ადამიანის უფლებათა ცენტრის ინფორმაცია საპრეზიდენტო არჩევნების მიმდინარეობასთან დაკავშირებით
ადამიანის უფლებათა ცენტრი საპრეზიდენტო არჩევნებს საქართველოს 8 რეგიონში აკვირდება. ეს რეგიონებია:  კახეთი, იმერეთი, შიდა ქართლი, ქვემო ქართლი, აჭარა, გურია, მცხეთა-მთიანეთი და სამეგრელო. ორგანიზაციის 75 დამკვირვებელი 27 ოქტომბერს, საერთო ჯამში, 29 მუნიციპალიტეტის ქალაქებსა და სოფლებში გადანაწილდა.
თბილისში ადამიანის უფლებათა ცენტრის სახელით არჩევნებს აკვირდება ექსპერტი საარჩევნო საკითხებში, ნინა ხატისკაცი, რომელმაც ამავე დროს, რამდენიმე ტრენინგი ჩაატარა ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებლებისათვის. ცენტრის სახელით არჩევნებს ასევე აკვირდებიან ავტორიტეტული საერთაშორისო ორგანიზაციის - ნორვეგიის ჰელსინკის კომიტეტის წარმომადგენლები.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი არც ამ არჩევნებზე არღვევს ტრადიციას და განსაკუთრებული ყურადღებით აკვირდება ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ სოფლებს კახეთსა და ქვემო ქართლში. ორგანიზაციის დამკვირვებლები ასევე მივლინებული არიან კონფლიქტის ზონის მიმდებარე რამდენიმე სოფელში, შიდა ქართლში.
ძირითადი ტენდენციები
ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებლების მიერ ამ დროისთვის მოწოდებული ინფორმაციით, დღევანდელი საპრეზიდენტო არჩევნები წინა არჩევნებისგან შედარებით სამართლიან და მშვიდ გარემოში მიმდინარეობს.
საარჩევნო უბნებზე პრაქტიკულად აღარ ხდება ამომრჩეველთა ორგანიზებული მიყვანა მიკროავტობუსებით და მათი კონტროლი პარტიების კოორდინატორთა მიერ, რასაც წინა არჩევნების დროს მასობრივი ხასიათი ჰქონდა და ხშირ შემთხვევაში, ეს  იწვევდა საარჩევნო პროცესის შეფერხებას. მსგავს არაჯანსაღ აქტიურობას წინა წლებში ადგილი ჰქონდა „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ ე. წ. კოორდონატორების მხრიდან, რასაც ადამიანის უფლებათა ცენტრი ამომრჩევლებზე ზეწოლის ერთ-ერთ ფორმად მიიჩნევდა. მისასალმებელია, რომ 27 ოქტომბრის საპრეზიდენტო არჩევნებზე ამომრჩეველთა ამგვარ მასობრივ მობილიზებას საარჩევნო უბნებზე არც ყოფილი და არც ახლანდელი მმართველი პარტია არ იყენებს.
მნიშვნელოვნად იკლო სპეცუბნების რაოდენობამ, რის შესახებაც შინაგან საქმეთა და თავდაცვის სამინისტროებმა საზოგადოებას დროულად მიაწოდეს ინფორმაცია. სამხედრო მოსამსახურეებს და შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლების დიდ ნაწილს საშუალება მიეცა, ხმა რეგისტრაციის ადგილის მიხედვით მიეცა სასურველი კანდიდატისთვის. წინა წლებში ჩატარებულ არჩევნებში ტენდენციის სახე ჰქონდა ყაზარმული მდგომარეობის გამოცხადებას, რის გამოც ძალოვანი სტრუქტურების წარმომადგენლები მოკლებულნი იყვნენ საშუალებას, ხმა რეგისტრაციის ადგილის მიხედვით მიეცათ. ხოლო სპეცუბნებზე, სადაც ისინი ხმას აძლევდნენ, არჩევნები მაშინდელი მმართველი პარტიის - „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ 100%-იანი გამარჯვებით მთავრდებოდა.
საარჩევნო პროცესის ხარვეზად კვლავ რჩება უბნებზე საარჩევნო ბიულეტენების ნაკლებობა, რასაც ასეთივე ტენდენციის სახე ჰქონდა გასული წლის საპარლამენტო არჩევნების მიმდინარეობისას. საუბნო საარჩევნო კომისიების წარმომადგენლები აცხადებენ, რომ ბიულეტენების მცირედი დანაკლისი არჩევნების პროცესს ხელს არ შეუშლის, რადგან უბნებზე ამომრჩეველთა 100%-იან აქტიურობას არ ელოდებიან. ადამიანის უფლებათა ცენტრი ამ არგუმენტს არ იზიარებს და ცესკოს მოუწოდებს, გამოასწოროს მსგავსი ხარვეზები საარჩევნო უბნებზე.
