საიამ წინასაარჩევნო პერიოდის მონიტორინგის ანგარიშის პრეზენტაცია გამართა
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ წინასაარჩევნო პერიოდის მონიტორინგის ანგარიშის პრეზენტაცია წარმოადგინა. ანგარიში  მოიცავს 2013 წლის ივლისიდან სექტემბრის ჩათვლით განხორციელებული მონიტორინგის შედეგებს. სამთვიანი პერიოდის განმავლობაში წინასაარჩევნო პროცესებს საია თბილისსა და საქართველოს შვიდ რეგიონში:  კახეთში, შიდა ქართლში, ქვემო ქართლში, მცხეთა-მთიანეთში, იმერეთში, აჭარასა და ოზურგეთში საიას მონიტორების დახმარებით ახორციელებდა.
საიას მონიტორები ინფორმაციას სხვადასხვა წყაროდან მოიპოვებდნენ, მათ შორის საჯარო დაწესებულებებიდან, საჯარო ინფორმაციის გამოთხოვნის და მედიით გავრცელებული ინფორმაციის მონიტორინგის გზით. ხშირად მოქალაქეები, პოლიტიკური პარტიის წარმომადგენლები თავად აწვდიდნენ ინფორმაციას მათ მიერ დაფიქსირებული სამართალდარღვევების შემთხვევების შესახებ. ინფორმაციის მიღების შემდგომ საიას მონიტორები თითოეულ ფაქტს უშუალოდ განმცხადებლებთან ამოწმებდნენ და, საჭიროების შემთხვევაში, შესაბამის სამართლებრივ დახმარებას უწევდნენ.
2012 წლის საპარლამენტო არჩევნებისგან განსხვავებით, 2013 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების წინასაარჩევნო კამპანია მშვიდ ვითარებაში მიმდინარეობდა. პრეზიდენტობის კანდიდატებს შესაძლებლობა ჰქონდათ საარჩევნო პროგრამებზე ორიენტირებული კამპანია განეხორციელებინათ.
კვლევის მიმდინარეობისას შემდეგი საკითხები გამოიკვეთა:
• საკანონმდებლო ცვლილებების კუთხით დადებითად უნდა შეფასდეს ის ფაქტი, რომ საქართველოს პარლამენტმა საიასა და პარტნიორი ორგანიზაციების მიერ წარდგენილ რეკომენდაციების მნიშვნელოვანი ნაწილი გაითვალისწინა. თუმცა, მიუხედავად იმისა, რომ უმაღლესი საკანონმდებლო ორგანო თავიდან მაღალი სტანდარტების საარჩევნო კანონმდებლობის შექმნას აპირებდა, საბოლოოდ, საარჩევნო კანონმდებლობის კუთხით დაგეგმილიდან ბევრი არსებითი ხასიათის ცვლილება არ მიღებულა. შედეგად, საარჩევნო გარემოს გაუმჯობესების კუთხით კვლავაც პრობლემურად რჩება ისეთი საკითხების მოწესრიგება როგორიცაა: საარჩევნო სისტემა,  საარჩევნო ადმინისტრაციების დაკომპლექტება, სახელმწიფო და პარტიული რესურსების მკვეთრად გამიჯვნა, ამომრჩევლის მოსყიდვის რეგულაციები; სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის ინსტიტუციონალური დამოუკიდებლობის საკითხები, საარჩევნო დავები, განსაკუთრებულ შემთხვევაში შექმნილი უბნები (სპეც. უბნები), მედია რეგულაციები.
• წინასაარჩევნო პერიოდში საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის, ზურაბ ხარატიშვილის, მიერ თანამდებობის დატოვება საარჩევნო პროცესის ადმინისტრირების შემაფერხებელი გარემოება იყო. ამასთან, მისასალმებელია ის ფაქტი, რომ სამოქალაქო ორგანიზაციების სამოქალაქო ორგანიზაციების მიერ დასახელებული კანდიდატი - თამარ ჟვანია საქართველოს პრეზიდენტის წარდგინებით ცესკომ თავმჯდომარედ აირჩია.
