ჩავარდნილი „ნარინიჯისფერი“ შემოდგომა აჭარაში
აჭარაში მანდარინის მოსავლის რეალიზაციით მოსახლეობა უკმაყოფილოა. უამინდობის გამო, მოსავლის ნაწილი ჯერ კიდევ დაუკრეფავია. დაკრეფილი კი, ან ყუთებში აწყვია და მყიდველს ელოდება, ან ნისიადაა გაყიდული. თავისმხრივ, აჭარის სოფლის მეურნეობის სამინისტროში აცხადებენ, რომ „ნარინჯისფერი“ შემოდგომის წარმატებისთვის, მათ ყველაფერი გააკეთეს.
მაგული ქავთარაძე ახალსოფლის მკვიდრია. 1 ტონა სტანდარტული მანდარნი მან უკვე გაყიდა, დანარჩენი მანდარინი კი კვლავ მოსაკრეფი აქვს: „შერჩევით მოვკრიფე, რადგან კარგი მანდარინის კლიენტიც კი არ იყო და შედარებით პატარა ზომისა, აღარ მომიკრეფია. 4 ტონაზე მეტი იქნება დარჩენილი. ეს მოკრეფილიც ნაცნობობით 40 თეთრად წაიღეს, ოღონდ ნისიად. იმედი მაქვს თანხა მომივა. შარშანდელთან შედარებით უფრო კარგი და მეტი მოსავალი მაქვს, მაგრამ სეზონი ჩამივარდა“.
ფერიდე ბერიძეს, რომელიც სოფელ ფერიის მკვიდრია, მანდარინის გადარჩევა ყოველკვირეულად უწევს: „კვირაში ერთხელ ვარჩევ და ვედრობით დამპალ მანდარინს ვიღებ. 5 ტონამდე იქნებოდა მოკრეფილი თავის დროს. რაც მოვკრიფეთ მიდევს სახლში, მყიდველი კი არ ჩანს. ბათუმში რამდენჯერმე ჩავიტანე გასაყიდად, მაგრამ ძალიან დაბალია ფასი. დიდი ზომის მანდარინში 35 თეთრი ძლივს გადამიხადეს. წელს მოსავალი კი იყო, მაგრამ მყიდველია ცოტა“.
აჭარის სოფლის მეურნეობის სამინისტროში აცხადებენ, რომ ნარინჯისფერ შემოდგომას მომზადებული დახვდნენ: „სამინისტრომ 1 ლარად გადასცა ყოფილი პავილიონების შენობა-ნაგებობები მეციტრუსეებს და შეთანხმება იყო, რომ ევროპული სტანდარტების ყუთები გაეთებინათ და მოსავალი გადასაზიდათ მოემზადებინათ. ასეთი 12 საწარმო მუშაობს“, -  აღნიშნა humanrights.ge-სთან საუბარში აჭარის სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, ავთანდილ მესხიძემ.
ოფიციალური ინფორმაციით, ციტრუსის მიმღები საწარმოები აჭარაში 1 ნოემბრიდან მუშაობენ. თუმცა, რიგ სოფლებში ციტრუსის შემფუთავ-დამხარისხებელი საწარმოები დაკეტილია. 6 დეკემბერს, ქობულეთის საწარმოების ნაწილი _ მუხაესტატეს, ცეცხლაურისა და კვირიკეს სოფლებში აჭარის უმარლესი საბჭოს უმცირესობის წევრს, ირაკლი ბარამიძეს და რეზო ხარაზს დაკეტილი დახვდათ. ხოლო სოფელ ქაქუთში არსებულმა მანდარინის საწარმო ქარხანამ 60 ტონა ციტრუსი უკვე მიიღო და აღარ ფუნქციონირებს.
მანდარინის უხვი მოსავალი გლეხების შემოსავალზე არ აისახა. ისინი იძულებული არიან მოსავალი დაბალ ფასადაც გაყიდონ, მაგრამ მყიდველი არ არის. თავის მხრივ, მანდარინის გადამზიდავები დიდ ხარჯებს უჩივიან.
ჯემალ ბერიძე, ციტრუსის გადამზიდველი: „მანდარინი სწრაფად ფუჭდება. გადაზიდვის მომსახურება კი არც ისე კარგია. რამდენიმე დღის წინ ჩემმა მეგობარმა მანდარინი უკრაინაში წაიღო და გემი 10 დღის დაგვიანებით ჩავიდა. ამ პერიოდში კი მანდარინი გაუფუჭდა. ცალკე, ფასებია პრობლემა. უკრაინაში 500 დოლარია გადასახადი, რაც საკმაოდ მაღალია“.
აჭარის სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე, ავთანდილ მესხიძე ფასებთან დაკავშირებით ამბობს, რომ ქვეყნის შიდა გადასახადებში ვერ ჩაერევიან: „ჩვენ გამო გადასახადებს ისინი არ შეამცირებენ. ერთადერთი უკრაინასთან დაკავშირებით მოვახერხეთ რომ 600 დოლარი 500 დოლარამდე შეამცირეს. რუსეთში კი გადასახადი 235 დოლარია“.