დარღვევები და ხარვეზები
წინა არჩევნების მსგავსად საარჩევნო უბნებზე კვლავ ფიქსირდება საზოგადოებისთვის უცნობი დასახელების არასამთავრობო ორგანიზაციები, რომელთა წარმომადგენლები გასაუბრებისას ვერ ასახელებენ თავიანთი ორგანიზაციის დაფუძნების წელს და ხელმძღვანელს. ასეთი ტიპის „დაკვირვებლები“, სავარაუდოდ, საარჩევნო სუბიექტების სატელიტ ორგანიზაციებს წარმოადგენენ, რაც მართალია, კანონდარღვევა არ არის, მაგრამ ჩრდილს აყენებს საარჩევნო პროცესში სამართლიანობის პრინციპს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებლები რამდენიმე საარჩევნო უბნიდან გვაწვდიან ინფორმაციას, რომ საარჩევნო სუბიექტებს უბნებზე ზოგჯერ ორ-ორი წარმომადგენელი ჰყავთ. ექსპერტი საარჩევნო საკითხებში, ნინა ხატისკაცი აცხადებს, რომ საარჩევნო უბნებზე ზოგიერთი საარჩევნო სუბიექტის ორ-ორი წარმომადგენლის დასწრება საარჩევნო კოდექსის 42-ე მუხლის არასწორი ინტერპრეტაციაა. ამ გზით ირღვევა კოდექსის მე-8 მუხლის მე-15 ნაწილის მოთხოვნა, რომლის თანახმადაც, შესაბამის კომისიაში საარჩევნო სუბიექტს მხოლოდ თითო წარმომადგენელი უნდა ჰყავდეს. ცესკოს მხრიდან საარჩევნო კოდექსის 42-ე მუხლის არასწორი ინტერპრეტაცია, სავარაუდოდ, გამოწვეულია იმით, რომ ცესკო საპრეზიდენტო არჩევნებს საპარლამენტო არჩევნების სპეციფიკით უდგება და არ ითვალისწინებს, რომ საპრეზიდენტო არჩევნებში საარჩევნო სუბიექტი არის არა პარტია ან საარჩევნო ბლოკი, არამედ პარტიის ან საინიციატივო ჯგუფის მიერ წარდგენილი საპრეზიდენტო კანდიდატი. ამდენად, არასწორია პარტიებისა და საარჩევნო ბლოკების წარმომადგენელთა დამატებით დაშვება საარჩევნო კომისიაში.
მიმდინარე საპრეზიდენტო არჩევნების კიდევ ერთ ნაკლოვანებად უნდა ჩაითვალოს იმ ამომრჩეველთა ბიულეტენების გაბათილების დაკანონება, რომლებმაც საარჩევნო ბიულეტენში ყველა საპრეზიდენტო კანდიდატი გადახაზა და ამით დააფიქსირა თავისი საპროტესტო პოზიცია ყველას მიმართ. ასეთი კატეგორიის ამომრჩეველთა ბიულეტენები, არსებული საარჩევნო კანონმდებლობით, ხმის დათვლისას გაბათილდება, რაც სერიოზულად დააზარალებს ამომრჩეველთა მიერ გამოხატული ნების საერთო სტატისტიკას. ფაქტობრივად, ეს არის უკან გადადგმული ნაბიჯი, რადგან წინა არჩევნებისას ამომრჩეველთა საპროტესტო ხმა ფიქსირდებოდა და შემაჯამებელ ოქმში იყო გრაფა, რითაც ყველას წინააღმდეგ მიცემული ხმების რაოდენობაც ითვლებოდა.
მარნეულის ოლქის 48-ე საარჩევნო უბანზე 11-მა ამომრჩეველმა ისე მისცა ხმა, რომ რეგისტრატორების ბეჭედს სპეციალური ნაკვეთური არ ჰქონდა გაკეთებული. ხუთი რეგისტრატორიდან სამს ნაკვეთურის გაკეთება დაავიწყდა. კანონმდებლობის მიხედვით, ბეჭედს ნაკვეთური უბნის გახსნამდე, წილისყრის შემდეგ უკეთდება. ნაკვეთურის გაკეთება არის კიდევ ერთი დამატებითი რეგულაცია ხმების გაყალბების თავიდან ასაცილებლად. ადამიანის უფლებათა ცეტრის დამკვირვებელმა ამ დარღვევასთან დკავშირებით შენიშვნა ჩანაწერთა წიგნში გააკეთა. კომისიის თავმჯდომარემ კი პრობლემა აღმოფხვრა და ბეჭდებს ნაკვეთური გაუკეთა. თუმცა, იმ 11 ადამიანის ხმა, შესაძლოა ხმების დათვლის დროს გაბათილდეს. გაბათილების შესახებ გადაწყვეტილებას კომისია ხმათა უმრავლესობით იღებს.