• საარჩევნო სუბიექტების რეგისტრაციის პროცესთან დაკავშირებით მთელი რიგი პრობლემური საკითხები გამოვლინდა როგორიცაა: პრეზიდენტობის კანდიდატისა და თანამდებობის დაკავებისათვის არსებული მოთხოვნების დაზუსტების აუცილებლობა; ორმაგი მოქალაქეობის მქონე პირთა საპრეზიდენტო არჩევნებში კანდიდატად მონაწილეობის საკითხი; ცესკოს სახელმწიფო ორგანოებთან არაკოორდინირებული მუშაობის პრობლემა და ა.შ.  საიას მიაჩნია, რომ ცესკოსა და სასამართლოს გადაწყვეტილებები ქ-ნი სალომე ზურაბიშვილისა და ბატონ ზურაბ წიწუაშვილის კანდიდატად რეგისტრაციასთან დაკავშირებით კონსტიტუციის არასწორ ინტერპრეტაციას წარმოადგენს, რაც წინასაარჩევნო პერიოდის მნიშვნელოვან ხარვეზად უნდა ჩაითვალოს.
• საარჩევნო კოდექსში განხორციელებული ცვლილებების შედეგად, საარჩევნო ადმინისტრაციის დაკომპლექტების წესი არ შეცვლილა. 2013 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებისათვის საარჩევნო კომისიები გარდა პროფესიული ნიშნით არჩეული კომისიის წევრებისა, მხოლოდ ორი პოლიტიკური ძალის, კოალიცია "ქართული ოცნებისა" და "ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" მიერ დანიშნული კომისიის წევრებით დაკომპლექტდა, რაც არაერთხელ კრიტიკის საგანი გახდა. ისე, როგორც 2013 წლის შუალედურ არჩევნებზე, ამჯერადაც დაფიქსირდა რიგი შემთხვევები, როდესაც ადგილი ჰქონდა იმ პირთა პროფესიული ნიშნით არჩევას საუბნო საარჩევნო კომისიებში, რომელებიც უახლოეს წარსულში სხვადასხვა პარტიებს წარმოადგენდნენ საარჩევნო ადმინისტრაციებში. საიას აზრით აღნიშნული გარემოება გარკვეულ საფრთხეს წარმოადგენს საარჩევნო ადმინისტრაციისათვის ნდობის კუთხით.
• საქართველოს იუსტიციის სამინისტროსთან არსებული თავისუფალი და სამართლიანი არჩევნებისთვის უწყებათაშორისი კომისია მოწოდებული იყო წინასაარჩევნო პერიოდში საარჩევნო გარემოს გაუმჯობესებისა და დარღვევების პრევენციისაკენ, რაც დადებითად უნდა შეფასდეს. წინასაარჩევნო გარემოს გაუმჯობესების მიზნით კომისიამ მნიშვნელოვანი რეკომენდაციები შეიმუშავა. განსაკუთრებით აღსანიშნავია კომისიის საქმიანობა წინასაარჩევნო კამპანიაში საჯარო მოსამსახურეთა მონაწილეობის წესის დაზუსტებისა და ცალკეული წესების განმარტების კუთხით. თუმცა, არსებობდა გარკვეული პრობლემები სხდომის კონსტრუქციულ რეჟიმში ჩატარებასთან დაკავშირებით.
• დადებითად უნდა შეფასდეს კოალიცია „ბიძინა ივანიშვილი - ქართული ოცნების" პრეზიდენტობის კანდიდატად დასახელებული პირის, გიორგი მარგველაშვილის მიერ პირადი ინიციატივით საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის თანამდებობის დატოვება მაშინ, როდესაც მოქმედი კანონმდებლობა მას ამას არ ავალდებულებდა.
• განსხვავებით 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნებისგან, საიას მონიტორების მიერ ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენების მცირე ფაქტები გამოვლინდა. ძირითადად პრობლემები  საჯარო მოხელეთა წინასაარჩევნო აგიტაციაში უკანონოდ მონაწილეობასა და  წინასაარჩევნოდ ადგილობრივი ბიუჯეტების მნიშვნელოვნად ზრდაში გამოიხატა. ასევე ამ კუთხით საინტერესო იყო პრეზიდენტის ინიციატივა ფართომასშტაბიან შეწყალებასთან დაკავშირებით, რაც სავარაუდოდ ადმინისტრაციული რესურსის საარჩევნო მიზნებით გამოყენების ნიშნებს შეიცავდა.
• მონიტორინგის განხორციელების პროცესში, საიას მონიტორებმა ამომრჩეველის მოსყიდვის  ნიშნების შემცველი რამდენიმე ფაქტი დააფიქსირეს.
