ბათუმში 2000 - ამდე ამომრჩეველი ხმის უფლების გარეშე დარჩა
ცენტრალური საარჩევნო კომისიის მონაცემებით აჭარაში სულ 305 387 ამომრჩეველია. ბათუმში ხმას სულ 133 512 ამომრჩეველი აძლევს. ქედაში 15,744 ამომრჩეველი; ქობულეთი - 69,377; შუახევი - 15,200; ხელვაჩაური - 47,305 და ხულოში კი 24,249 ამომრჩეველი. ბათუმში 2000 - ამდე ამომრჩეველს არ მიეცა არჩევნებში მონაწილეობის საშუალება, ისინი საარჩევნო სიებიდან მერიის წერილის საფუძველზე ამოიღეს.
ნანული ბედინაძე, ბათუმის 52 უბანზე ხმის მისაცემად 08:40 წუთზე მივიდა, უბანზე მისულმა გაარკვია რომ ხმას ვერ მისცემდა, რადგან სიაში არ აღმოჩნდა: „ყოველთვის აქ ვაძლევდი ხმას, ახლა მითხრეს რომ ვერ მივცემდი ხმას, სახლს სადაც ვცხოვრობ რეკონსტრუქცია უტარდება, ახლა მშენებლობის პროცესშია, ამის გამო სიიდან ამოვუღივართ, ფარნავაზ მეფის ქ. 91/92 ვცხოვრობ, რეკონსტრუქციამდე ამ სახლში ვცხოვრობდით 24 ოჯახი, დაახლოებით 80 ამომრჩეველია ჩემს სახლში დარჩენილი ხმის უფლების გარეშე, მე უფრო სხვა მოლოდინები მქონდა, არაობიექტურად მიმდინარეობს არჩევნები, ჩემი უფლებები ირღვევა, წამართვეს ხმის მიცემის უფლება, განცხადება უნდა დავწერო თუმცა მითხრეს რომ ამით არაფერი შეიცვლება, ხმას ვერ მივცემ.“- აცხადებს ნანული ბედინაძე.
საარჩევნო უბნის კომიის მდივნის განცხადებით, მოქალაქეებს ადრე
უნდა გადაემოწმებინათ საკუთარი თავი სიაში.
მოქალაქეების რეგისტრაცია საჯარო რეესტრს აქვს გაუქმებული. მოქალაქეების სია, რომელთაც რეგისტრაცია აქვთ გაუქმებული, უბნის საარჩევნო კომისიას ოლქმა გადასცა არჩევნებამდე ორი დღის წინ. სოფო ხოჯავას, უბნის საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის ინფორმაციით, ეს არიან ადამიანები, რომელთა სახლებიც დაინგრა და მათ ადგილას ახალი კორპუსები შენდება.
ბათუმში ჯამში 56 საცხოვრებელი სახლის მაცხოვრებლებს არ მიეცათ არჩევნებში მონაწილეობის უფლება: „ექსპლუატაციაში შესული სახლების მცხოვრებლებს აეკრძალათ ხმის მიცემა. მათ კი ამის შესახებ ინფორმაცია არ ჰქონდათ აქამდე“- განაცხადა პეტრე ზამბახიძემ, ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის ბრიფინგზე, ბათუმის ცენტრალურ ოფისში.
ბათუმის საოლქო საარჩევნო კომისიის განმარტებით, ამომრჩევლების საარჩევნო სიიდან ამოღება იუსტიციის სამინისტრომ მერიის ოფიციალური წერილის საფუძველზე მიიღო, 400 ამომრჩეველის წერილის საფუძველზე, ხოლო 1500-ამდე ამომრჩეველი თვითონ მშენებლობის  მესაკუთრემ ამოიღო რეგისტრაციიდან.

About 2000 Voters Could not Vote in Batumi
According to the Central Election Commission (CEC) 305 387 voters are registered in Adjara Autonomous Republic. 133 612 are registered in Batumi: 15 744 voters are registered in Keda; 69 377 voters in Kobuleti; 15 200 voters in Shuakhevi; 47 305 voters in Khelvachauri and 24 249 voters in Khulo. About 2000 voters were not allowed to participate in the elections in Batumi; they were removed from the voters’ list based on the City Hall’s letter.
Nanuli Bedinadze arrived at the Precinct # 52 in Batumi at 08:40 am to vote but there she was clarified that could not vote because she was not on the list. “I always voted here but now I was told that I could not vote because the house, where I lived, is under reconstruction and they removed me from the list. I live King Parnavaz Str. 91/92; before reconstruction 24 families lived in the house; right to vote was deprived from about 80 voters in our block; I expected something different; the elections are going on partially; our rights are breached; they breached my right to vote; I have to write a complaint but they said it cannot change anything; I cannot vote in any way,” Nanuli Bedinadze said. PEC secretary said the citizens had to check their names in the voters’ lists before the Election Day.
Civil Registration Agency has annulled registration of the citizens. DEC handed the list of those citizens to PECs two days before the Election Day. PEC Chairwoman Sopo Khojava said there are people, whose houses pulled down and new residential buildings are to be constructed in their places.
Residents of 56 blocks in Batumi were not allowed to vote in the Presidential Elections. “Residents of the exploited houses were not allowed to vote, though they did not have information about it,” Petre Zambakhidze said at the briefing in the United National Movement’s Batumi office.
Batumi DEC clarified that they had to remove 400 voters from the list based on the official letter of the Ministry of Justice; owner of the constructing buildings requested to remove about 1 500 voters from the list.