშვილმა.

Fight with Election Posters
Leader of the United National Movement’s Lanchkhuti office Kakha Askurava informed humanrights.ge about the “war of posters” in the town center. He said posters of the Georgian Dream were placed over Davit Bakradze’s posters on the window-glasses of the buildings between the monument of “Rebel from Guria” and police office.
Nugzar Tsintsadze from the Georgian Dream said he had put up Margvelashvili’s posters over Bakradze’s posters: “Yes it is true; I personally put up Margvelashvili’s posters over them. I believe that election posters of this political party will not be in Georgia. Where I will see their posters, I will remove them. National Movement finished its existence in the country; they belong to history,” Tsintsadze said.
Askurava and GD members Nugzar Tsintsadze and Giorgi Zenaishvili had controversy, when they arrived at the spot to find out the situation.
Kakha Askurava said it is shameful fact and claimed that Giorgi Zenaishvili had insulted him. “I rebuked GD members when I arrived there for what they insulted me. I could not stand it and replied back. Unfortunately, the incident occurred next to the police office,” Askurava said.
Later, Giorgi Vashadze of the UNM responded to this fact, when he arrived in Ozurgeti to take part in Bakradze’s pre-election meeting. “We categorically request to investigate this fact and put an end to the violence. We will not abandon any of our colleagues and every similar fact will be investigated,” Vashadze said.
Humanrights.ge contacted Lanchkhuti DEC # 61 Zviad Nakaidze regarding the issue. He said the DEC has passed relevant resolution on the fact and lawyer of the Legal Service at the district administration Tamar Pirtskhalaishvili will study facts related with the posters during pre-election period. “It is not within the DEC competence to study this case. Since it refers to the posters, the district administration is responsible for it, because they allocated places for the posters in the town. Lawyer Tamar Pirtskhalaishvili is responsible person for the posters’ issue there,” Nakaidze said.
Humanrights.ge asked Tamar Pirtskhalaishvili to comment on the issue: “We started administrative proceedings on the fact. We study every detail, questioned every party and supposedly we will know next week, who breached the law,” Tamar Pirtskhalaishvili said.