გორის მუნიციპალიტეტის ბიუჯეტში სოციალური პროექტებისთვის თანხა შემცირდა
გორის მუნიციპალიტეტის მომავალი წლის ბიუჯეტი მიმდინარე წელთან შედარებით მილიონ 700 ათასი ლარით არის გაზრდილი და  18  659 500 ლარს შეადგენს. 2013 წელს გორის მუნიციპალიტეტის ბიუჯეტი 17 092 800 ლარი  იყო.  მომავალი წლის ბიუჯეტის პროექტის მიხედვით,  გასულ წელთან შედარებით ასევე 90 ათასი ლარითაა  შემცირებული სოციალური პროექტების დაფინანსება, მომავალი წელს მუნიციპალიტეტს  სოციალური კუთხით 810 000 ლარი აქვს გათვალიწინებული. წელს პრიორიტეტად კულტურისა და სპორტის განვითარებაა გამოცხადებული.
2013 წელთან შედარებით 727 000 ლარით არის გაზრდილი კულტურული და სპორტული ღონისძიებების დაფინსება ბიუჯეტიდან.  სკოლამდელი აღზრდის დაწესებულების  დაფინსებისთვის,  2014 წლის მთავრი ფინანსური დოკუმენტის მიხედვით, 2  400 000  ლარია გათვალიწინებული, ამას დამატებული 400 000 ლარი რაც საბავშვო ბაღების შენობების რეაბილიტაციისთვის  არის განსაზღვრული. მიმდინარე წელს კი საბავშვო ბაღების დაფინანსება  მილიონ 360 000 ლარს  შეადგენდა.
მომავალი წლის ბიუჯეტის პროექტის განხილვა საკრებულოს საფინსო საბიუჯეტო კომისიის სხდომებზე უკვე მიმდინარებს, კომისიის წევრებს გარკვეული შენიშვნები და რეკომენდაციები აქვთ, რომლის გათვალიწინებას ითხოვენ.
სოციალური სფეროს დაფინანსების შემცირებამ საკრებულოს დეპუტატების ერთი ნაწილის უკამყოფილობა გამოიწვია,  საკრებულოს ფრაქცია ,,მამულიშვილის“ თავმჯდომარე არჩილ საბიაშვილი   აცხადებს, რომ ცვლილებების შეტანა ბიუჯეტის  პროექტში საჭიროა. იგი ფრაქციის სახელით მომავალი წლის ადგილობრივი ბიუჯეტიდან უპოვართა სასდილოს ამოქმედებას და უსახლკაროდ   დარჩენილი მოსახლეობისთვის  თავშესაფრის გახსნას ითხოვს.
არჩილ საბიაშვილი ფრაქცია ,,მამულიშვილის“ თავმჯდომარე: ,,არის გარკვეული პრიორიტეტები რომელიც ბიუჯეტში უნდა აისახოს, საკრებულოს დეპუტატებმა წერილობითაც მივაწოდეთ უკვე გამგეობას თხოვნა, ქალაქის ტერიტორიაზე ფუნქციონირება დაიწყოს და აღსდგეს უპოვართა სასდილო, როლისთვისაც წლის განმავლობაში 50 ათასი ლარი იქნება საჭირო, ასევე უნდა აშენდეს უსახლკაროდ დარჩენილი ადამინებისთვის თავშესაფარი.“
დეპუტატების მეორე ნაწილი თვლის, რომ  მომავალი წლის ბიუჯეტის პროექტში პრიორიტეტები სწორად არის განსაზღვრული და ისინი ბიუჯეტის პროექტის აღნიშნულ ვერსიას მხარს დაუჭერენ.
მევლუდ კაპანაძე საფინანსო საბიუჯეტო კომისიის თავმჯდომარე: ,,პრიორიტეტები სწორად არის განსაზღვრული გამგეობასთან ერთად ამაში ჩართული იყო საკრებულოც, პრიორიტეტები ურთიერთშეთანხმებით ჩამოყალიბდა და მგონი მოსახლეობისთვისაც და რაიონისთვისაც მისაღებია“
სოციალური პაკეტის დაფინანსების შემცირებას ჯანდაცვის პროგრამის ამუშავებას უკავშირებს მუნიციპალიტეტის გამგებელი პაპუნა კობერიძე.
პაპუნა კობერიძე გორის მუნიციპალიტეტის გამგებელი: ,, სოციალურ სფეროში ჯანდაცვის პროგრამა ამუშავდა და ამიტომაც შემცირდა წელს ადგილობრივი ბიუჯეტიდან სოციალური სფეროს დაფინანსება, წინ წამოიწია ინფრასტრუქტურის პროექტებმა, რომელიც ქალაქში განხორციელდება, ასევე საბავშვო ბაღები გახდა უფასო და  ბიუჯეტიდან ამისთვის გამოიყოფა 2 მილიონ 400 ათასი ლარი, არ გამოვრიცხავ რომ მომავალი წლის ბიუჯეტის პროექტში გარკვეული კორექტირებაც შევიდეს“
ფრაქცია ,,ნაციონალური მოძრაობის“ თავმჯდომარის ზვიად ხმალაძის განცხადებით ბიუჯეტის დაგეგმარების დროს იგრძნობა სუსტი მენეჯერული უნარები.