• წინასაარჩევნო პერიოდში სავარაუდო პოლიტიკური ზეწოლისა და მუქარის რამდენიმე ფაქტი გამოვლინდა, რაც აზიანებდა წინასაარჩევნო გარემოს და საფრთხეს უქმნიდა წინასაარჩევნო კამპანიის ზეწოლისგან თავისუფალ გარემოში ჩატარებას, განსაკუთრებით საქართველოს რეგიონებში. დარღვევათა უმეტეს ნაწილს ადგილი აქვს ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებში, რასაც თან საჯარო მოხელეთა ნების საწინააღმდეგოდ, მათი სამსახურიდან გათავისუფლება სდევდა. გამოვლინდა საჯარო მოხელეთა სავარაუდო პოლიტიკური ნიშნით განთავისუფლების, როგორც ინდივიდუალური ისე კოლექტიური შემთხვევები. აღნიშნული პროცესები ცალსახად ეწინააღმდეგებოდა თავისუფალი და სამართლიანი არჩევნებისათვის უწყებათაშორისი კომისიის რეკომენდაციას, რომელიც  სახელმწიფო და ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებს  წინასაარჩევნო პერიოდში ყოველგვარი საკადრო გადაადგილებებისგან თავის შეკავებისაკენ მოუწოდებდა. აღნიშნული ფაქტები განსაკუთრებით საყურადღებოა იმ თვალსაზრისითაც, რომ შესაძლო დარღვევებში, საიას მონიტორების ინფორმაციით, იკვეთება სამართალდალდამცავი ორგანოებისა და ადგილობრივი ხელისუფლების მაღალი თანამდებობის პირთა შესაძლო მონაწილეობის ფაქტები.
• წინასაარჩევნო შეხვედრებმა უმეტესწილად მშვიდ გარემოში ჩაიარა, თუმცა დაფიქსირდა  ხელშეშლის ფაქტები, რომლებიც ძირითადად პოლიტიკური პარტია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წინააღმდეგ იყო მიმართული და ზოგიერთ შემთხვევაში ძალადობრივ ხასიათს ატარებდა.
• 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნების წინასაარჩევნო პერიოდთან შედარებით, მედიის მდგომარეობა გარკვეული თვალსაზრისით გაუმჯობესებულია. განსხვავებით გასული წლის საპარლამენტო არჩევნების წინასაარჩევნო პერიოდისგან, 2013 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების წინასაარჩევნო პერიოდში ჟურნალისტის პროფესიული საქმიანობისათვის უკანონოდ ხელშეშლის მხოლოდ ერთი ფაქტი დაფიქსირდა. მიუხედავად ამ გაუმჯობესებისა, პრობლემები რჩება მედია საშუალებების დამოუკიდებლობისა და პოლიტიკური ზეგავლენისაგან განთავისუფლების თვალსაზრისით.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის წინასაარჩევნო პროცესების სადამკვირვებლო მისია ფინანსურად მხარდაჭერილია "ეროვნული წვლილი დემოკრატიისათვის" (NED) მიერ, ხოლო საარჩევნო ადმინისტრაციის დაკომპლეტქების მონიტორინგი მხარდაჭერილია შვედეთის საერთაშორისო განვითარების და თანამშრომლობის სააგენტოს (SIDA) მიერ. პროექტი ხორციელდება საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის მიერ საერთაშორისო საქმეთა ეროვნულ დემოკრატიული ინსტიტუტის (NDI) მხარდაჭერით. ამ ანგარიშში გამოთქმული მოსაზრებები ეკუთვნის საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციას და შესაძლოა არ გამოხატავდეს დონორი ორგანიზაციების შეხედულებებს.

Georgian Young Lawyers’ Association presented its monitoring report of pre-election period. The report covers the monitoring results in the period of July-September 2013. During the three months period GYLA conducted monitoring in Tbilisi and seven regions - Kakheti, Shida Kartli, Kvemo Kartli, Mtskheta-Mtianeti, Imereti, Adjara and Ozurgeti.
GYLA monitors used different tools for data collection, including request of public information from the government agencies and monitoring of information disseminated by the mass media. Citizens and members of political parties often presented the information on violations to GYLA. GYLA’s monitors checked information directly with the applicant and provided legal assistance, if needed.
Compared to 2012 Parliamentary Elections, pre-election campaign of 2013 presidential elections was conducted in peaceful environment. Presidential candidates has opportunity to carry out election campaign oriented on their election programs.