ქარელის 33-ე ოლქის პირველ უბანზე ინციდენტი მოხდა. კომისიის თავმჯდომარემ მანანა წოწოლაშვილმა „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს“ დამკვირვებელს საჩივრის დაწერის უფლება არ მისცა. კომისიის თავმჯდომარე „ქართული ოცნების“ წევრია. დამკვირვებელი საჩივრის დაწერას იმ საკითხთან დაკავშირებით აპირებდა, რომ უბანზე ბიულეტენების რაოდენობა ამომრჩევლების რაოდენობაზე ნაკლებია. ამის შესახებ ინფორმაცია ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებელმა მარი ოთარაშვილმა მოგვაწოდა. „კომისიის წევრი უყვიროდა დამკვირვებელს და არ აძლევდა საჩივრის დაწერის უფლებას. შემდეგ მას ტელეფონზე დაურეკეს და როგორც ჩანს, ურჩიეს, რომ  დამკვირვებლისთვის საჩივრის დაწერის უფლება მიეცა და ამ ჩარევის შემდეგ, დამკვირვებლემა საჩივარი დაწერა“ - ამბობს მარი ოთარაშვილი.
საპრეზიდენტო არჩევნებს ადამიანის უფლებათა ცენტრი აკვირდება ფონდ „ღია საზოგადოება - საქართველოს“, აშშ-ის საელჩოსა და NED-ის ფინანსური მხარდაჭერით.  ეს პროექტები მოიცავს წინასაარჩევნო პროცესისა და უშუალოდ არჩევნების დღის მონიტორინგს.  27 ოქტომბერს დამკვირვებლების ნაწილი მთელი დღის განმავლობაში საარჩევნო უბნებზეა მიმაგრებული, ნაწილი კი მობილურ ჯგუფებში გადანაწილდა და უბნიდან უბანზე მოძრაობს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის პროექტების მნიშვნელოვანი ნაწილია ჟურნალისტური კომპონენტი. ცენტრის ინტერნეტ-გამოცემა www.humanrights.ge სისტემატიურად აქვეყნებდა პუბლიკაციებს წინასაარჩევნო პროცესის მიმდინარეობისა და დარღვევების შესახებ საქართველოს სხვადასხვა რეგიონიდან. www.humanrights.ge არჩევნების დღესაც აქტიურად მუშაობს და საზოგადოებას მყისიერად აწვდის ინფორმაციას იმ დარღვევების შესახებ, რასაც უბნებზე  დამკვირვებლები აფიქსირებენ.
არჩევნების მიმდინარეობის შესახებ ადამიანის უფლებათა ცენტრი საზოგადოებას ინფორმაციას ასევე აწვდის ფონდ „ღია საზოგადოება საქართველოს“ მხარდაჭერით შექმნილი მედიაცენტრიდან. ამ მიზნით მედიაცენტრში დღეს კიდევ ერთ ბრიფინგს გავმართავთ კენჭისყრის დასრულების შემდეგ - 21:30 საათზე. ხოლო 28 ოქტომბერს 14:00 საათზე ბრიფინგზე წარმოვადგენთ არჩევნების დღის შემაჯამებელ ინფორმაციას.
საარჩევნო პროცესების მონიტორინგის პროექტები დაფინანსებულია: საქართველოში აშშ-ის საელჩოს დემოკრატიის განვითარების მცირე საგრანტო პროგრამის, ეროვნული წვლილი დემოკარტიისთვის (NED) და ფონდ "ღია საზოგადოება-საქართველოს" მიერ.

Human Rights Center monitors Presidential Elections in eight regions of Georgia: Kakheti, Imereti, Shida Kartli, Kvemo Kartli, Adjara, Guria, Mtskheta-Mtianeti and Samegrelo. On October 27, 75 observers of the organization are mobilized in the towns and villages of 29 districts throughout Georgia.
On behalf of Human Rights Center, election expert Nina Khatiskatsi monitors the election in Tbilisi. In addition to that, she trained observers of Human Rights Center on election procedures. Representatives of international organization Norwegian Helsinki Committee also monitor the elections on behalf of the Human Rights Center.
Human Rights Center did not change its tradition and pays particular attention to the polling process in the villages of ethnic minorities in Kakheti and Kvemo Kartli. Our observers are sent in several villages close to the conflict zone in Shida Kartli.
