GNCC-სა და „სუპერ TV“-ს შორის დავა მორიგებით დასრულდა
კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიასა (GNCC) და საკაბელო კომპანია „სუპერ TV“-ს შორის დავა მორიგებით დასრულდა - კომისიამ ჯარიმა შეამცირა და „სუპერ TV“-ს მხოლოდ 3 ათასი ლარის გადახდა მოუწევს.
საქმე ეხება კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის 2011 წლის 21 დეკემბრის გადაწყვეტლებას. მაშინ „სუპერ TV“ რამდენიმე არხის არამართლზომიერი ტრანზიტისთვის 43 ათას 31 ლარით დააჯარიმდა. ჯარიმის თანხის ოდენობა კომპანიის ერთი წლის შემოსავლის ერთი პროცენტის შესაბამისად განისაზღვრა. „სუპერ TV“-მ გადაწყვეტილება სასამართლოში გაასაჩივრა. სააპელაციო სასამართლოს გადაწყვეტილების შემდეგ ჯარიმა 19 ათასი ლარით შემცირდა, თუმცა საბოლოოდ საქმე უზენაეს სასამართლომდე მივიდა, რომელმაც მხარეებს მორიგება შესთავაზა, რაც მიმდინარე წლის 27 ნოემბერს გააფორმეს.
მორიგების აქტის თანახმად, „სუპერ TV“ აღიარებს კანონდარღვევის ფაქტს, კომისია კი მზადაა კომპანიისთვის დაკისრებული ჯარიმის ოდენობა შეიცვალოს და მინიმალური, 3 ათასი ლარის გადახდა დააკისროს. ამასთან, „სუპერ TV“ იღებს ვალდებულებას რომ უარი თქვას საკასაციო საჩივარზე, რომელიც წარდგენილია უზენაესი სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქნეთა პალატაში და აანაზღაუროსს სასამართლო ხარჯები.
„სუპერ TV“-ს თანხა გადახდილი ბიუჯეტში უკვე გადახდილი აქვს, ამიტომ კომისია მიმართავს შესაბამის უწყებას თანხის უკან დაბრუნების მოთხოვნით.
„სუპერ TV“-ს იურისტის არჩილ თაბაგარის განცხადებით, უზენაესმა სასამართლომ მხარეებს არაერთხელ მოუწოდა მორიგებისკენ და ჯარიმის ოდენობის შემცირებისკენ, ვინაიდან უზენაეს სასამართლოს არ სურდა ჩარეულიყო კომისიის გადაწყვეტილებაში და მის მიერ დამკვიდრებული პრაქტიკა შეეცვალა.

Nata Dzvelishvili , www.media.ge
Dispute between the Georgian National Communications Commission (GNCC) and cable company Super TV completed with agreement – GNCC decreased the penalty and Super TV will have to pay only GEL 3 thousand.
The case concerned the GNCC 21 December 2011 decision.  With the aforementioned decision the GNCC fined Super TV with GEL 43 thousand 31 for illegal transit of several channels.  Volume of penalty was defined at one percent of one-year revenue of the Company.  Super TV complained in Court against the decision.  As decided by the Court of Appeals the penalty was decreased by GEL 19 thousand, although the case went to the Supreme Court which proposed the parties to come to an agreement which was signed 27 November 2013.
According to the Agreement Act, Super TV recognized the fact of violating the law and the GNCC is ready to change the volume of penalty and set it to GEL 3 thousand.  In addition Super TV takes obligation to annul the cassation complaint submitted to the Administrative Chamber of the Supreme Court and to pay for Court expenses.
Super TV has already paid part of amount to the budget so the GNCC will address the coinciding State body to reimburse the amount.
According to Super TV lawyer Archil Tabagari, Supreme Court called on the parties several times to come to an agreement and to decrease the volume of penalty as the Supreme Court did not want to interfere with the decision of the GNCC and to change its regular practice.