ქუთაისის საკრებულოში პოლიტიკური გადაჯგუფებები გრძელდება
"ქუთაისის საკრებულოს დეპუტატებმა უკვე დაიწყეს ფიქრი ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებისთვის. ეს პოლიტიკური გადაჯგუფებები სწორედ ამითაა განპირობებული", - ასე აფასებენ ქუთაისის საკრებულოში არსებულ ვითარებას ადგილობრივი პოლიტიკოსები.
ფრაქცია "პატრიოტთა ალიანსი," რომელიც ქუთაისის საკრებულოში რამდენიმე თვის წინ ყოფილი "ნაციონალი" და "ქრისტიან-დემოკრატი" წევრებისგან შეიქმნა და სულ 12 დეპუტატით დაკომპლექტდა, დაშლის პირასაა. 3 დეკემბერს ფრაქცია ხუთმა დეპუტატმა დატოვა. საგანგებოდ გამართულ ბრიფინგზე ერთ-ერთმა მათგანმა, ყოფილმა "ნაციონალმა" მერაბ მეშველიანმა ეს ფაქტი იმით ახსნა, რომ "პატრიოტთა ალიანსის" პირობებში მათ ვერ მოახერხეს დასახული იდეების განხორციელება: "სხვა მიზეზი არ არსებობს. არც ისაა სწორი ინფორმაცია, რომ ფრაქციის წევრებს უშიშროება და შს სამინისტროს წარმომადგენლები ზღუდავენ", - განაცხადა მეშველიანმა.
ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ საკრებულოს "პატრიოტ" წევრებზე ზეწოლა ხდება, გასულ კვირას თავად ფრაქციის თავმჯდომარემ გაავრცელა. კახა ნემსიწვერიძე ღიად საუბრობდა იმაზე, რომ უშიშროების სამსახურის წარმომადგენლები სათითაოდ იბარებენ ფრაქციის წევრებს და ეწევიან მათთან კონსულტაციებს. მისივე განმარტებით, ხდება მათი დაშინება.
ნემსიწვერიძე არ აკონკრეტებს, კერძოდ რომელი დეპუტატები დაიბარეს უშიშროებაში, თუმცა აცხადებს, რომ ფრაქციაში მიმდინარეობს კონსულტაციები ამ კუთხით და უახლოეს მომავალში არაერთ ფაქტს მოეფინება ნათელი: "ერთი კი ცხადია, ფრაქციის დაშლა-არდაშლა და სხვა არაერთი საკითხი საკრებულოში, ფრაქციაში უნდა წყდებოდეს და არა უშიშროებაში", - აცხადებს ფრაქცია "პატრიოტთა ალიანსის" თავმჯდომარე კახა ნემსიწვერიძე.
აღნიშნულ პროცესებს ქუთაისის ახლადდანიშნული მერის მოვალეობის შემსრულებლის შოთა მურღულიას პოზიციის გაძლიერებას უკავშირებენ ფრაქცია "ნაციონალების" წარმომადგენლები. გია გოქაძის განმარტებით: "ერთი ფრაქცია დაიშალა, მეორე გაძლიერდება. ვგულისხმობ "ქართულ ოცნებას," რომელსაც ჭირდება მრავალრიცხოვნება და ერთობა იმისთვის, რომ ქუთაისის მერის მოვალეობის შემსრულებელი დაკავებულ თანამდებობაზე ხანგრძლივი დროით დარჩეს. შესაბამისად, მარტივი ამბავია: საკრებულოს "პატრიოტები" "მეოცნებეები" გახდებიან, რათა სამომავლოდ გაძლიერდნენ და შესაბამისად, "ქართული ოცნების" ხელდასმული მურღულიას პოზიციები გაამყარონ."
"ნაციონალების" ვერსიას არ ეთანხმება, მეტიც - აპროტესტებს თავად შოთა მურღულია. ქუთაისის მერის მოვალეობის შემსრულებელი, რომელიც აღნიშნულ თანამდებობაზე რეგიონალური განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის მოადგილის პოსტის დათმობის ხარჯზე, 21 ნოემბერს დაინიშნა, ის "ნაციონალების" განცხადებებს არასერიოზულს უწოდებს.
"მე აღმასრულებელ ხელისუფლებაში ვარ და ჩემს საქმეს ვაკეთებ. რა ხდება ქუთაისის საკრებულოში, რა პოლიტიკური ცვლილებელია, მე არ მეხება. არ არის ჩემი საქმე", - აცხადებს შოთა მურღულია.
ვრცელდება ინფორმაცია, რომ უახლოეს დღეებში საკრებულოს ფრაქცია "პატრიოტთა ალიანსს" კიდევ არაერთი წევრი დატოვებს.

“Members of Kutaisi City Council already started preparations for the local self-governmental elections. It is the reason of ongoing replacements in the council,” local politicians evaluated the ongoing processes in Kutaisi City Council.
Fraction “Alliance of Patriots”, which was set up by 12 former members of the National Movement and Christian-Democratic Movement in the Kutaisi City Council several months ago, is about to break up. Five members left the fraction on December 3. One of them, Merab Meshveliani, said at the briefing that fraction Alliance of Patriots failed to implement its goals. “There is no other reason. It is not true allegation as if security service and MIA officers persecute Fraction members,” Msheveliani said.
Last week, Fraction Chairman spread information about the oppression on the members of the Patriot Alliance. Kakha Nemsitsveradze publicly declared that representatives of security service summoned Fraction Members individually and consulted with them. He said the fraction members were threatened.
Nemsitsveradze does not clarify which particular fraction members were summoned though said consultations are underway within the Fraction and soon many facts will be revealed. “One thing is clear – questions related with the break up or establishment of fractions shall be discussed within the fraction and not in the security service,” Kakha Nemsitsveradze said.
Members of the Fraction National Movement associate the process with the increased influence of the interim mayor Shota Murgulia. Gia Gokadze clarified: “One fraction broke up but second is getting stronger. I mean Georgian Dream, which needs many members and unity to keep the interim mayor on the position for longer time. Consequently, it is very simple that Patriots of the City Council will become Dream members to strengthen for future and reinforce the positions of Murgulia, Georgian Dream’s candidate.”
Shota Murgulia does not agree with the allegation of the United National Movement; moreover he protests their statements. Interim governor, who moved to the Kutaisi City Hall after quitting the position of deputy minister of Regional Development and Infrastructure, said the statements of the UNM members are not serious.
“I am member of the executive government and do my job. I have nothing to do with ongoing changes in the Kutaisi City Council. It is not my business,” Shota Murgulia said.