სასწრაფო გადაუდებელი სამსახურის და საექიმო ამბულატორიების თანამშრომლები სამსახურიდან წასვლის თაობაზე განცხადების დაწერას აპირებენ
ლანჩხუთის სასწრაფო გადაუდებელი სამსახურისა და საექიმო ამბულატორიის თანამშრომლებმა გამაფრთხილებელი აქცია მოაწყვეს.Humanrights.ge-სთან საუბარში მათ განაცხდეს, რომ აქციის მიზეზი სახელფასო დავალიანებებია:
„ჩვენი ხელფასი თვეში 360 ლარია, ექთნების - 240, ხოლო მძღოლების - 210 ლარი. ბოლო სამი თვეა ხელფასის ნახევარი გვერიცხება, ანუ ექიმებს - 180, ექთნებს - 120 და მძღოლებს - 105 ლარი. დარჩენილი თანხა როდის ჩაგვერიცხება არავინ იცის, გვეუბნებიან, რომ სახელმწიფოსა და სადაზღვევო კომპანია „ალფას“ შორის დავა მიმდინარეობს. ჩვენ უკან კი ოჯახი, სტუდენტი შვილები დგანან. თანაც თითოეულ ჩვენგანს ბანკის ვალი გვაქვს,“ - გვითხრა ლანჩხუთის სასწრაფო დახმარების განყოფილების ხელმძღვანელმა მიხეილ ბარამიძემ.
მედპერსონალის თქმით, მას შემდეგ, რაც სათაო ოფისმა ხელშეკრულება გააფორმა „ალფასთან“ და აღნიშნული კომპანია რიცხავს მათი ხელფასის ნაწილს, მათ ანაზღაურება სრულად არ მიუღიათ: „მხოლოდ სახელმწიფო გვირიცხავს თავის კუთვნილ თანხას, „ალფას“ კი ჩვენს მიმართ უკვე სამი თვის დავალიანება აქვს,“ - ამბობს სასწრაფო დახმარების ექიმი ნათია კილაძე.
როგორც მათგან გავიგეთ, ისინი არც ფასიანი შვებულებით სარგებლობენ: „ხელშეკრულებაში შვებულებაზე არაფერია ნათქვამი. არსად წერია, რომ საშვებულებო თანხა უნდა მოგვეცეს, ამიტომ შვებულებით არც გვისარგებლია,“ - უთხრეს მათ Humanrights.ge-ს.
ლანჩხუთის სასწრაფო დახმარების განყოფილების უფროსის, მიხეილ ბარამიძის თქმით, ეს გამაფრთხილებელი აქციაა, რადგან უკვე სამი თვეა სასწრაფოს ექიმები ხელფასის ნახევარს იღებენ: „ჩვენ სხვა გზა აღარ დაგვიტოვეს იმის გარდა, რომ გამაფრთხილებელი აქცია გავმართოთ. გაფიცვას ვერ მოვაწყობთ, გვეკრაძლება, მაგრამ პირველი იანვრიდან დავწერთ განცხადებას და მოვძებნით სხვა სამსახურს, სხვა გზა არ გვრჩება, თუმცა ახალი სამსახურის ჩვენს პირობებში როგორი მოსაძებნია, ეს ყველას კარგად მოგეხსენებათ“,  - დასძინა ბარამიძემ.
რაც შეეხება საშვებულებო თანხას, ბარამიძის თქმით, ეს ანაზღაურება ხელშეკრულებაში არაა დაფიქსირებული: „ჩვენ სათავო ოფისს აქვს  ხელშეკრულება „ალფასთან“გაფორმებული, სადაც ვიცი, რომ არაფერი წერია საშვებულებო ანაზღაურებაზე, მაგრამ რა არის ამის მიზეზი, მე ვერ გეტყვით“, - ამბობს განყოფილების ხელმძღვანელი.
ჩვენ  დავუკავშირდით სადაზღვევო კომპანია „ალფას“ პრესსამსახურის წარმომადგენელს, ლალი ბრეგვაძეს: „აღნიშნულ საკითხზე კომენტარისათვის ვუკავშირდებოდი ხელმძღვანელს, მაგრამ ვერ მოვახერხე, მე კი ამ საკითხში არა ვარ კომპეტენტური და პასუხასც ვერ გაგცემთ“.
ლანჩხუთის სასწრაფო დახმარების ექიმებმა საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის, დავით სერგეენკოს სახელზე წერილი გააგზავნეს, რომელშიც სწორედ აღნიშნულ პრობლემაზე საუბრობენ.

Personnel of Medical Emergency Unit and Doctors of Outpatients Intend to File Resignation Notices
Personnel of medical emergency unit and doctors outpatients held warning demonstration in Lanchkhuti. They told humanrights.ge that reason of their demonstration is salary arrears.
“Our monthly salary is 360 lari, nurses get 240 lari and drivers 210 lari. We have received only half of our salaries for the past three months – that means doctors have received only 180 lari per month, nurses – 120 lari and drivers -105 lari. Nobody knows when the rest of the money will be transferred. They say there is ongoing argument between the state and insurance company Alpa. But we have families, our children are students and all of us have loans at the bank,” head of Lanchkhuti medical emergency service Mikheil Baramidze told humanrights.ge.
Medical personnel stated that after the head office signed agreement with Alfa according to which the latter transfers only half of personnel salaries, they have not received full salaries yet. “Only state transfers the salaries to us. Alfa owes three –months salaries,” said Doctor Natia Kiladze.
As we learned, the personnel cannot enjoy reimbursed holidays: “Nothing was mentioned about the holidays in our labor contract. So, we could not take holidays,” they told humanrights.ge.
Head of Lanchkhuti medical emergency service Mikheil Baramidze said it is warning demonstration. “We have no other choice except holding warning demonstration. We are prohibited to go on strike but from January 1, 2014 we will write resignation notices and look for other jobs. However, everybody knows how difficult it is too look for the new job in our reality,” Baramidze added.
As for the holiday reimbursement, Baramidze said it is not reflected in the labor contracts. “Our head office signed agreement with Alfa, where nothing is mentioned about holiday reimbursement. I cannot say what is real reason of it,” the head of the unit said.
We contacted representative of the press-service of the Insurance Company Alfa Lali Bregvadze. “I could not get in touch with the company director about the issue; as for me, I am not competent enough to answer your question.”
Doctors sent petition to Davit Sergenko, Minister of Labor, Healthcare and Social Welfare, with regard to the problem.