,,ინფრასტრუქტურული სამუშაობისთვის თანხა არის გამოყოფილი, მაგრამ უკვე არსებულის რეაბილიტაციითვის,   პრაქტიკულად ახალი არაფერი არ კეთდება, გზაც კი არ იგება მთელი წლის განმავლობაში, მხოლოდ ორმოების ამოვსებისთვის არის თანხები გათვალიწინებული, იმედია ჩვენი შენიშვნები გათავლიწინებული იქნება, წინააღმდეგ შემთხვევაში, ამ სახით რა სახითაც დღეს არის წარმოდგენილი ბიუჯეტის პროექტი მხარს არ დაუჭერთ“- აცხადებს ზვიად ხმალაძე.
საკრებულოს თავმჯდომარის დავით რაზმაძის განცხადებით ბიუჯეტის პროექტში წარმოდგენილი პრიორიტეტი ზუსტად პასუხობს მოსახლეობის ინტერესებს, თუმცა ბიუჯეტს პროექტის კორეტირებას არ გამორიცხავს.
დავით რაზმაძე გორის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარე: ,,საბოლოო ვარიანტის დამტკიცება მოხდება 25 დეკემბრამდე, ბიუჯეტის პროექტის პრიორიტეტები რაც არის წარმოდგენილი,  ეს არის ჩვეულებრივი თვითმართველობის პრიორიტეტები, რაც შეეხება პროგრამულ ბიუჯეტს, აქ უკვე თითოეული პრიორიტეტი უნდა იყოს გათვლილი, აქ არის გათვალიწინებული ბიუჯეტის ყველა ძირითადი მუხლი რომელიც ჩვენი მუნიციპალიტეტისთვის ძირითადი და აუცილებელია“.
მომავალი წლის ბიუჯეტის პროექტის განხილვა, საფინასო საბიუჯეტო კომისიის სხდომიდან რამდენიმე დღეში უკვე საკრებულოს სდომაზე გადმოინაცვლებს, თუ  რა სახის ცვილებები შევა წარმოდგენილ პროექტში, ეს უკვე 25 დეკემბრამდე გახდება ცნობილი, ამ დროისთვის საკრებულოს მომავალი წლის ბიუჯეტი უკვე დამტკიცებული უნდა ჰქონდეს.

Funds for Social Projects Decreased in Gori District Budget
Next year budget of Gori district is increased at 1, 700 million in comparison to last year and it amounted to 18 659 500 lari. In 2013 Gori district budget was 17 092 800 lari. According to the next year budget, funds for the social projects were decreased at 90 000 lari and only 810 000 lari will be spent in this direction. Culture and sport development is the priority of the next year budget.
In comparison to 2013, the funding of culture and sport events is increased at 727 000 lari from the budget. According to the 2014 financial document, 2 400 000 lari is allocated for pre-school educational institutions. In addition to that, 400 000 lari is envisaged for the rehabilitation of kindergartens buildings. Last year, only 360 000 lari was allocated for kindergartens.
Financial Budgetary Commission of the Municipal Board is already discussing the draft of the next year budget; commission members have some remarks and recommendations on budget.
One part of municipal board’s members got discontent about the reduced funding of social field. Chairman of the fraction Mamulishvili Archil Sabiashvili said the amendments should be introduced to the budget. He requested to fund free canteen for impoverished people and shelter for homeless people from the next year budget.
Archil Sabiashvili, chairman of the Fraction Mamulishvili: “There are some priorities that should be reflected in the budget. Municipal board members sent our written petition to the district administration – to open canteen for impoverished people in the town that will cost 50 000 lari per year; in addition to that, a shelter shall be opened for homeless people.”
Second part of board members thinks priorities are properly envisaged in the next year budget and they will vote for the current version of the budget.
Mevlud Kapanadze, chairman of the Financial-Budgetary Commission: “Priorities were properly envisaged in the budget; municipal board also worked on the draft document together with the district administration and priorities were elaborated together. I think they are acceptable for the population and district.”
District governor Papuna Koberidze explained the reduced funding for social projects by new healthcare programs.
Papuna Koberidze, Gori district governor: “Healthcare program was launched in the social field and funding of the social projects reduced in the local budgets for that reason. Instead, infrastructural projects became priorities of the budget – kindergartens are free and 2, 400 million lari will be allocated for the field next year. I do not exclude possibility of some corrections in the next year budget as well.”
Chairman of the fraction National Movement Zviad Khmaladze said the budget was planned with weak management skills.
“Funds are allocated for infrastructural works but nothing new will be done for the rehabilitation of already existing infrastructure. They are not going to repair any roads next year; they will just fill in holes. I hope they will envisage our remarks, otherwise we will not vote for this budget,” Zviad Khmaladze said.
Board chairman Davit Razmadze said the priorities presented in the draft budget fully meet the public interests, though he does not excluded possibility of correcting the budget.
Davit Razmadze: “Final version will be approved before December 25. Priorities in the draft budget are ordinary self-governmental priorities. As for program budget, each priority shall be envisaged, all main articles of the budget are envisaged here, which are urgently important for our district.”
Soon municipal board will discuss the next year budget and final amendments will be introduced in it before December 25.