Main tendencies
According to the information provided by the observers of the Human Rights Center, today’s Presidential Election is going on in more fair and peaceful environment than previous elections.
We have not observed organized delivery of voters to election precincts by mini-buses and their control by the coordinators of political parties that was common problem during previous elections; in most cases similar facts hindered the polling process. So-called coordinators of the United National Movement were particularly active in this direction during previous elections; Human Rights Center evaluated this fact as oppression on observers. We appreciate that neither former nor acting ruling party use massive mobilization of voters at the October 27 Presidential Elections.
Number of special election precincts was significantly reduced and MIA and Defense Ministry timely informed the society about it. Military servants and big part of MIA officers were allowed to vote according to their residential places. Declaring a high alert in military units was sort of tendency during previous elections for what officers of law enforcement agencies could not vote according to their registration places. In parallel to it, in the special election precincts, where they votes, the former ruling party United National Movement used to gain 100% of votes.
Lack of ballot papers is still a problem of the election process; this violation was observed during last year parliamentary elections. Commission members state that meager insufficiency of ballot papers will not hinder the process because they do not expect 100% activity of voters in PSs. Human Rights Center does not agree with this allegation and suggest the CEC to eradicate this problem.
Violations and Shortcomings
Like during past elections, we observed representatives of unknown nongovernmental organizations, who cannot name the year when their NGO was founded and who is its chairperson. Supposedly, these “observers” represent satellite organizations of different election subjects. Although it is not violation of the law, it casts doubt over the fairness of the election process.
Observers of Human Rights Center reported from several precincts that election subjects have two representatives in one precinct.  Expert of election issues Nina Khatiskatsi, who observes presidential elections on behalf of Human Rights Center, states that presence of two representatives of one election subject in election precincts is wrong interpretation of the Article 42 of the Election Coda. It breaches the requirement of the Article 8 Part 15 of the same code, which states that each election subject can have one representative at the precinct. Wrong interpretation of the Article 42 of the Election Code by the CEC is caused by the fact that CEC refers to the presidential elections as parliamentary elections and does not consider that political party or election block is not election subject in the presidential elections but the presidential candidate of the political party or initiative group. Thus, it is violation to allow two representatives of political parties and election blocks to be in the election commission.
One more shortcoming observed during the ongoing presidential elections is annulment of the ballot papers, where all presidential candidates are crossed; in similar cases voters demonstrate their protest to every candidate. According to the acting law, similar ballot papers will be annulled during counting process that will significantly damage the general statistics of the voters’ will. It is a step back because during previous elections voters were allowed to demonstrate their protest and there was a special column in the final protocol, where the number of votes vs everybody was also counted.
Eleven people voted in PEC # 48 in Marneuli DEC so that the registration seal did not have special carves on it.  Three of five registrars forgot to carve their seals. In accordance to the law, special carves shall be put on the seal before the precinct is opened after the lot. Carve is another regulation tool to avoid election fraud. Human Rights Center’s observer made a special note about the violation in the log-book. The commission chairperson eradicated the problem and put carves on the seals. The votes of 11 persons might be annulled during counting of the votes. The commission will cast lot on the issue and make relevant decision with majority of votes.
An incident occurred in the polling station # 1 in Kareli DEC # 33. Commission chairperson Manana Tsotsolashvili did not allow an observer of the Transparency International – Georgia to write a complaint. Chairperson is member of the Georgian Dream. Observer was going to write a complaint about insufficient number of ballot papers. Observer of the Human Rights Center informed us about it. “Commission member was shouting at the observer and did not allow her to write a complaint. Then CM was called on the phone and supposedly suggested to allow the observer to write a complaint. Afterwards, TI – Georgia’s observer wrote a complaint,” Mari Otarashvili said.
Human Rights Center observes the Presidential Elections with financial assistance of the Open Society Georgia – Foundation, US Embassy of Georgia and National Endowment for Democracy (NED). The projects aim to monitor pre-election process and the Election Day. Part of observers will stay in precincts all day long on October 27; but we also have mobile groups of observers, who visit several precincts throughout the day.
Journalistic component is significant part of the Human Rights Center’s projects. Our online magazine www.humanrights.ge systematically publishes publications about ongoing pre-election processes and violations prepared by our correspondents in different regions of Georgia. Humanrights.ge actively works on the Election Day and updates the society about violations which are observed by our monitors in different districts.
Projects on Monitoring of Election Processes in Georgia were funded through Democracy Commission Small Grants Program of the US Embassy in Georgia, by the National Endowment for Democracy (NED) and Open Society - Georgia Foundation.