Following issues have been determined during the research:
• As for legislative amendments, the fact that the Parliament of Georgia took into consideration a part of the recommendations submitted by non-governmental organizations shall be positively assessed. Nevertheless, despite the highest legislative body at the outset intended to elaborate the high standard election legislation, at the end, from the planned agenda many substantial amendments were not made to the election legislation. As a result, in terms of improvement of an election environment, following issues are yet to be regulated: election system, composition of election administrations, clear marking off state and party resources, vote buying regulations; State Audit Office institutional independence, election disputes, precincts created for special occasions (special precincts), media regulations.
• During the pre-election period, resignation of Zurab Kharatishvili, the Head of the CEC became an obstacle for administering the election process. As regards the selection of a new Head of the CEC, we welcome the fact that the President of Georgia took into account the civil society opinion and presented for election to the CEC the candidate nominated by us – Tamar Jvania and CEC members supported her candidacy.
•  A number of problematic issues have been revealed with respect to the election subject registration process, such as: necessity to verify existing requirements for the presidential candidate and holding of a position; participation in the elections as a presidential candidate of persons having dual citizenship; coordination problem between the CEC and state agencies, etc. GYLA considers that the CEC and court decisions on registration as candidates of Mrs. Salome Zurabishvili and Mr. Zurab Tsitsuashvili constitutes a wrong interpretation of the Constitution, which shall be deemed as a significant pre-election error.
• As a result of amendments made to the Election Code, the rule for composition of the election administration did not change. By 2013 Presidential Elections, election commissions, except for the commission members elected on professional grounds, were composed only by the members appointed by two political powers – Coalition “Georgian Dream” and “United National Movement (UNM)”, which became the subject of critical discussions several times. As in 2013 by-elections, a number of facts still occurred when the persons, who in the nearest past represented different parties in the election administrations, were elected on professional grounds in the Precinct Election Commissions (PECs). In GYLA’s opinion, the latter prejudices trustfulness of the election administration.
• The Interagency Commission for Free and Fair Elections (ICFFE) under the MoJ was committed to improve the election environment and prevent breaches in the course of pre-election period, which shall be positively evaluated. In order to improve the election environment, the Commission elaborated important recommendations. Particular attention should be drawn to the Commission’s activity concerning the verification of regulations on the engagement of public servants in the pre-election campaign and definition of certain rules. Nevertheless, some problems occurred in terms of conducting the meeting in a constructive manner.
• Positively should be assessed the fact that Giorgi Margvelashvili, presidential candidate  nominated by the Coalition “Bidzina Ivanishvili – Georgian Dream”, under his initiative, resigned from the position of the Minister of Education and Science of Georgia, while he was not obliged to do so in accordance with applicable legislation.
• During the pre-election period, facts of utilization of administrative resources have occurred, however, such violations are much less compared to those revealed by GYLA monitors before 2012 Parliamentary Elections. Basic signs of violation are illegal participation of public servants in the pre-election agitation and significant increase of pre-election local budgets. Moreover, very interesting fact occurred, when the President of Georgia announced large-scale pardon that allegedly implied signs of utilization of administrative resources for election purposes.
• In the process of monitoring, the Georgian Young Lawyer’s Association identified several facts implying the signs of vote-buying.
• During the pre-election period, several facts of alleged political pressure and threat were revealed, which damaged the pre-election environment and posed a threat to the conduct of a pre-election campaign in the pressure-free environment, especially in the Georgian regions. Essential part of violations took place in the local self-government bodies, which was accompanied by dismissal of public servants against their will. Observation of these facts also disclosed the cases of dismissal of public servants allegedly on political grounds, both  individually and collectively. As GYLA’s monitors report, the facts are especially noteworthy since suspected violations include alleged participation of law-enforcement representatives and high state officials therein.
• As regards the pre-election meetings, they were basically held in a calm atmosphere; however, some obstructions still have been identified, which was primarily directed against the political party “United National Movement (UNM)” and in certain occasions carried violent character.
• It should be highlighted that media conditions are at certain extant improved compared to 2012 Parliamentary Elections pre-election period. In contrast to the pre-election period of the last year Parliamentary Elections, during the pre-election period of 2013 Presidential Elections only one fact was identified according to which the journalist was illegally obstructed to carry out his/her professional duties. Despite this improvement, problems still remain in terms of independence of the means of media and its exemption from political pressure.
GYLA Monitoring Mission  for Pre-election Processes is financed by National Endowment for Democracy  (NED); Monitoring for manning of election administration is financed by Swedish International Development Agency (SIDA). GYLA implements the Project with financial support of National Democratic Institute (NDI). The views and opinions expressed in this Report belong to  GYLA and do not necessarily reflect the views of donor organizations.