მინისტრის მოადგილე მანდარინის მყიდველების სიმცირეს უკრაინაში მიმდინარე პოლიტიკური სიცტუაციით ხსნის: „მეციტრუსესთან კლიენტს სამინისტრო ვერ მიიყვანს. ნაკლები მყიდველები კი უკრაინაში მიმდინარე მოვლენების გამოა. სიტუაცია დასტაბილურდება და უფრო მეტი მანდარინი გავა უკრაინაში“.
აჭარის სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ინფორმაციით, 18 000 ტონა არასტანდარტული მანდარინის, ე.ი. ენესის მიღებას ქობულეთის ახალსოფლის საწარმოში გეგმავს. ეს ერთადერთი საწარმოა აჭარაში, სადაც გლეხს კილოგრამ მანდარინში 10 თეთრს, ხოლო მთავრობა სუბსიდიის სახით _ კიდევ 10 თეთრს დაუმატებს. საწარმოში მანდარინის მიღებას კი გლეხები დღეების განმავლობაში რიგში დგომის შემდეგ ძლივს ახერხებენ. „გუშინ დავდექი და ჯერ კიდევ ხომ ხედავ რამდენია ჩემს წინ. ძალიან ნელა მუშაობენ. მანქანაში ვზივარ, თორემ კი გავიყინებოდი ღამით“, - აღნიშნა რიგში მდგომმა დავით ნოღაიდელმა.
აჭარის სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ოფიციალური ინფორმაციის თანახმად, ამ დროისათვის ბათუმისა და ფოთის პორტებიდან ციტრუსით დატვირთული 6 ბორანია გასული. საერთო ჯამში საზღვაო და სახმელეთო ტრანსპორტით საქართველოდან ექსპორტირებულია  30 000 ტონა ციტრუსი.

Failed Orange Autumn in Adjara
Population of Adjara is discontent with the realization of mandarin. Part of harvest was not collected yet because of bad weather. Another collected part of the harvest is stored in boxes and waiting for purchasers; small part of them was sold on debt. Representatives of the Agriculture Ministry of Adjara state they have done everything to make the “orange” autumn successful.
Maguli Kavtaradze is resident of Akhalsopeli village. She has already sold 1 ton of standard mandarin and has to collect another part of it. “I did not collect whole harvest because we did not have client for small-size mandarins. Now, I still have 4 more tons of mandarin to collect. I sold one kilo of mandarin for 40 tetri but on debt. I hope they will pay money. This year we have more and better harvest but season is very unsuccessful.”
Peride Beridze from Peria village has to pick out healthy fruit every week. “I pick out good mandarins every week and threw rotten ones away. I harvested 5 tons of mandarin but nobody has come to buy it. I took fruit to Batumi to sell several times but price is too low. They hardly paid 35 tetri for large mandarins but clients are very few.”
Representatives of Adjara Agriculture Ministry state they had met the “orange” autumn prepared. “Ministry assigned buildings of former pavilions to citrus farmers for 1 lari and according to the agreement they had to produce European standard boxes for the transportation of harvest. 12 enterprises are working on it,” deputy minister Avtandil Meskhidze told humanrights.ge
According to official information, enterprises accept citrus in Adjara from November 1. However, those enterprises were closed in several villages. On December 6, Irakli Baramidze and Rezo Kharazi, member of the minority at the Adjara Supreme Council, found part of enterprises in Kobuleti district –in Mukhaestate, Tsetskhlauri and Kvirike villages, locked. In Kakuti village, the mandarin factory had accepted 60 tons of citrus and stopped functioning.
Rich harvest of mandarin did not bring any profit for peasants. They are ready to sell fruit at low price but there are no clients. The mandarin transporters complain about huge transportation expenses.
Jemal Beridze, citrus transporter: “Mandarin gets spoiled very soon. Transportation service is not good enough. Several days ago, my friend took mandarin to Ukraine and ship arrived there ten days later. Meanwhile, mandarin rotted. Price is another problem. We have to pay 500 USD in Ukraine; it is too expensive.”
Deputy minister Avtandil Meskhidze said they cannot interfere in the regulations of country’s internal taxes. “They will not reduce taxes because of us. We only succeeded in case of Ukraine, where tax was reduced from 600 USD to 500 USD. In Russia, the tax is 235 USD.”
Deputy Minister explained lack of clients in Ukraine due to ongoing political events in the country. “Ministry cannot bring clients to citrus farmers. Lack of clients is caused by ongoing events in Ukraine. Situation will get stable and more mandarin will be exported there.”
According to the Adjara Agriculture Ministry, they intend to accept 18 000 tons of non-standard mandarin at the Akhalsopeli village enterprise. It is the only factory in Adjara, which pays 10 tetri for one kilo of mandarin and government pays another 10 tetri as a subsidy. Farmers hardly sell their harvest to the factory after standing in the queues during several days. “I came here yesterday and you see how many people are standing in the queue in front of me. They are working very slowly. I am waiting for them sitting in the car,” Davit Nogaideli said.
According to official information of the Adjara Agriculture Ministry, 6 ferries loaded with citrus have left Batumi and Poti Ports so far. 30 000 tons of citrus were exported from Georgia both by sea and land transports in total.